fbpx
Whatsapp
Şimdi Ara
Konum
Doğal Taşın Marka Adresi
ERGA GRANİT

Şantiye Çalışanları Kimdir? Maaşı Nedir?

Şantiye Çalışanları Kimdir? Maaşı Nedir?
AÇIKLAMA

Maden, inşaat, doğal taş ve alt yapı şantiyelerinin yoğun personelle çalışması şantiye çalışanları kimdir? Konusunun merak edilmesini sağlar. Çalışan kişilerin bilinmesi insanlara şantiyelerde yeni iş imkanı konusunda yardımcı olur. Şantiye alanlarında çalışanlar ve bu kişilerin yaptıkları işler yeni personeller için önem oluşturur. Bu nedenle şantiyelerde kimlerin çalıştığını açıklamaya çalıştık.

Şantiyelerde Çalışanlar Kimlerdir?

Şantiyelerde projelerin zamanında tamamlanması için görev dağılımının doğru şekilde yapılması gerekir. Ayrıca yapılacak işlere ve görevlere uygun çalışanların istihdam edilmesi şarttır. Bu nedenle şantiyenin kurulum aşamasında çalışanların da belirlenmesine özen gösterilir. şantiye çalışanları kimdir?

Şantiyelerde çalışanlar ise şunlar olur;

  • Şef
  • İşçi
  • Sekreter
  • İş güvenliği uzmanı
  • Muhasebe şefi
  • Topograf
  • Makine mühendisi

Bu çalışanların alacakları eğitimler ve yeterlilikler farklılık gösterir. Bu nedenle istihdam öncesinde çalışacak kişilerin hangi özellikleri bulundurmaları gerektiği belirlenir.

Şantiye Şefi Kimdir?

Şantiyelerin en önemli çalışanlarından birisi şantiye şefleridir. Bu pozisyondaki kişilerin genel olarak görevi şantiyenin sorumluluğunu üstlenmektir. Şantiyenin kuruluş amacına uygun çalışmasından sorumludurlar. Bu sayede inşaat veya diğer çalışmaların zamanında yapılmasını sağlarlar.

Şantiye şefleri aynı zamanda şantiyelerde bulunan tüm çalışanlardan sorumlu olan kişilerdir. İşlerin yapılıp yapılmadığını, yaşanan sorunları ve ihtiyaçları takip ederek gidermeye çalışırlar. Bu görevdeki kişilerin çalışma süreleri genellikle esnek şekilde görülür.

Şantiye İşçisi Kimdir?

Şantiyelerde şeflerden sonra en çok karşılaşılan çalışan grubu şantiye işçileridir. Bu işçiler şantiye alanında herhangi bir işi yapan kişilerdir. Malzeme taşınması, istiflenmesi, şantiye alanı veya birimlerin temizliğinden işleyişine kadar her alanda çalışırlar.

Şantiye işçileri genellikle emirleri şantiye şefleri veya personel sorumlularından alırlar. Böylelikle onların verdikleri görevleri zamanında yerine getirmekten sorumludurlar. İşçiler şantiye alanlarında yapacakları işe bağlı olarak da farklı isimlerle anılabilirler. Örneğin temizlik işlerini yapacak çalışanlar temizlik işçisi ismiyle anılırlar.

Şantiye Sekreteri Kimdir?

Sekreterler şantiyelerdeki önemli çalışanlar arasında yer alırlar. Şantiye sekreteri ismini de alan çalışanlar şantiye şefinin yardımcısı olarak kabul edilebilecek kişilerdir. Bu nedenle şeflere karşı sorumluluk duyarlar. Ayrıca onların verdikleri emirleri eksiksiz yerine getirirler. Bunun dışında şeflerin çalışma programlarının hazırlanması ve hatırlatılması konusunda çalışmalar yürütürler.

Şantiye şefinin verdiği emir gereğinde personelin bilgilendirilmesinden sorumlu olurlar. Bu nedenle personeller arasında yaşanan sorunlarla sık sık karşı karşıya kalırlar. Böylelikle sorunların şefe ulaştırılmasını sağlarlar. Bu pozisyondaki kişiler genellikle sekreterlik bölümü mezunları arasından seçilirler.

Şantiye İş Güvenliği Uzmanı Kimdir?

Şantiyelerde iş güvenliğinin sağlanması önemlidir. Bu nedenle mutlaka her şantiyede iş güvenliği uzmanı çalışanlar bulunur. Bu çalışanlar şantiye alanlarında güvenliğin sağlanıp sağlanmadığını kontrol etmekte görevlidirler. Ayrıca güvenliğin sağlanması adına çalışmalar yürütürler.

İş güvenliği uzmanları risk analizi yapmakla görevli alan kişilerdir. Analiz sayesinde şantiyede riskli durumları ortaya çıkarıp iyileştirilmesi adına işverenle çalışmalar yürütürler. Bu pozisyonda çalışmak isteyen kişilerin ise iş güvenliği uzmanlık belgesine sahip olmaları gerekir.

Şantiye Muhasebe Şefi Kimdir?

Şantiyeler projelerin hayata geçirildiği alanlar olduğu için muhasebe konusu son derece önemlidir. Bu nedenle çalışan grupları arasında muhasebe şefi yer alır. Muhasebe şefleri mali konularda çalışmalar yaparak aksamaların önüne geçerler.

Muhasebe şeflerinin en önemli görevi satın alma, gelir ve gider hesaplamalarını yapmaktır. Böylelikle şantiyedeki ihtiyaca uygun şekilde bütçenin bulunup bulunmadığını ortaya çıkarırlar. Bunun dışında personellerin maaş takibini yapan kişilerdir. Bu sayede maaş zamanında ödemeleri kusursuz şekilde yaparlar. Bunun dışında personellerin sigorta işlemlerini yerine getirmekten sorumlu olan kişilerdir.

Şantiye Topograf Kimdir?

Şantiyelerde çalışan kişiler arasında topograf unvanına sahip olan çalışanlar da vardır. Bu çalışanların görevi şantiyelerin kurulmasına neden olan projenin eksiksiz yapılabilmesi için çalışmaktır. Bunu yaparken proje yerinin seçimi ve ilk çalışmanın yapılması gibi işleri yerine getirirler.

Topograf olarak anılan çalışanlar ayrıca projenin yapılacağı arazi üzerinde incelemeler yaparlar. Arazinin projeye uygun olup olmadığı ve sonradan çıkan sorunlar üzerine çalışarak işvereni bilgilendirirler.

Şantiye Makine Mühendisi Kimdir?

Makine mühendisleri şantiyelerde yer alan çalışanlar arasında bulunurlar. Şantiyelerde onlarca makine üretim ve proje için kullanılırlar. Bu makinelerin seçimi, bakımı ve kullanımı gibi aşamalarında makine mühendisleri aktif rol oynarlar.

Makinelerde arıza yaşandığı ve imkanlarla arızanın giderilmediği durumunda teknik desteğe başvurulması konusunda işveren ve çalışanları yönlendirirler. Onarımın yapıldığı durumda makinelerin kontrolünü yaparlar. Ayrıca yeni makine alınması gerektiği durumlarda gerekli araştırmaları yaparak işverene bilgileri iletirler.

PAYLAŞ
REFERANSLAR
Devam Eden Projeler
En Pahalı Mermer Hangisi? Fiyatları Nedir?

Dünya üzerinde çıkarılan çok sayıda mermer çeşidi vardır ve bu durum en pahalı mermer hangisi? Konusunun araştırılmasına neden olur. Çünkü mermerin değerinin artması kullanıldığı alanların da otomatik olarak değerlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle yapı, dekorasyon veya süsleme sektörlerinde pahalı olan mermerlerin kullanılmasına özen gösterilir. Mermer Nedir? Kalsiyum karbonat ve magnezyum karbonat minerallerinin başkalaşım olayı nedeniyle […]

Marmaris Küp Taş

Doğa insanlara, çeşitli özelliklerde volkanik taş çeşitleri sunmaktadır. Firmamız, bu taşları kurmuş olduğu madenler ile çıkartarak, kullanım yerlerine göre düzenlemektedir. Marmaris küp taş çeşitleri daha çok granit volkanik taşlarıdır. Granit, insanlar tarafından yüzyıllarca öncesinde bu yana zemin döşeme işlemlerinde sağlam bir malzeme olarak kullanılmaktadır. Küp taşı üretimlerimizi, kare, küp şeklinde yapıyoruz. Küp Taşlar Marmaris küp […]

Diyarbakır Andezit

Andezit taşı, volkanik püskürük taşlarından birisidir ve mor ya da eflatun renklerde bulunmaktadır. Diyarbakır antezit madenlerimizde, grimsi ve siyah renk çeşitlerine de rastlanılabilmektedir. Benekli yapısından dolayı kaymaz zemin oluşturmalarında rahatlıkla kullanılabilmektedir. Aşınmalara karşı dayanıklıdır ve binaları duvarlarının tamamında ya da bir bölümü kaplama işlemlerinde kullanılabilmektedir. Doğal taş özelliklerinden dolayı kullanım alanlarında birçok avantaj sağlamaktadır. Diyarbakır […]

Haber Bültenimize Kayıt Olun!

Ürünler, özel teklifler ve kampanyalardan haberdar olmak için hemen kayıt olun.