fbpx
Whatsapp
Şimdi Ara
Konum
Doğal Taşın Marka Adresi
ERGA GRANİT

Şantiye Şefi Nasıl Olur?

Şantiye Şefi Nasıl Olur?
AÇIKLAMA

İyi Bir Şantiye Şefi Nasıl Olur?: Bir şantiyede inşaat projelerinin denetiminden yönetiminden sorumlu olan şantiye şeflerinin görev ve sorumluluğu fazla olduğu için iyi bir şantiye şefi nasıl olur? Soruları şantiye şefi olmaya aday olan kişilerin sıklıkla sorduğu sorular arasında yer alıyor.

Bir şantiye şefinin çok sayıda görev ve sorumluluğu bulunuyor. En başta bir şantiye şefi inşaat projesinin denetiminden ve yönetiminden sorumlu olan kişidir. Bir inşaata çalışan ekip üyelerini denetlemek, liderlik becerileri ile çalıştığı ekip üyelerini yön vermek gibi yeteneklere sahiptir. Ancak bunlarla beraber iyi bir şantiye şefinin sahip olması gereken özellikler vardır.

Şantiye Şefinde Olması Gereken Özellikler

İyi bir şantiye şefi olmak için belirli yetkinliklere sahip olmak gerekiyor.

O yetkinlikleri de şunlar oluşturuyor;

  • İletişim becerileri
  • Problem çözme yeteneği
  • Karar verme yeteneği
  • Motive edebilme becerisi
  • Takım çalışmasına yatkınlık
  • Teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek
  • İş sağlığı ve güvenliği hakkında bilgi sahibi olmak
  • İyi bir şekilde bilgisayar kullanımı
  • İnşaat bilgilerine sahip olmak
  • Yönetmelik hakkında bilgi ve birikime sahip olmak

Bu tür özellikler iyi bir şantiye şefinde olması gereken özellikler arasındadır.

Şantiye Şefinin Bilmesi Gereken Ve Sahip Olması Gereken Özellikler

Bir şantiye şefi, şantiyede çalışan ekipleri yöneterek inşaat projesinin en iyi şekilde tamamlanmasını sağlar. Bu yüzden şantiye şefinin yukarıda saydığımız özelliklere mutlaka sahip olması gerekir. Şimdi bir şantiye şefinin iyi bir şantiye şefi olması için neden bu özelliklere sahip olması gerektiğini yakından inceleyelim.

İletişim Becerileri Ve Motivasyon Yönetimine Sahip Olmanın Avantajları

Bir inşaat projesinin yönetiminde yer alırken verimli olmaya dikkat edilmelidir. Verimliliği ortaya çıkaran en önemli unsurda sahada çalışan ekibi motive etmekten geçer. Motive etmenin ilk adımı sağlıklı iletişimden geçer.

Her çalışan farklı şekillerde motive olur. Bu yüzden şantiyede çalışan ekibin şantiye şefiyle iyi bir şekilde iletişim kurması gerekir. İsteklerini açıkça şantiye şefiyle paylaşmalıdır. Karşılıklı iletişim ve güven oluştuğu zaman ekip görev aldığı projeyi sahiplenir. Bunun sonucunda da verimli bir şekilde çalışırlar.

Problem Çözebilme Ve Karar Verebilme Yeteneğine Sahip Olmak

Şantiyede bir sorun ortaya çıkabilir. Bunun sonucunda şantiye şefinin ortaya çıkan bu sorunu çözebilmesi gerekir. İyi bir şantiye şefi ortaya çıkan problemin neye sebep olduğunu tespit edip bu sorunu çözebilmelidir.

Bununla birlikte ortaya çıkan soruna objektif bir şekilde bakabilmelidir. Sorun oluştuğu zaman problem çözme yeteneğini kullanmalı hızlı kararlar verebilmelidir. Hızlı kararlar verirken doğru kararlar vermelidir.

İyi Bir Şantiye Şefi Teknolojiyi Yakından Takip Etmelidir

Teknoloji gelişmeye başladıkça inşaat sektörünü de etkiler. İnşaat projesinin daha verimli olması için şantiye şefinin teknolojiyi yakından takip etmesi oldukça önemlidir. Teknolojik gelişmeleri şantiyede nasıl kullanılacağı şantiye şefi tarafından raporlanıp üst yönetime sunulmalıdır.

Bunlarla birlikte şantiye şefi bilgisayar kullanımında da iyi olmalıdır. Teknik bir inşaat projesi, bilgisayardan yapılan çizimin anlaşılmasından başlar. Bir şantiye şefi de çizimi ve planı geliştirmek için bazı bilgisayar yazılımlarından yardım alır.

iyi bir şantiye şefi olmak

Şantiye Şefinin İnşaat Bilgilerine Hakim Olması

Şantiye şeflerinin hakim olması gereken en önemli konu inşaat bilgisidir. Şantiye şefleri üst düzey pozisyonlarda yer aldığı için inşaat ile ilgili bilgiye sahip olmalıdırlar. Yapılan inşaatların iyi bir şekilde planlanması, yürütülmesi ve sonunda da gözden geçirilmesi gerekir. Bunun içinde şantiye şefinin inşaat hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor.

İş Sağlığı Ve Güvenliği Hakkında Bilgi Sahibi Olmak

İyi bir Şantiye şefi şantiye alanında güvenlik ile ilgili önlemler almakla da sorumludur. İş ve işçisi sağlığının denetimini yaparak tespit ettiği olumsuz durumları raporlamak şantiye şefinin görevidir.

Bu yüzden iyi bir şantiye şefinin iş sağlığı ve güvenliği hakkında da bilgi sahibi olması oldukça önemlidir. İnşaatta çalışan kişilere güvenlik ile ilgili bilgilerin verilmesi gerekiyor. Onlara baretlerin takılması, emniyet kemeri kullanımı, eldiven, kulaklık ve gözlük kullanımı ile ilgili uyarı yapması şantiye şefinin görevlerinden biridir.

Görmüş olduğunuz gibi şantiye şefi hakkında yer alan bilgiler bu şekilde yer alıyor. İyi bir şantiye şefi olmak için bu hususlara oldukça fazla dikkat etmek gerekiyor.

Sitemizde bulunan diğer bir içerik dikkatinizi çekebilir Mimar Nedir yazımızı gitmek için linki tıklayın.

PAYLAŞ
REFERANSLAR
Devam Eden Projeler
En Pahalı Mermer Hangisi? Fiyatları Nedir?

Dünya üzerinde çıkarılan çok sayıda mermer çeşidi vardır ve bu durum en pahalı mermer hangisi? Konusunun araştırılmasına neden olur. Çünkü mermerin değerinin artması kullanıldığı alanların da otomatik olarak değerlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle yapı, dekorasyon veya süsleme sektörlerinde pahalı olan mermerlerin kullanılmasına özen gösterilir. Mermer Nedir? Kalsiyum karbonat ve magnezyum karbonat minerallerinin başkalaşım olayı nedeniyle […]

Marmaris Küp Taş

Doğa insanlara, çeşitli özelliklerde volkanik taş çeşitleri sunmaktadır. Firmamız, bu taşları kurmuş olduğu madenler ile çıkartarak, kullanım yerlerine göre düzenlemektedir. Marmaris küp taş çeşitleri daha çok granit volkanik taşlarıdır. Granit, insanlar tarafından yüzyıllarca öncesinde bu yana zemin döşeme işlemlerinde sağlam bir malzeme olarak kullanılmaktadır. Küp taşı üretimlerimizi, kare, küp şeklinde yapıyoruz. Küp Taşlar Marmaris küp […]

Diyarbakır Andezit

Andezit taşı, volkanik püskürük taşlarından birisidir ve mor ya da eflatun renklerde bulunmaktadır. Diyarbakır antezit madenlerimizde, grimsi ve siyah renk çeşitlerine de rastlanılabilmektedir. Benekli yapısından dolayı kaymaz zemin oluşturmalarında rahatlıkla kullanılabilmektedir. Aşınmalara karşı dayanıklıdır ve binaları duvarlarının tamamında ya da bir bölümü kaplama işlemlerinde kullanılabilmektedir. Doğal taş özelliklerinden dolayı kullanım alanlarında birçok avantaj sağlamaktadır. Diyarbakır […]

Haber Bültenimize Kayıt Olun!

Ürünler, özel teklifler ve kampanyalardan haberdar olmak için hemen kayıt olun.