fbpx
Whatsapp
Şimdi Ara
Konum
Doğal Taşın Marka Adresi
ERGA GRANİT

Bazalt Küp Taş

AÇIKLAMA

 Bazalt Küp Taş: Volkanik faaliyetler sonucunda oluşan kayalardan biri de bazalt’dır. Gabro adı verilen bir taş grubunun üyesi olan bu taş oldukça değerlidir. Yanardağlardan lav püskürmelerin sonucunda oluşan bu taşlar bazalt taşlarının bir çeşididir. Yani bazalt taşları gibi bazalt küp taşları da volkanik patlamalarından ardından çatlaklardan yeryüzüne sızan lavların soğuması ve ardından büzülmesi ile oluşmaktadır. Bu nedenle bu Bazalt küp taş da siyah renkte ve oldukça dayanıklıdır. Bazalt taşlarının plak, bordür, patlatma, oluk gibi çeşitleri bulunur. Bu çeşitlerden birini de küp taşı oluşturmaktadır.

Küp taşının içerisinde demir, sülfat, magnezyum ve olivin bulunur. Tüm bu maddeler de taşın dayanıklılığını artırmaktadır. Bu küp taşı da bağlı bulunduğu bazalt kayaçları gibi altıgen şeklinde bulunmaktadır.

Doğu Anadolu’da fazlaca bulunan bu taş en fazla dekoratif amaçlarla kullanılır. İstenildiği boyutta kesilip şekillendirile bildiği için de dekorasyon işlerinde ortaya şahane görüntüler çıkmasını sağlar. Bazalt küp taşları dekorasyon haricinde de onlarca farklı alanda kullanılan bir doğal taş çeşididir.

Bu taşlar özellikle duvarların ve yerlerin döşenmesinde sıklıkla başvurulan Bazalt küp taşlardır. Bu isimle anılmasının asıl nedeni de geometrik şeklinin bir küpü andırması sebebiyle’dir. Taşın normalde bazalt kayaç ların’dan herhangi bir farkı bulunmamaktadır.

Bazalt Küp Taş Döşenmesi

Bazalt küp taşının yapısı gereği hem küp şeklindedir hem de kolaylıkla kesilerek biçimlendir ile bilmekte. Bu nedenle de istenildiği ebatta üretimi yapılmaktadır. Firmamız bazalt küp taşlarının döşenmesinin kolay olması için istenilen ebatta tam kesin yapmaktadır. Hazırladığımız küp taşlar döşeme ustaları tarafından kolaylıkla döşenen mektedir..

Ayrıca tüm bazalt küp taşları makinalar ile döşeme yapmaya da uyumludur. Taş döşemelerinde dilerseniz döşeme yapmak için çalışan da temin etmekteyiz. Kaldırım taşlarının haricinde evlerde, kurumlarda ya da iş yerlerinde de bazalt küp taş kolayca kullanılabilmektedir. İşini iyi yapan bir usta bulduğunuzda bazalt küp taşlarını kısa sürede döşetebilir ve harika bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Bazalt küp taş Big Bag
Bazalt küp taş Big Bag

Ustanızın işini iyi bilmesi bazalt küp taşlarının canlandırıcı görüntüsünü en iyi şekilde yansıtabilmesi için önemlidir. Çünkü taşın kalitesi ve görünümü ne kadar güzel olursa olsun iyi bir ustalık olmadığı zaman karşınızda güzel bir görüntü bulamazsınız. Bu nedenle seçeceğiniz ustanın bazalt taşlarının döşenmesinde ustalaşmış biri olmasına önem vermelisiniz.

Bazalt Küp Taş Fiyatları

Bazalt küp taş fiyatları piyasa koşullarına göre değişiklik gösterir. Küp taşlarının fiyatını genelde arz talep belirlemektedir. Bazı dönemlerde yurt dışından talep fazla olmakta, bu da yurt içindeki ihtiyacın karşılanmasını güçleştirmektedir. Ancak tüm bu koşullara rağmen yaptıracağınız küp taş döşemelerinde uygun fiyata döşeme işlerinizi halledebilirsiniz. Firmamız her koşulda uygun fiyat politikasına bağlı kalmaktadır. Ücretlerimiz metrekare ve ton ölçüsüne göre hesaplanmaktadır.

Türkiye’nin en büyük küp taşı üretim tesisinin sahibi konumundayız.  Küp taşlarının fiyatlarını öğrenmek için firmamıza haftanın her günü ulaşabilirsiniz. Firma çalışanlarımız istediğiniz ebatları bildirmeniz durumunda size ortalama bir fiyat verecektir. Böylece firmamıza gelmenize gerek kalmadan fiyat araştırması yapabilir, fiyatlarımızı diğer firmalar ile karşılaştırabilirsiniz.

Bazalt Küp Taşı Üretimi
Bazalt Küp Taş Üretimi

Ayrıca Bazalt küp taşı ihtiyacınız var ancak konu hakkında bilgi sahibi değilseniz de firmamızdan gerekli desteği talep edebilirsiniz. Küp taşlarımızın tonaj fiyatları alacağınız küpün büyüklüğüne göre değişmektedir. Taşların ebatları genel olarak 4×6, 6×8, 8×10 ve 10×20 cm olarak değişmektedir. Bu taş çeşitlerinden istediğinizi seçerek siparişinizi anında oluşturabilirsiniz. Ebatları kullanacağınız yere göre doğru bir şekilde seçmelisiniz.

Bazalt Küp Taş Ustası Döşeme 

Bazalt küpleri her ne kadar kullanıma hazır bir şekilde üretiliyor olsa da küpleri döşeyebilmeniz için bir bazalt döşeme ustasına ihtiyacınız var. Çünkü taşı döşerken taşın döşeneceği alanın dolgu malzemelerinin doğru bir şekilde ayarlanmış olması gerekir. Dolgu malzemeleri ne kadar doğru hazırlanır ve sürülürse bazalt küp taşlarınızın kullanım süresi de o denli artacaktır.

Yanlış yapılan dolgular hem küp taşlarının yerine doğru bir şekilde oturmasının önüne geçer hem de kısa süre sonra taşların yerinden oynamasına sebep olur. Bu tip küp taşları genelde kaldırım ve yol yapımında kullanılır.

Bazalt Plaka
Bazalt Plak Ham

Bu nedenle de yanlış döşemeler kaza riskini de artırır. Bu sebeplerden ötürü döşeme işinden iyi anlayan taş ustalarına döşeme yaptırılmalıdır. Bu taşlar su, elektrik ya da doğal gaz çalışması yapılacağı zaman yerinden sökülebilir ve tekrardan döşenebilir. Kaldırım ve yolların haricinde evinizin ya da iş yerinizin garaj girişlerinde de bu taşları kullanabilirsiniz.

Yollarda olduğu gibi kendi özel binalarınızın önünde de zaman zaman taşların yerinden sökülmesi gerekebilir. Diğer yerlerde olduğu gibi bu taşları düzgün bir biçimde yerinden söktürürseniz taş ustaları bu taşları yeniden kullanabilir.

Bazal küp taş için ustalara ihtiyacınız varsa firmamız ile iletişime geçerek gerekli yardımı alabilirsiniz. Firmamızda taş döşeme alanında uzmanlaşmış birçok usta çalışmaktadır. Ustalarımız kısa süre içerisinde döşeme işlemlerinizi tamamlayacaktır.

Bazalt Küp Taş Kullanım Alanları

Bazalt Küp taş içeriğinde manyetit adlı maddenin fazla bulunmasından dolayı koyu siyah renktedir. Ayrıca içeriğinde manyetit bulunduğu için de bu bazalt taşları magnetik özellik göstermektedir. Eğer güvendiğiniz bir yerden bazalt küp taşı alırsanız bu taşları uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz.

Firmamız doğal bazalt üretiminde en çok güvenilen firmaların başında gelmektedir. Bazalt küp taşlarının kullanım alanları oldukça geniştir. Bu taşların kullanıldığı yerler insanların hayatını kolaylaştıran alanlardır. Genelde inşaat amacıyla kullanılan bu taşlar yolların zeminlerine döşenen taşlara desen yapılmasında, beton binalarda, asfalt malzemelerle yapılan kaplamalarda kullanılır.

Cilalı Bazalt Plaka
Cilalı Bazalt Plaka Taşı

Ayrıca bazalt küp taş’ların parçaları ile demiryolları’nda rayların desteklenmesinde de kullanılmaktadır. Bunların haricinde yer karosu üretiminde, kaplama amaçlı kullanılan levha üretiminde ve binaların kaplanmasında da bazalt küp taşları kullanılır.

Ayrıca anıt yapımlarında ve daha birçok sanatsal alanda da bazalt küp taşlara başvurulmaktadır. Bazalt küp taşları sayesinde gerek sanatsal yapılar gerekse de bina ve yollar uzun süre kullanılabilirliğini yitirmemektedir. Petrol ve türevi ürünlerin aksine oldukça ucuza mâl edilen bazalt küp taşları sayesinde uzun yıllar hiçbir tehlikeye maruz kalmadan döşeme yaptırdığınız alanı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bazalt Küp Taş Üretimi

Bazalt küp taş sadece doğal olarak bulunan yani piyasada yapay olarak üretilmeyen taşlardır. Bu nedenle de doğada büyük kalıplar halinde parçalanarak çıkarılır. Yani bu taşların kullanılabilir hale gelmesi devlet tarafından istenilen gerekli izinleri almış olan firmaların işlemleri ile olmaktadır.

Türkiye’de bazalt küp taşı üretimi yapan birçok firma bulunur. Bu firmalar arasından köklü geçmişi ve kaliteli üretim anlayışıyla sıyrılan firmamız müşterilerinin yüzde yüz memnuniyetini esas alarak çalışmalarını sürdürmektedir. Bazalt küp taşlarının üretimi gerekli izinleri almış olduğumuz bazalt ocaklarımızda yapılmaktadır.

Fırçalı Bazalt Taşı Döşeme
Fırçalı Bazalt Taşı Döşeme

Volkanik arazilerden çıkardığımız bazalt taşları madenin çıkarıldığı alanda özel makineler ve çalışanlarımızın çalışmalarıyla daha ufak boyutlara getirilir. 4×6 cm, 6×8 cm, 8×10 cm ve 10-20 cm olarak ürettiğimiz bazalt küp taşlarını kullanıma hazır hale getirmek için son çalışmaları da ocaklarımızda yapıyoruz.

Bu ebatların haricinde daha büyük ebatlarda parçaları da daha büyük parça ihtiyacı olan müşterilerimiz için ayırıyoruz. 4X6 cm taşlar genellikle villaların ya da müstakil evlerin önünde bahçe düzenlemelerinde, yolların düzenlenmesinde veyahut araçların otopark alanlarında kullanılır. Bu yerlerde bu ebatlardaki taşların tercih edilme sebebiyse bu küçük taşların daha şık durmasıdır.

6×8 cm olan bazalt küp taşlarıysa genelde sitelerde, otopark alanlarında ve sitelerin yol girişlerinde tercih edilir. Buralarda bu ebattaki taşların seçilme sebebiyse bu taşların aralıklarının çok az olması nedeniyledir. 8×10 cm ebadındaki bazalt küp taşları ise ağır tonajlı araçların geçtiği yollarda ve meydanlar ile diğer sokak aralarında kullanılmaktadır. Bu ebatların seçilmesindeki neden de bu büyüklükteki taşların diğer boyutlara göre çok daha dayanıklı olmasıdır.

Bazalt Döşeme Nedir?

Bazalt Küp taş döşeme anlam olarak döşeme yapılacak olan alanda bazalt kayaçlarının kullanılmasıdır. Bu bazaltın kullanımı direkt bazalt kayacının tek olarak kullanılması ya da bazaltın kullanılan döşemeyi güçlendirme amaçlı kullanılması şeklinde olabilir. Her ikisinde de amaç hem harcanacak olan maliyeti düşürmek hem de dayanıklılığı artırmaktır. Bazalt döşemeler özellikle yol yapımlarında çok fazla tercih edilir.

Arnavut kaldırımı denilen eski tip taşların hepsi de bu bazalt taşlardan üretilir. Bazalt Küp taş döşemeleri ayrıca evlerdeki örneğin şömine dekorasyonlarında, evin içerisinde ya da önündeki merdivenlerde de kullanılır. Bazalt döşemeler kamu binalarının ve şahsi binaların bahçe duvarlarında şık bir görünüm verdiğinden sıkça tercih edilen bir yöntemdir.

Bu döşemeler taşların istenilen boyutlarda kesilmesiyle yapılır. Taşlarda aşırı soğuklarda ya da tam tersi aşırı sıcak havalarda herhangi bir şekilde çatlama, kırılma ya da ufalanma meydana gelmez. Ayrıca bazalt döşemelerde güneş ışınları sebebiyle solma gibi durumlar ile de karşılaşmazsınız. Bu nedenle de bazalt döşemelere istediğiniz her alanda başvurabilirsiniz.

Bazalt Parke Taşı

Bazalt kayaçları kullanım alanı çok geniş olan kayaçlardır. Bu kullanım alanlarından biri de parke taşlarıdır. Belediyeler uzun yıllardan bu yana kaldırımlarda ve yollarda beton ve asfalt yerine bazalttan üretilen bazalt parke taşlarını kullanırlar. Bulunduğunuz yerde de görebileceğiniz gibi bu bazalt parke taşları oldukça kolay döşenmekte ve yine uzun yıllar hiçbir şekilde kırılmamaktadır.

Ankara bazalt taşı
Ankara Sincan bazalt taşı

Firmamızın da üretmekte olduğu bazalt parke taşları birçok şehirde kullanılmaktadır. Bu parke taşlarını ayrıca evinizin ya da sitenizin bahçesini kaplamada da kullanabilirsiniz. Firmamız bünyesinde çalışan ustalara ya da kendi bulacağınız ustalara düz bir zemin üzerine (zemini düzlemek için kum kullanılabilir) bu parke taşlarını döşetebilirsiniz. Parke taşları birbirine geçmeli şekilde üretildiğinden dolayı kolay bir biçimde takılabilmektedir.

Ayrıca birbirine geçmeli olduklarından dolayı altlarına ve döşemenin ardından aralarına yeterli miktarlı dolgu malzemesi koyulmasının da yardımıyla hiçbir şekilde yerlerinden çıkmazlar. Yani ürettiğimiz parke taşları dış etkenlerden zarar görmezler ve hiçbir şekilde yerlerinden çıkarak tehlike yaratmazlar.

Bu nedenle de istediğiniz her alanda güvenle kullanabilirsiniz. Firmamız ayrıca devlet kurumlarının toplu bazalt paket taşı alımlarında ekstra indirim de uygulamaktadır.

Bazalt Parke Taşı Üretimi

Bazalt Küp taş parke taşlarının üretim süreci aslında oldukça meşakkatlidir. Taşlar Bazalt küp taş ustalarımız tarafından çekiçlerle tek tek kırılmaktadır. Ayrıca istenilen boyuta göre ayarlanmaları da yine taş ustalarımız tarafından yapılmaktadır. Yıllık on binlerce tonluk bir bazalt parke taşı üretim kapasitemiz bulunmaktadır.

Bu kapasite kapsamında üretmekte olduğumuz bazalt parke taşlarını hem ülke içindeki piyasaya sürüyor hem de yurt dışı pazarlarına satarak ülke ekonomimize katkı sunuyoruz. Üretim aşaması ve sonrasında tamamen devlet denetiminde hareket etmekte ve üretim alanlarımızı isterlerse müşterilerimize de açmaktayız.

Ankara Sincan Bazalt Küp Taşı
Ankara Sincan Bazalt Küp Taşı

Ülkemizdeki taş üretilen ocaklarımızın hepsinde de tüm çalışanlarımız yasalarımıza uygun olarak çalışmaktadır. Üretimler genel ebatlarda yapılmaktadır. Ancak yine de daha geniş ebatlarda parke taşı isteyebilecek olan müşterilerimizi de düşünerek kayaçların tamamını belirlenen ebatlarda üretmek yerine diğer müşterilerimiz için de büyük ebatlı kayaçlar ayırmaktayız.

Bazalt Arnavut Taşı

Bazalt kayaçlarının kullanılmakta olduğu bir başka yer Arnavut taşlarıdır. Arnavut kaldırımları olarak da bildiğimiz Arnavut taşları Osmanlı Devleti döneminde sıklıkla kullanılırdı. Bunun kullanılma amacıysa en çok suyu geçirgen bir özellik taşımasıydı. Günümüzde her ne kadar yol kenarlarına mazgallar yapılıyor olsa da bu mazgallar şiddetli yağışlarda işe yaramamakta ve sellerin oluşmasının önüne geçilememektedir.

Arnavut taşlarının kullanıldığı alanlardaysa su geçirgenliği fazla olduğundan dolayı sel veya su baskınlarına rastlanmamaktadır. Bu nedenle de birçok şehirde yeniden Arnavut taşları döşemelerde kullanılmaya başlanmıştır. Bazalt Arnavut taşları kendi içerisinde de bazı çeşitlere ayrılır. Avrupa tarzı, düz tarzda, yıpranmış görünümlü kum taşları ve gümüş renkteki setler Arnavut taşları çeşitlerindendir. Bu taşlar da özelliklerine göre farklı fiyatlandırmalara sahiptir.

Geleneksel anlamda da eskiyi andıran bir görünüm sağlayan bu taşlar, herkese nostalji yaşatmaktadır. Bu taşlar eskiyi andırıyor olsa da kullanım itibariyle yeni teknolojik özellikleri de içinde barındırmaktadır. Şehirlerin her sokağına döşenebilen bu Arnavut taşlarını ayrıca kendi bahçelerinize de döşetebilirsiniz.

Parke taşlarında olduğu gibi Arnavut taşlarında da uzun seneler boyunca herhangi bir aşınma ya da kırılma yaşanmamaktadır. Firma olarak tüm ürünlerimizin kırılmaya ve aşınmaya karşı garantisini vermekteyiz. Verdiğimiz süre zarfı içerisinde satın almış olduğunuz Arnavut taşlarında bozulma meydana geldiğinde firmamız taşları yenileriyle değiştirmektedir.

Bazalt Arnavut Taşının Fiyatları

Bazalt Arnavut taşları döşenmesi boyutları itibariyle zor olsa da ortama verdiği güzel görüntü nedeniyle tercih edilmektedir. Ayrıca dediğimiz gibi Arnavut taşları geçirgen yapıya sahip olduklarından su baskınlarının önüne de geçilmektedir. Ayrıca bu taşlar sıkça kullanılan asfalt gibi kimyasal ürünlerin aksine hiçbir şekilde canlılara zarar vermemektedir.

Bütün bunların yanında Arnavut taşları parke taşlarında olduğu gibi uygun fiyatlara sahip olunabilen taşlardır. Arnavut taşlarının fiyatlarıysa tonajına yani ağırlığına veya kaplayacağı alana göre değişiklik gösterir.

bazalt ocak taşı
bazalt ocak taşı

Ölçüleri isteğe göre değişmekle birlikte genel olarak 8x11x11 cm, 6x8x9 cm ve 4x6x7 cm ebatlarında satılmaktadır. Bu ebatlarla satın alırken ton sayısı belirterek alım yapabileceğiniz gibi metrekare belirterek de ürün alımı yapabilirsiniz. Bazalt taşları genel olarak granit taşlarıyla karıştırılabilmektedir. Bu karışıklığı önlemenin yoluysa taşın rengine bakmaktan geçer. Granit daha açık bir gri renkte iken bazalt taşlar ise daha siyah bir renktedir.

Firmamıza ihtiyacınız olan ebatları ya da tonajları belirtmeniz durumunda fiyat konusunda gerekli bilgilendirmeleri edinebilirsiniz. Kaç ton ya da kaç metrekare alım yapacağınızı bilmiyorsanız yine de firmamızdan sabit fiyatlarımız hakkında bilgi isteyebilirsiniz.

Bazalt Arnavut Kaldırımı

Bazalt Arnavut kaldırımları bazalt kayaç ların’dan üretilir. Bu nedenle de hem çok dayanıklıdır hem de ucuz bir fiyata mâl edilebilmektedir. Bazalttan üretilen Arnavut kaldırımlarının birçok güzel tarafı bulunur. Çok kısa sürede yapacağınız farklı renkteki döşemeler ile çok güzel desenler elde edebilirsiniz.

Konutlarınızın çevresinin güzelleştirilmesinde de bu taşları kullanmanızı öneririz. Taşlar konutlarınıza doğal bir güzellik sunacağı için ileride konutunuzu satacağınız zaman çok daha yüksek rakamlar elde edebilirsiniz. Çünkü artık insanların birçoğu doğal görünümlü evlere sahip olmak istemektedirler.

Örneğin bazalt taşların yanına gri granit taşlardan yapılan Arnavut kaldırımlarını döşeyerek çiçek motifi gibi motifler yapabilir ve evinizin albenisini artırabilirsiniz. Bu motifler özellikle konut bahçelerinin çok güzel görünmesini sağlar. Ayrıca yaratmış olduğunuz bu harika görüntüler siz bozana dek yaşayacaktır.

Çünkü bazalttan üretilen Arnavut taşları çok dayanıklıdır ve asla parçalanmazlar. Bu taşların bir başka özelliği ise doğal olduklarından dolayı geri dönüştürülebilir olmalarıdır. Ayrıca bu taşlar hiçbir şekilde bakıma ihtiyaç duymazlar.

Bahçelerde ve evlerinizin önünde kullanabileceğiniz Arnavut taşlarını ayrıca havuzların kenarlarında da kullanabilirsiniz. Arnavut kaldırımı taşlarının boyutları ortalama olarak birbirine benzer ve yakın olsa da bu taşların birebir aynı olmalarını beklememelisiniz. Ayrıca taşların hepsi de aynı doku ve renk tonuna sahip olamaz. Ancak tüm bunlar gözle görülemeyecek kadar küçük ayrıntılardır.

Bazalt Kaldırım Taşı

Bazalt kaldırım taşları bazalt kayacından üretilen ve firmamızın üretimini yaptığı taşların başında gelir. Şehirlerin sokaklarını süsleyen birçok parke taşı bazalt parke taşlarından üretilir. Bu kaldırım taşları taşların birbirine kolayca geçmesi için özel olarak kesilmiştir. Bu özel kesim sayesinde bir puzzle gibi bütün bazalt taşlar birbirine geçerek takılır.

Bu geçmeli takma işlemi iki yönden yarar sağlar. Öncelikle taşlar birbirine takılırken kolay bir şekilde birbirine geçeceği için taş ustaları için daha az yorulma ve işi hızlı bitirme anlamına gelir. Bu bazalt kaldırım taşlarının ikinci yararı ise döşendikleri yerde herhangi bir eğim olsa dahi birbirine geçme olayı sayesinde taşlar yerinden oynamaz.

Taşlar genellikle altlarına düz bir şekilde serpilen bir kum yatağının üzerine döşenir. Bu kum yataklarının döşenmesi iyi olduğu zamanlar taşlarda oynama meydana gelmeyeceği gibi üzerinden geçen ağırlık ne kadar olursa olsun taşlarda aşınma veyahut kırılma oluşmaz.

Firmamız taşların tesliminden önce zaten son bir denetim yapmakta ve kırık ya da bozuk taşları temizlemektedir. Ayrıca taşımamız esnasında eğer taşlarda kırılma oluşmuşsa firma olarak taşları yenileriyle değiştirmekteyiz. Taş döşemelerinde de ustalarımız gerekli yardımları etmekte, işlemlerinizin kısa sürede bitmesi için yoğun bir çalışma göstermektedir.

Bazalt Zar Taşı

Bazalt küp taş Diğer bir adı ile (Bazalt zar taşı) Ve  (bazalt parke) taşlarıyla aynı anlama gelmektedir. Yani bazalt zar taşı bazalt kayaçlarından üretilen ve parke taşları yerine kullanılan taşlardır. Bu taşlar parke taşlarına göre daha kalındır. Ayrıca dayanıklılığı sebebiyle parke taşlarında sıklıkla karşılaştığımız kırılma ya da ufalanmaları bu taşlarda görmeyiz.

Ayrıca yağmur suyu geçirme özelliği, asit – benzin gibi aşındırıcı maddelerden etkilenmeme, buzlanmaya yol açmama gibi sebeplerle özellikle gelişmiş ülkelerde çok fazla kullanılır. Bu zar taşlarını bir kez döşediğinizde yıllarca arkanıza dönüp bakmanıza gerek kalmaz. Taş ne kimyasal ürünlerden ne de güneş ışınlarından etkilenir.

Yani ekonomik bir döşeme ya da kaplama yaptırmayı düşünüyorsanız zar taşlarını kesinlikle düşünmelisiniz. Firmamız zar taşı üretiminde ülkemizde adı en fazla bilinen başarılı firmalardandır.

Siyah Doğal Bazalt Küp Taşı

Siyah Doğal Bazalt küp taşı doğal yapıları sebebiyle siyah bir görünüme sahiptir. Bu siyahlık doğal yapıdan ileri geldiği için de kullanıldıkça herhangi bir şekilde açılma yapmaz. Yani Siyah Doğal Bazalt küp taşı 30 yıl da kullansanız, taşlar doğal siyahlıklarını koruyacaktır. Bu sebeple de bu taşlar sıklıkla tercih edilir.

Çünkü boya içeren taşlar dış etkenlere bağlı olarak kısa zamanda renk kaybına uğrarlar. Bazalt taşları siyahlık’larını üzerindeki sürtünme ya da güneş ışınlarından etkilenerek kaybetmezler. Yani taşları bir kez döşettiğiniz’de çok büyük darbeler nedeniyle kırılmalar haricinde bir daha değiştirmenize gerek kalmaz. Granit gibi taşlar da oldukça dayanıklıdır. Ancak granit gibi kayaçları bazalttan ayıran bazı özellikler vardır. Granit, bazalta göre oldukça pahalıdır. Bu da granitin kaldırımlarda kullanılmasını engeller.

Ayrıca bazaltın dayanıklılığı da daha fazladır. Tüm bunların dışında bazaltın kendine has doğal siyah rengi diğer taşlarda yoktur. Tüm bu özellikler bazaltın kullanım alanını fazlalaştırmıştır. Ayrıca bazalt maddesinin doğada bulunabilirliği de fazla olduğundan ücreti de çok daha ucuzdur.

Bazalt Küp Taşı

Mat görünümlü olsa da bazalt taşlarının verdiği görünüm oldukça güzeldir denilebilir. Bu taşlar içinde bulunulan mevsim fark etmeksizin her mevsim döşen’bilmekte. Çünkü bu taş kaplamalar hiçbir şekilde dış etkenlerden etkilenmemektedir. Buna rağmen asfalt ya da beton kaplamalar sadece kuru zamanlarda hatta sıcak hava gerektiren zamanlarda yapılabilir. Ayrıca asfaltlarda kış aylarında sık sık don yaşanmakta, bu da trafik kazalarına sebebiyet vermektedir.

Bu siyah doğal taşlarda ise don ya da buzlanma yaşanmamaktadır. Yola bu taşları döşediğiniz zaman döşemenin bitmesinin hemen ardından yol trafik için yeniden açılabilmektedir. Asfalt ya da beton yollardaysa bunun yapılabilmesi için saatlerin geçmesi gerekir. Yani siyah doğal bazalt taşlar sayesinde zamandan da tasarruf edilebilir.

Bazalt Doğal Parke Küp Taşı

Bazalt doğal parke Küp taşları asfalt kaplamalara bakıldığında çok ucuza mâl edilmekte, ayrıca onarım gibi ek masraflara da gerek duymamaktadır. Özellikle gelişmesini tamamlamamış olan ülkelerin ekonomilerinde asfalt kaplamalar büyük bir yük olduğundan şehir içlerinde bazalt parke taşları tercih edilmelidir.

Örneğin ülkemizde yapılan yolların altı kazıldığında görüldüğü gibi Roma İmparatorluğundaki yollar yaklaşık 2000 yıl boyunca hiç değiştirilmeden kullanılmıştır. Çünkü bu yollarda bazalt taş kullanılmıştır. Günümüzde Roma’nın eskiden sahip olduğu şehirlerde hala bu bazalt taşlarından yapılmış olan sokaklarda herhangi bir onarıma gerek duyulmamaktadır.

Ayrıca Roma dönemlerinde bazalt taşları kullanılarak yapılmış olan köprüler de hala kullanılmaktadır. Bu taşların derinliği normalde kullanılan parke taşlarının derinliğinden daha fazladır. Bu da bu parkelerin kolayca kırılmasına yol açar. Bazalt doğal parke taşlarıysa kalın bir yapıya sahip olduğu için hiçbir kuvvetle kırılmazlar.

Yağmurlar fazla yağdığında taşların tabanına atılan kum ya da toprakta kaymalar meydana gelir. Bu kaymalar oluştuğunda da taşlarda kırılmalar meydana gelir. Doğal bazalt taşlarındaysa bu kırılmalar yaşanmaz.

Çünkü bu taşlar suyu geçirebilme özelliği taşırlar. Bu özellik sayesinde yağmur suları taşların arasında akar ve toprağa gayet orantılı olarak dağılırlar. Bu doğal taşlar Avrupa ülkelerinde araçların şehir içlerinde çok fazla hız yapmalarını önlemek amacıyla da döşenmektedir. Ayrıca bu taşlar döşendiğinde ayrı’yeten bir su kanalına gerek duyulmamaktadır.

Bu da fazla para harcanmasının önüne geçer. Asfaltlar su geçirmediğinden biriken sular çamurla şarak kanalizasyona ulaşmakta, bu çamurlar da boruları tıkamaktadır. Bazalt taşlarda böyle bir durum söz konusu değildir. Bu taşlar, taş ustaları tarafından kolayca yerinden çıkarılıp tekrar yerine takılabilir. Bu da kanalizasyon için kazı yapıldığından yeniden taş alımı yapılarak ek külfete girilmesinin önüne geçer.

Bazalt Arnavut Kaldırım Taşı

Bazalt Arnavut kaldırımı taşı bazalt kayaçlardan üretilir. Bu kayaçlar yanardağ patlamaları sonucu akışa geçen lavların bazı aralıklardan süzülerek dışarı çıkması ve orada sertleşmeleri sonucu oluşurlar. Bu sertleşme sırasında kayaçlar kendi içlerine doğru büzüşürler ve çok katı bir hâl alırlar. Bu büzüşme taşın kalitesini ekstra artırmaktadır.

Arnavut kaldırımları da bu taşlardan elde edilmektedir. Bu doğal taşlar sayesinde şehirler asırlar öncesindeki eski görünümlerine bir nebze de olsa yeniden kavuşa bilmektedirler. Ayrıca bu taşlar asfaltların sebep olduğu bazı olumsuzlukların da önüne geçmektedir. Asfaltlar yaz aylarında havalar çok ısınınca erimeye ve buharlaşarak havaya katılmaya başlar. Bu da canlılar için zehirli hava demektir.

Ayrıca eriyen asfaltlar kazalara da sebep olurlar. Bunun yanında asfalt üretiminde çevreye çok fazla zarar verilmektedir. Asfaltların kullanım ömrü kısa olduğu için de asfalt kullanımı ekonomiye zarar vermektedir. Tüm bunlar Arnavut kaldırımları ile aşılmaktadır. Bir kez Arnavut kaldırımı döşendiğinde uzun yıllar bakım yapılmasına gerek kalmaz.

Ayrıca içeriğinde kimyevi maddeler barındırmaması sebebiyle sıcaklarda havayı zehirlemeleri de söz konusu olamaz. Tüm bunların haricinde asfaltlar da hız yapmak kolay olurken bazalt Arnavut kaldırım taşları döşendiğinde araçlar şehir içlerinde araçlarının zarar görmemesi için mecburen yavaş hareket ederler.

Bu da kazaların önüne geçmektedir. Firmamız Arnavut kaldırımı taşı üretimine sürekli devam etmektedir.

Doğal Bazalt Küp Taş

Doğal bazalt küp taşları bazalt kayaçların’dan elde edilir. Aslında bazalttan kayaçların’dan hiçbir farkı bulunmayan bu taşların bu şekilde anılmalarının sebebi taşların altıgen olmasından ileri gelir. Bu özellikleri sebebiyle bazalt küp taş adını alan bazalt taşları özellikle ev ve ofislerde dekorasyonlarda sıklıkla başvurulan yardımcı malzemelerdir.

Bazıları dekorasyonu sadece bazalt küp taşı kullanarak yaparken bazıları ise döşemelerine bu taşı katarak farklı bir görünüm elde etmeyi amaçlarlar. Bazalt küp taşları içeriğinde magnezyum, sülfat, demir ve olivin gibi doğal şeyler barındırmaktadır. Tüm bunlar da taşın farklı bir görünüme sahip olmasına ve dayanıklı olmasına zemin hazırlar. Doğal bazalt küp taşları dekorasyon dışında da kullanılmaktadır.

Bu taşları tüm bahçenizin döşemesinde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Küp taşlar kum ya da çakıl taşları gibi dağılma yapmaz ve ortamı tozlandırmaz. Asfalt gibi parça parça kopmaz ve döşemeleri de oldukça basittir. Ayrıca bu doğal taşların bir başka özelliği de mazottan, benzinden ya da yağdan etkilenmiyor olmalarıdır. Üzerine asit daha dökülse taş tarafından bunlar emilir ve taşlar bundan zarar görmezler.

Tüm bu olumlu yönleri sebebiyle doğal bazalt küp taşlarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca bazalt küp taşlarını güvenilir firmalardan temin etmeniz doğal taşlara sahip olmanız açısından önem arz eder. Firmamız devletin istediği her türlü üretim izni almış ve denetlemelere tabi tutulan bir firmadır. Bu nedenle de firmamızı hiç düşünmeden tercih edebilirsiniz.

Bazalt Taşı Nasıl Oluşur?

Birçok sektörde kullandığımız bazalt kayaçları aslında oldukça eski bir geçmişe sahiptir. Bu taşların geçmişi magmalara ve lavlara dayanır. Magmadan çıkmaya başlayan lavların bir kısmı yanardağın içerisinde kalır ve burada soğur. Ancak bu lavların bir diğer kısmı dağın içerisindeki derin çatlaklardan kendisine bir yol bularak dışarı çıkarlar. Havayla karşılaşan sıvı bir süre sonra donmaya başlar.

Dondukça da büzüşür ve bir kayaç halini alır. Yani bu taş esas olarak volkanik bir taştır ve patlamaların sonucunda yeraltından ayrılan lavların patlamanın sona ermesinin ardından soğumasıyla oluşmaktadır. Volkanizma sonucu birçok yeni kayaç oluşuyor olsa da dünyada en fazla kullanım oranına sahip olan kayaç çeşidi bazalttır.

Çünkü bazalt diğerlerine göre dayanıklılığı fazla olan bir taştır. İnşaatta kullanımı yaygın olan bazalt taşı iç ve dış püskürük kayaçlardan dış püskürük kayaç olanıdır. Bu kayaç hiçbir şekilde suyu emmemektedir. Çok ince tanelerden oluşan kayaç homojen yapıya sahiptir. Çok yüksek ağırlıklara karşı da dirençli olan bu kayacın aşınma ihtimali de çok güçtür.

Yani bu taş hem doğal koşullara hem de dışarıdan gelecek olan diğer darbelere karşı ekstra dayanıklılık gösterdiğinden dolayı tercih edilir. Ayrıca volkanik patlamalar oldukça fazla olduğundan dolayı bu kayacın rezervi de oldukça fazladır. Bu da kayacın fiyatını düşürmektedir.

Patinatolu Bazalt Nedir?

Bu bazalt türü de tamamen bazalt kayaçlarından üretilmektedir. Ancak bu bazaltı diğerlerinden ayıran boyutlarıdır. Patinatolu bazaltın ölçüleri 50×50, 40×40, 30×30 ve 20×20 cm’lik çeşitlerdedir. Bu bazalt çeşidini genelde zemin kaplamalarında kullanabilirsiniz. Fayans gibi geniş ebatlarda ve benzer inceliklerde olan patinatolu bazalt çeşidi ile evlerin içinde ya da ofis ve kamu kurumlarının zeminlerinde kaplama yapabilirsiniz.

Bu bazalt türünün özelliklerini yüksek basınca karşı gösterdiği ekstra direnç ve aşınmaya karşı oldukça fazla dirençli oluşudur. Tamamen çevreye duyarlı yani çevreye zarar vermeyen bir yapıda olan patinatolu bazalt yüksek soğuklara karşı oldukça fazla dayanıklılık gösterir. Normal taşlar soğuk havalarda çatlamaya ve ufalanmaya uğrayabilirken patinatolu bazalt taşlarında bu şekilde bir sorun meydana gelmemektedir.

Yüksek soğukların yanında yüksek sıcaklarda da taşlar dayanıklıdır. Yani Erzurum kışında ya da Adana sıcağında patinatolu bazalt taşlarını güvenle döşetebilirsiniz. Bu taşların aşırı soğuk ve aşırı sıcağa karşı dirençli olmalarının yanında dışarıdaki aşırı havaları evin içine geçirmediğini de belirtmeliyiz. Yani bu taşları zemin haricinde duvarlarınıza da döşetebilir ve evinizi dış etkenlerden koruyabilirsiniz.

Aşırı soğukların ya da yüksek sıcakların ev veya ofisinize girmesini önlemeniz sayesinde harcadığınız enerjiyi de düşüreceksiniz. Yani patinatolu bazalt döşettiğiniz zaman enerji harcamalarınızı kısarak hem kendi cebinizden çıkan hem de devletin kasasından boş yere çıkan paranın uçup gitmesini önleyebilirsiniz. Üstelik firmamızın ürettiği patinatolu bazalt taşları çok uygun fiyatlarla satılmakta ve döşenmektedir.

Bazalt Taşı Nedir?

Dünya’da oluşan ilk kayaç türlerinden biri bazalttır. Bazalt taşları da çok uzun yıllara dayanan bir geçmişe sahiptir. Volkanik taşlardan biri olan bazalt taşı siyah bir renktedir. Oldukça sert bir taş olan bazalt, içeriğindeki kristaller sayesinde camsı görünüme sahiptir. Dış basınç karşısında oldukça iyi bir direnç gösterebilen bu kayaç, dayanıklılığıyla bilinen granitten bile daha dayanıklı bir yapıdadır. Bu dayanıklılığı ve sertliği sebebiyle de yapı inşalarında ve kaldırım taşlarında kullanılmaktadır.

Ayrıca bazalt taşı köprü yapımlarımda da kullanılır. Bunların haricinde de birçok farklı alanda kullanılabilmektedir. Bazalt kayaçları volkanizma sonucu meydana gelirler. Dördüncü devirdeki patlamalarda oluşmuş olan bu kayaç türü bu nedenle de volkanik arazilerde bulunmaktadır. Bu taşın bulunma şekliyse akıntı, damar ve kütle şeklindedir. Taş akıntının sona ermesinin ardından soğuyarak büzülmeye başlar ve sonunda da bir prizmaya dönüşür.

Bazalt kayacı volkanizmadan lav şeklinde çıktığında içinde bulunan gazlar yok olur. Gazın ortadan kalkması sebebiyle de bazaltın içerisinde boşluklar meydana gelir. Yani bazalt taşları gözenekli taşlardır. Bazaltlara dişi ya da boşluklu adı da verilmektedir. Bu boşluklar ya da gözenekler zaman geçtikçe doğada bulunan başka minerallerce doldurulur. Bu da bazaltın yeni bir isim almasına yol açar: zeolitli bazalt.

Ülkemizde yapı malzemesi olarak en fazla bazalt kullanılır. Ayrıca bazalt, mıcır üretiminde de kullanılmaktadır. Bazaltın bu denli çok kullanılmasının en büyük iki sebebi dayanıklılığı ve doğada çok fazla bulunmasıdır. Zaten birçok Avrupa ülkesinde bu kayaç kullanılır. Ülkemizde de son yıllarda eskiden olduğu gibi yeniden bazalt taşları kullanılmaya başlanmıştır.

Bazalt Taşı Metrekare Fiyatları

Bazalt kayacı volkanik arazilerde oluşur. Maden firmaları tarafından bu tip arazilerde yapılan kazılarda çıkarılan bazalt kayaçları çeşitli işlemlerden geçirilerek ihtiyaç duyulan biçime getirilir ve satışa sunulur. Bazalt taşlarının metrekare fiyatları da üretim tekniklerine göre değişiklik göstermektedir.

Ayrıca bu değişiklikler kullanım alanlarının farklılıklarına göre de olabilmektedir. Firmamız, bazalt taşının madenden çıkarılıp ihtiyacınız olan şekle getirilmesine kadar her aşamada gerekli kontrolleri yapmaktadır. Ayrıca ürünlerin sizlere en uygun fiyata ulaştırılabilmesi için de kâr oranımızı mümkün olabilecek en düşük seviyede tutuyoruz. Bazalt taşları her firmada olduğu gibi firmamızda da metrekare üzerinden satılmaktadır.

Metrekare fiyatları ise alacağınız taşın üretim tekniği, rengi gibi bazı noktalara göre değişiklik gösterebilir. İhtiyacınız olan bazalt taşı miktarı ne kadar olursa olsun istediğiniz ürün en kısa süre içerisinde kullanıma hazır hale getirilerek size ulaştırılır.

Metrekare fiyatları hakkında bilgi almak için firmamıza ulaşabilirsiniz. Ürünlerimizin metrekare fiyatları aynı olmakla birlikte ürünün ulaşım bedeli ürünün ulaştırılmasını istediğiniz yere göre değişmektedir. Bunun sebebini ise taşıma maliyetleri oluşturmaktadır.

Bazalt Taşı Merdiven ve Basamağı

Bazalt adlı kayaç dayanıklılığı sebebiyle dünyadaki inşaat alanlarının birçoğunda gönül rahatlığıyla kullanılabilmektedir. Bu kayaçlar uzun yıllar boyunca aşınma yaşamaz. En soğuk ya da en sıcak iklim şartlarına dahi dayanıklıdır.

Ülkemizde de Kayseri ve Diyarbakır gibi illerimizde çıkarılan bazalt taşları hem gözenekli hem de gözeneksiz şekillerde bulunmaktadır. Bazaltın kullanıldığı alanlardan birini de merdiven ve merdiven basamakları oluşturur. Bazalt siyah bir renkte bulunduğu için kullanıldığı yerlerde güzel bir görüntü oluşturur. Bu nedenle de özellikle otellerde, iş yerlerinde ve kamu kurumlarında oldukça fazla kullanılır.

Parlak, camsı bir görünümü olan bu taşlar ile yapılan merdivenleriniz sayesinde göz alıcı bir görüntü elde edebilirsiniz.  Merdiven ve merdivenlerin basamaklarının üretiminde kullanılan bazaltların fiyatları ise özelliklerine göre farklılık gösteriyor.

Normal yani düz merdivenlerde sabit bir fiyat listesi bulunmaktadır. Ancak döner basamaklı siparişlerinizde ya da yelpaze merdiven adı verilen tiplerde fiyatlar değişiklik gösterebilmektedir. Bazalttan üretilen merdiven basamak fiyatlarına rahtta dahildir. Fiyatlar döner merdivenlerde düz merdivenlere göre yüzde 30 ile yüzde 40 arasında fark etmektedir.

Merdiven yaptıracağınız yerin ölçüsünü alarak bizimle iletişime geçtiğiniz takdirde fiyat bilgisi alabilirsiniz. Merdivenlerde kullanılan bazalt kayaçları sayesinde merdiven basamaklarını aşındırıcılarla silseniz ya da üzerine ayakkabıyla bassanız dahi taşlar özelliğinden hiçbir şey kaybetmemektedir.

Bazalt Taşı Nerede Bulunur?

Bazalt taşları volkanik arazilerde bulunur. Dünyada İrlanda, Almanya, Hindistan gibi ülkelerde sıkça rastlanmaktadır. Ayrıca ABD’nin bazı eyaletlerinde de bu kayaçlar bulunmaktadır. Ülkemizde de bu tip taşlara bazı bölgelerimizde yoğun bir şekilde rastlanmaktadır. Ancak bu taşlar yer altından çıkarıldığı gibi direkt olarak kullanılamaz.

Doğal bazalt taşlarını kullanabilmeniz için ilgili araziden taşların çıkarılması ve işlenmesi gerekir. Bunun için de maden şirketleri büyük önem taşır. Maden şirketleri ihalelere katılarak taşları çıkarırlar. Ardından da ya direkt olarak ya da işleyerek satışa hazır hale getirirler. Firmamız taşların çıkarılması, işlenmesi ve satışa hazır hale getirilmesi noktasında uzun yıllardır çalışmalarını sürdürmektedir.

Bazalt taşları ile ilgili tüm ihtiyaçlarınızda firmamıza ulaşabilirsiniz. Son yıllarda merdivenlerde ve evlerin duvarlarında süsleme amaçlı kullanılan bu tip taşlar yoğun talep görmektedir. Bu talebin farkında olan firmaların birçoğu da fiyatlarında artışa giderek müşteri yoğunluğundan ekstra faydalanma yoluna gitmektedir. Firmamız, uzun yıllardır aynı fiyat politikası ile ticari hayatına devam etmektedir.

Yani firmamızdan piyasanın çok altında aynı hatta daha kaliteli ürünler satın alabilirsiniz. Firmamıza istediğiniz her yerden ulaşabilir ve sipariş oluşturabilirsiniz. Siparişlerinize binaen en kısa zamanda siparişiniz hazırlanarak istediğiniz yere araçlarımızla getirilir. Ustalarımız istediğiniz yerde duvar ya da merdiven inşaatı için gerekli çalışmalara başlamaktadır.

Ankara Bazalt Küp Taşı 

Bazalt taşları ülkemizde Diyarbakır ve Kayseri civarlarında çıkarılmaktadır. Bunun yanında yurt dışından da ülkemize bazalt kayaçları ithal edilmektedir. Ardından bazalt taşları dünyanın her yerinde satışa hazır hale getirilmektedir. Bazalt taşları ülkemizde her ilde olduğu gibi Ankara bölgesinde de firmamız tarafından satılmaktadır.

Bazalt taşları Ankara bölgesinde belediyeler tarafından kaldırım taşlarının döşenmesinde kullanılırken kurumlar haricinde özel şirketler ve kişiler tarafından da kullanılıyor. Gerek şirketler ve kişiler gerekse de kurumlar tarafından hem dayanıklılık hem de şık görünümü nedeniyle sıkça tercih edilen bazalt taşlarını firmamızdan temin edebilirsiniz.

Bahçe duvarlarınızı bu taşlardan yaparak evinizin dışarıdan çok daha güzel görünmesini sağlayabilirsiniz. Bazalt taşlarını Ankara bölgesinde firmamız sayesinde rahatlıkla bulabilirsiniz. Taşları ustalarımıza yaptırabileceğiniz gibi dilerseniz sadece bizden satın alarak istediğiniz kişilere de yaptırabilirsiniz.

Bazalt taşlarını dubleks evlerinizin içinde ya da dışındaki girişlerde merdiven yapımında da kullanabilirsiniz. Bu taşların camsı özellikleri sayesinde parlak siyah görünüme sahip merdivenleriniz olur. Bu da evinizin görünümünü ve aynı zamanda da değerini kat be kat artıracaktır. Yani bazalt taşları için harcayacağınız para evinizin değerini daha da artıracaktır. Ankara’nın her bölgesinde satış yapan firmamız istediğiniz her semte ürün getirmektedir.

Bazalt Fiyatları

Bazalt üretimi yapay olarak gerçekleştirilememektedir. Yani bazalt taşını elde edebilmeniz için devletten madencilik lisansı almalı ve bu değerli kayacı yer altından çıkarmalısınız. Firmamız bu kayaçların çıkarılması ve işlenmesi için sahip olunması gereken tüm lisanslara sahip olan bir firmadır. Bazalt taşlarını yapısı bozulmadan doğal bir şekilde yer altından çıkardığımız için de bunun doğal olarak bir gideri olmaktadır.

Ancak firma olarak tüm bu giderleri siz müşterilerimize minimum şekilde yansıtıyoruz. Bu da fiyatlarımızın diğer firmalara göre oldukça az olduğunu gösteriyor. Bazalt taşı doğal bir ürün olmasına rağmen yer altında çok fazla bulunmaktadır. Ayrıca bu taşlara volkanik arazilerin hepsinde rastlanılmaktadır. Bu da taşın fiyatının yer altından çıkan diğer taşlara göre daha ucuz olmasını sağlamaktadır.

Bazaltlar ucuzluğu ve dış etkenlerden etkilenmemeleri nedeniyle sık bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle devlet kurumları bazaltları uzun seneler boyunca sağlamlığını koruduğundan tercih ederler. Birçok belediyenin gerek kaldırım taşı döşemelerinde gerekse de kurumlarında yapı malzemeleri olarak bazalt taşlarını kullandıklarını görmüşsünüzdür. Bu taşlar onlarca yıl bozulmadan kendilerini korurlar.

Zaten değiştirilme sebepleri de genel olarak daha iyi bir görünüm elde etme amacıdır. Aksi halde taşların bozulduğu hiç görülmemektedir. Bu dayanıklılığa rağmen bu kayaçlara uygun fiyatlara sahip olabilirsiniz.

Bazalt Nedir?

Dünyada yer altında binlerce çeşit madeni taş bulunur. Nadir bulunanlar fiyat olarak oldukça fazla değerliyken çok fazla bulunanlar da uygun fiyatlara satılırlar. Örneğin altın ve gümüş gibi madenler diğer madenlere göre hep değerli olmuşlardır. Bu tarihin geçmişinde böyle olduğu gibi günümüzde de aynıdır ve gelecekte de aynı şekilde devam edecektir.

Ancak kömür ve demir gibi madenler yer altında fazla bulunduklarından altın madenine göre daha uygun fiyatlara satılır. Yer altından çıkarılan madenlerden biri olan bazalt taşı da bu kategoriye girer. Lavların yer altından yeryüzüne çıkarak soğuması ve büzülmesi ile meydana gelmiş olan bu kayaç türü de çok fazla bulunabilir olduğundan diğer madenlere göre daha uygun fiyatlara sahip olunabilmektedir.

Bu da bu madenin kullanım alanlarının fazla olmasına zemin hazırlamıştır. Yani bazalt özet olarak volkanik faaliyetlerin olduğu alanlarda yer altındaki çatlaklardan sızan lavların yeryüzüne çıkıp havayla karşılaşınca soğumasıyla oluşurlar. Bundan anlaşılabileceği gibi bu kıymetli taş en fazla volkanik olayların yaşandığı yerlerde bulunur.

Volkanik patlamalar en çok hangi bölgelerde yaşanmışsa o arazilerde bu taşlara daha fazla rastlanılmaktadır. Volkanik arazilerden çıkarılan bu taşların fiyatları çıkarıldığı bölgelerde daha da ucuz olur. Çünkü bir maden çıkarıldığı bölgeden uzaklaştıkça taşıma maliyetleri de üzerine ekleneceği için daha yüksek fiyatlara satılırlar. Örneğin bazalt taşı Kayseri bölgesinde daha ucuzken İstanbul’da daha pahalı fiyatlara satılmaktadır.

Bazalt Taşının Faydaları

Bazalt taşlarının oluşma süreçleri binlerce yılı bulmaktadır. Volkanizmanın akıntılarının soğumasıyla oluşan taşlar taşlar çoğu zaman gayet düzgün bir altıgen şeklinde bulunurlar. Birer prizma olan bazalt taşlarının yükseklikleri elli metreyi aşabilmektedir. Yeryüzünde oldukça çok bulunan bazalt taşları en fazla İrlanda, İngiltere ve Almanya gibi ülkelerde bulunur.

Ülkemizde de Diyarbakır’ın haricinde Urfa’da da çıkarılan bu taşların çapı yaklaşık 280 km’ye ulaşmaktadır. Orta Anadolu ve Batı Anadolu bölgemizde de yatay olarak bazalt madenleri bulunmaktadır. Bazaltın bizlere sunduğu birçok faydası vardır.

Firmamızın da üretimini yaptığı bu taşlar içeriğinde manyetit bulundurur. Bu manyetit sebebiyle de taşın rengi siyahtır. Ayrıca taş birçok madeni taşa göre oldukça ağırdır. Bu ağırlık da taşın dayanıklılığını artırmaktadır. Yani taşımızın ilk faydası dayanıklı olmasıdır diyebiliriz. Bu sebeple de insan hayatı için önemli olan binaların inşaatlarında kullanılır.

Ayrıca bu taşlar her gün yüz binlerce aracın geçtiği köprülerin yapımında da kullanılmaktadır. Şehirlerdeki kaldırımların yapımında, yollarda sıkça kullanılan mıcırların üretiminde de bu taşlara sıkça başvurulur. Günümüzde bazalt taşları demiryolları ve kara yollarında da kullanılır hale gelmiştir. Demiryollarında balastların ana malzemesi olan bazaltlar, kara yollarında ve hava yollarında asfaltların agregasıdır.

Günümüzde insanların büyük çoğunluğu doğal çevreye hasret yaşıyorlar. Bu hasret doğal dengenin bozulmasının da etkisiyle çevre bilincinin oluşmasını sağlıyor. Bu da yaşam alanlarında herhangi bir şekilde işleme uğramamış ve içerisinde zararlı kimyasallar bulunmayan malzemelere yönelinmesini sağlamakta.

İçeriğinde silis barındırmayan bu taş oldukça sağlıklı bir yapıda olduğundan dolayı daha önceleri kuvars ve silisin kullanıldığı alanlarda alternatif olarak kullanılmaktadır. Bu kayaçlar asitten dolayı aşınmayan, buzlanma yaşanmasını önleyen, araçların hızlarının düşmesini sağlayan kayaçlardır. Ayrıca bu taşlardan sular kolayca aktığı için bulunduğu bölgeye mazgal yapılmasına gerek kalmaz. Yani bu kayaçtan elde edilen taşlar her açıdan ekonomiktir.

Bazalt Ocağı

Bazalt kayacı ülkemizde belirli bölgelerde bulunmasına rağmen ülkemizin hemen hemen bölgesinde üretilir. Bunun nedeni ise üzerine taşıma maliyetleri eklense dahi taşın hala oldukça ucuz olmasıdır.

Özellikle ege bölgesinde bazalt taşlarının üretimi oldukça fazladır. Bunun nedeniyse ege bölgesinde oldukça fazla liman bulunmasıdır. Bu limanlar sayesinde de üretilen bazalt kayaçları dünyanın her yerine gemilerle kolay bir şekilde taşınabilmektedir. Yani liman kentlerinde dış ülkelere Pazar bulmak daha kolaydır.

Tüm bu sebepler nedeniyle de bazalt ocaklarımızın çoğu liman kentlerine ya da limanlara yakın kentlerimize kurulur. Liman kentlerinin haricinde diğer şehirlerimizde de birçok ocak bulunur. Bu bazalt ocaklarıysa iç piyasadaki tüketime yönelik olarak üretim yapar.

Ülkemizde bu değerli taşın üretildiği en önemli ocaklar şunlardır:

 • Kandra
 • Küfeli
 • Ünye
 • Nereden
 • İzmir
 • Armutlu
 • Uşak
 • Diyarbakır
 • İskenderun
 • Muş
 • Afyon
 • Nevşehir
 • Eskişehir
 • Boyobat

 

Ülkemiz sınırlarında bunların haricinde de onlarca farklı yerde bazalt ocağı üretim yapmaktadır. Firmamız hem yurt içi hem de yurt dışı piyasalarına yönelik bazalt üretimi yapmaktadır. Ürünlerimiz kalite ve işçilik bakımından çok fazla beğenilmekte, bu da firmamızın her geçen gün daha fazla tercih edilmesini sağlamaktadır. Firmamız çok uzun yıllardır ülkemiz ekonomisine büyük katkılar sağlayan firmaların başında gelmektedir.

Bazalt Taşı Diyarbakır

Bazalt taşları ülkemizde en çok Diyarbakır’da çıkarılmaktadır. Bu nedenle de Diyarbakır ilinde ve çevresinde bazalt ürünlerinin fiyatları daha uygun seyreder. Firmamız Diyarbakır ili ve çevresinde de hizmet vermektedir. Zaten Diyarbakır şehri de bazalt ürünlerinin sıkça kullanıldığı yapılar ile doludur.

Geçmişten bugüne kadar şehrin her yanında bazalt kayacından yapılma ürünler ve yapılar kullanılmaktadır. Bazalt madeninin şehirde çıkıyor olması sebebiyle de şehrin bu özelliği gelecekte de sürecek gibi görünmektedir. Diyarbakır şehrinde yaşıyorsanız birçok bazalt firması olduğunu görmüşsünüzdür. Firmalar ortalama bir fiyat verse de hepsinin de fiyat politikaları birbirinden farklı seyretmektedir.

Firmamız, Diyarbakır bazalt taşından yapılma ürünler ve doğal bazalt taşı satışında uygun fiyatlarla hizmet vermeye devam etmektedir. İstediğiniz her ebat ve çeşitte taş satın alabilirsiniz. Bazalt taşları tarihi yapıların restorasyon işlemlerinde de kullanılabilmektedir. Bu sayede Diyarbakır’da ve diğer şehirlerde yer alan tarihi yapılarımızın doğal özellikleri herhangi bir şekilde bozulmaya uğramadan korunabilmektedir.

Diyarbakır Bazalt Küp taşı üretimi

Yapısı ilk bulunduğu günden bu yana hiçbir şekilde değişime uğramayan bazalt taşları bölgede altıgen bir şekilde üretilmektedir. Bu sayede yapılara döşenirken bir yapboz gibi birbirine geçirilerek döşenmektedir. Bu da yapının doğal görünümünün bozulmadan yenilenmesini ve güçlenmesini sağlar. Bu taşların Diyarbakır ve diğer bölgelerde fazlaca kullanılmasının bir diğer nedeniyse özellikle yaz aylarında geçirgen yapıya sahip taşların suları bünyesine alarak bulunduğu yapıyı daha serin hale getirmesidir.

Bu sayede özellikle sıcak iklime sahip bölgelerimizde yaz aylarında evler daha serin hale gelmektedir. Bazalt doğal taş ürünleri bu sayfada.

PAYLAŞ
REFERANSLAR
FİYAT LİSTESİ

Bazalt Küp Taş Ürün Fiyatlarımız..

Ölçü Birim Fiyat
10×20 Doğal Kırma 1 / Ton 900,00 TL
8×10 Doğal Kırma 1 / Ton 550,00 TL
6×8  Doğal Kırma 1 / Ton 900,00 TL
4×6 Doğal Kırma 1 / Ton 110,00 TL
10×10 Sulu Kesim 1 / M2 700,00TL
Sıkça Sorulan Sorular
Işlenmiş Granit Nedir?

Işlenmiş Granit Nedir?  Erga Granit yüksek miktarda granit üretimini yapan ve bloklar halinde kesilip sonradan makinelerden geçerek işlenme sürecine girerek piyasaya sürülmektedir. Ürünler kıtaların ve Dünya’nın imzası olarak tanımlayabileceğimiz bir oluşumdur. Diğer kayalık Merkür, Venüs ve Mars gibi gezegenler, Dünya’nın okyanus tabanında görüldüğü gibi granit ile kaplamışlar’dır. Fakat yalnızca Dünya bol miktarda bu güzel ve ilgi çekici kaya türüne sahiptir. Tüm Projelerinize Uygun ölçülerde granit taşını işlemekteyiz Granit Nedir? Yazımızı takip ede bilirsiniz..

Andezit Taşı Nedir?

Doğal Taşlardan Pembemsi Renkleri olan Andezit, tersiyer ve kuvaterner dönemlerdeki volkanik hareketlere bağlı olarak oluşmuş kor kayaç’tır. Türkiye’de Ankara Gölbaşı’nda en çok üretilen ürünlerdendir. Erga Granit Şirketi Tüm ürünlerini farklı projelerde kullanmaktadır. Andezit taşı ihtiyacınızı karşılayacak potansiyele Sahip Hemen Andezit taşı fiyatları için ziyaret ediniz Andezit taşı nedir?.. Yazımızı Takip edip detaylı bilgi sahibi ola bilirsiniz.

Küp taş İşçiliği Nasıl Yapılır?

Erga Granit Şirketleri Granit küp taşların işçiliğini 4x6x6, 6x8x8 veya 8x10x10 ebatlarında kesilerek döşeme işlemi için hazırlanmaktadırlar. Bu kesim işlemi kırma veya sulu kesim ile gerçekleştirilmektedir. Ancak renklerde solma yaşanmaması adına, granit küp taş ustaları doğal granit küp taşları döşemeyi tercih etmektedirler. Böylelikle granit doğal halini korur ve daha az mekanik işleme maruz kalarak doğal rengini yüzyıllar boyunca kaybetmez. Daha kapsamlı bilgi sahibi olmak istermisiniz. Granit Nedir….? Yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bazalt taşı ne demek?

Bazalt Nedir? Dünyada yer altında binlerce çeşit madeni taş bulunur. Nadir bulunanlar fiyat olarak oldukça fazla değerliyken çok fazla bulunanlar da uygun fiyatlara satılırlar. Örneğin altın ve gümüş gibi madenler diğer madenlere göre hep değerli olmuşlardır. Bu tarihin geçmişinde böyle olduğu gibi günümüzde de aynıdır ve gelecekte de aynı şekilde devam edecektir.

Ancak kömür ve demir gibi madenler yer altında fazla bulunduklarından altın madenine göre daha uygun fiyatlara satılır. Yer altından çıkarılan madenlerden biri olan bazalt taşı da bu kategoriye girer. Lavların yer altından yeryüzüne çıkarak soğuması ve büzülmesi ile meydana gelmiş olan bu kayaç türü de çok fazla bulunabilir olduğundan diğer madenlere göre daha uygun fiyatlara sahip olunabilmektedir. Bazalt nedir?  sayfamızı ziyaret et.

Mermer Çeşitleri Nelerdir?

Mermer Çeşitleri KÜTAHYA SİYAH , DİAGONAL MARMARA | MERMER, AFYON BEYAZI | MERMER, GOLD BEJ | MERMER, DENİZLİ AÇIK TRAVERTEN, EMPERADOR KOYU | MERMER, EMPERADOR AÇIK | MERMER, LOTUS ROSALIA | MERMER, MARON MARINACE | MERMER Daha Fazla Bilgi için ve Fiyatlar için Şirketimizle İletişime Geçiniz.

Devam Eden Projeler
Marmaris Küp Taş

Doğa insanlara, çeşitli özelliklerde volkanik taş çeşitleri sunmaktadır. Firmamız, bu taşları kurmuş olduğu madenler ile çıkartarak, kullanım yerlerine göre düzenlemektedir. Marmaris küp taş çeşitleri daha çok granit volkanik taşlarıdır. Granit, insanlar tarafından yüzyıllarca öncesinde bu yana zemin döşeme işlemlerinde sağlam bir malzeme olarak kullanılmaktadır. Küp taşı üretimlerimizi, kare, küp şeklinde yapıyoruz. Küp Taşlar Marmaris küp […]

Diyarbakır Andezit

Andezit taşı, volkanik püskürük taşlarından birisidir ve mor ya da eflatun renklerde bulunmaktadır. Diyarbakır antezit madenlerimizde, grimsi ve siyah renk çeşitlerine de rastlanılabilmektedir. Benekli yapısından dolayı kaymaz zemin oluşturmalarında rahatlıkla kullanılabilmektedir. Aşınmalara karşı dayanıklıdır ve binaları duvarlarının tamamında ya da bir bölümü kaplama işlemlerinde kullanılabilmektedir. Doğal taş özelliklerinden dolayı kullanım alanlarında birçok avantaj sağlamaktadır. Diyarbakır […]

Tunceli Bazalt Taşı Projemiz

Tunceli bazalt taşı projemiz detaylarını siz değerli site ziyaretçilerimiz ve müşterilerimiz ile paylaşmak istedik. Tunceli valiliği ve belediyesi bünyesinde. Tunceli Ovacık Gözeler’de Çevre düzenleme ve peyzaj düzenleme işlerini üstlenerek Gözeleri çevreye uygun tabiyatını bozmadan kısa bir süre içinde Çalışmalarımıza başlamış ve bitirmek için tüm hızı ile ekip ve ekipmanlarımız devam etmektedir. Erga Granit Madencilik Şirketini […]

Haber Bültenimize Kayıt Olun!

Ürünler, özel teklifler ve kampanyalardan haberdar olmak için hemen kayıt olun.