fbpx
Whatsapp
Şimdi Ara
Konum
Doğal Taşın Marka Adresi
ERGA GRANİT

Kil Taşı

Kil Taşı
AÇIKLAMA

Kil Taşı: Doğada lavların püskürmesi sonucu, çeşitle kayaçlar oluşmaktadır. Kil taşı da çok küçük kil tanelerinin birbirine yapışması ile oluşan tortul taş türlerinden birisidir. Doğal olarak oluşan kil taşları, diyajenez sıkıştırılması ile istenilen büyüklükte taş haline getirilmektedir. Birçok yerde şeyl olarak bilinmektedir. Killi yaprak taşı üretimi Erga madencilik tarafından yapılarak, inşaat alanında kullanılmaktadır. Dünya genelinde, tuğla yapımında kullanılan ilk malzeme olarak bilinmektedir. İnsanlar, yerleşik hayata geçmeye başladıktan sonra, yaşam yerlerini, kil taşı ürünlerini kullanarak yapmaya başlamıştır.

Kil Taşının Kullanımı

Kil taş içerisinde, yüksek oranda, silika ve alüminyum bulunmaktadır. İnce taneli ve yumuşak bir yapıya sahiptir ve mika, feldspat, silikatların ayrışması sonucu oluşmuştur. Su ile buluştuğunda, plastik özelliğini alır ve şekil verildikten sonra pişirilerek daha dayanıklı duruma getirilir.

Kil taşı ve killi yaprak taşının kullanım alanları şunlardır;

 • Tuğla, kiremit, çimento yapımında
 • Yer karosu, fayanslarda
 • Asfalt gibi kaplamalarda
 • Kanalizasyon bonusu, drenaj borusu yapımında
 • Döküm sanayi
 • Boya ve kimya sanayi
 • Kozmetik
 • Tarım
 • Kauçuk sanayi
 • Fren balataları
 • İnşaat sektörü

Kil taşı, binalarda, dış duvar yapıları ya da duvar kaplamalarında kullanılmaktadır. Erga madencilik firması, istenilen ölçülerde yaprak taşları oluşturarak, özellikle inşaat sektöründe daha rahat kullanılmasını sağlıyor.

Kil Taşının Özellikleri

Doğada bulunan killer daha çok plastik özelliği göstermektedir. Bu killerin yapısında %20 oranında su bulunmaktadır. Ancak killi taşın bulunduğu yer ve üzerindeki örtü tabakasının kalınlığına göre su içerik oranı değişebilmektedir. Killi yaprak taşları, yüksek ısıya dayanıklıdır ve inşaatlarda, yangına karşı önlem olarak kullanılmaktadır.

Killerin özellikleri arasında, plastisite, kohezyon, renk, sinterleşme, yağlılık ya da yağsızlık, rötre gibi özellikler vardır. Killer, su ile buluştuğunda, çamurlaşmakta ve özel kalıplarda istenilen şekiller daha kolay verilebilmektedir. Firma, özel ocaklarında, şekil verilen killeri yüksek ısıda pişirerek, daha sert ve sağlam bir yapıya kavuşmalarını sağlıyor.

Kil Malzemesi

Kil malzemesi doğada en çok bulunan minerallerden birisidir. Saf halde bulmaz zordur ve yerin altından çıkarmak gerekmektedir. Kil üretimindeki en zor süreçlerden birisi, yer altından çıkarma aşamasıdır. Madencilik faaliyetleri ile çıkartıldıktan sonra, daha çok tuğla ya da kiremit yapımı için kullanılmaktadır. İstenilen malzemenin üretilebilmesi için su ve kum gibi bazı malzemeler katılarak, sürdürülebilir ürünler haline getirilmektedir. Killi yaprak taşı haline getirilen killer, yalıtım malzemesi olarak da kullanılmaktadır.

Killi Yaprak Taşı Renkleri

Kil malzemeleri de doğada bulunan diğer kayaçlar gibi bulundukları yerin konumuna ve yapısına göre farklı renklere sahip olmaktadır. Doğada bulunan killi taşlar daha çok sarı, beyaz, gri, kahverengi, kırmızı, siyaha yakın renklerde bulunabilmektedir. Killer işlemden geçirildikten ve fırınlandıktan sonra renk değiştirebilmektedir. Killi yaprak taşları, doğada yüzeye yakın yerlerde ya da yüzeyde bulunmakta ve hava teması ile zamanlar belirli oranda sertleşmiş olarak yer alabilmektedir. İnşaat sektöründe kullanılanları, fırınlarda pişirilerek, istenilen sağlamlığa kavuşturuluyor.

Killi Yaprak Taşının Hazırlanması

Kil malzemesi kullanılarak yapılan çeşitli taş ürünleri, su ile kilin yoğrulması ile yapılmaktadır. Su ile birleştiğinde, kil tanecikleri arasına su girer, hazırlanan ürünler kurumaya bırakıldığında ve fırınlandığında, tanecikler arasındaki su dışarıya çıktığı için ürünü ölçüsünde küçülmeler olur. Buna kilin rötre özelliği denilmektedir. Er-ga madencilik üretimlerinde, küçülme oranlarını hesaplayarak, yaprak taşı ölçülerini ona göre hazırlamaktadır. Küçülme oranı, kilin mineral yapısına bağlı olarak değişebilmektedir.

Killi Yaprak Taşının Kullanılmaya Başlanması

Kil ve killi yaprak taşlarının ne zaman kullanıldığı araştırıldığında, Anadolu’da M.Ö. 4. Yüzyıl dönemine kadar gidilebiliyor. Çeşitli arkeolojik çalışmalarda bulunan eski yapıların duvar sistemleri, zemin ya da tavan yapılarında killi yaprak taşlarının kullanıldığı görülmektedir. Isıya dayanıklı olduğu için yangın gibi durumlardan fazla etkilenmemekte ve yapının zarar görmesini engellemektedir. Tarihte dünyanın birçok yerinde meydana gelen yangınlarda, killi yaprak taşı kullanılarak yapılan binaların, yangınlardan en az etkilenen binalar olduğu görülmektedir. Günümüzde de inşaat sektörünün birçok yerinde hem inşaat malzemesi hem yalıtım hem de dekorasyon ürünü olarak kullanılmaktadır. Erga madencilik firması, farklı yerlerdeki ocaklarında çıkardığı kil ürünlerini, ihtiyaca yönelik olarak, farklı malzeme yapımında kullanmaktadır. Ayrıca kullanım yerlerine göre endüstriyel alana sürmektedir.

PAYLAŞ
REFERANSLAR
Sıkça Sorulan Sorular
Işlenmiş Granit Nedir?

Işlenmiş Granit Nedir?  Erga Granit yüksek miktarda granit üretimini yapan ve bloklar halinde kesilip sonradan makinelerden geçerek işlenme sürecine girerek piyasaya sürülmektedir. Ürünler kıtaların ve Dünya’nın imzası olarak tanımlayabileceğimiz bir oluşumdur. Diğer kayalık Merkür, Venüs ve Mars gibi gezegenler, Dünya’nın okyanus tabanında görüldüğü gibi granit ile kaplamışlar’dır. Fakat yalnızca Dünya bol miktarda bu güzel ve ilgi çekici kaya türüne sahiptir. Tüm Projelerinize Uygun ölçülerde granit taşını işlemekteyiz Granit Nedir? Yazımızı takip ede bilirsiniz..

Andezit Taşı Nedir?

Doğal Taşlardan Pembemsi Renkleri olan Andezit, tersiyer ve kuvaterner dönemlerdeki volkanik hareketlere bağlı olarak oluşmuş kor kayaç’tır. Türkiye’de Ankara Gölbaşı’nda en çok üretilen ürünlerdendir. Erga Granit Şirketi Tüm ürünlerini farklı projelerde kullanmaktadır. Andezit taşı ihtiyacınızı karşılayacak potansiyele Sahip Hemen Andezit taşı fiyatları için ziyaret ediniz Andezit taşı nedir?.. Yazımızı Takip edip detaylı bilgi sahibi ola bilirsiniz.

Küp taş İşçiliği Nasıl Yapılır?

Erga Granit Şirketleri Granit küp taşların işçiliğini 4x6x6, 6x8x8 veya 8x10x10 ebatlarında kesilerek döşeme işlemi için hazırlanmaktadırlar. Bu kesim işlemi kırma veya sulu kesim ile gerçekleştirilmektedir. Ancak renklerde solma yaşanmaması adına, granit küp taş ustaları doğal granit küp taşları döşemeyi tercih etmektedirler. Böylelikle granit doğal halini korur ve daha az mekanik işleme maruz kalarak doğal rengini yüzyıllar boyunca kaybetmez. Daha kapsamlı bilgi sahibi olmak istermisiniz. Granit Nedir….? Yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bazalt taşı ne demek?

Bazalt Nedir? Dünyada yer altında binlerce çeşit madeni taş bulunur. Nadir bulunanlar fiyat olarak oldukça fazla değerliyken çok fazla bulunanlar da uygun fiyatlara satılırlar. Örneğin altın ve gümüş gibi madenler diğer madenlere göre hep değerli olmuşlardır. Bu tarihin geçmişinde böyle olduğu gibi günümüzde de aynıdır ve gelecekte de aynı şekilde devam edecektir.

Ancak kömür ve demir gibi madenler yer altında fazla bulunduklarından altın madenine göre daha uygun fiyatlara satılır. Yer altından çıkarılan madenlerden biri olan bazalt taşı da bu kategoriye girer. Lavların yer altından yeryüzüne çıkarak soğuması ve büzülmesi ile meydana gelmiş olan bu kayaç türü de çok fazla bulunabilir olduğundan diğer madenlere göre daha uygun fiyatlara sahip olunabilmektedir. Bazalt nedir?  sayfamızı ziyaret et.

Mermer Çeşitleri Nelerdir?

Mermer Çeşitleri KÜTAHYA SİYAH , DİAGONAL MARMARA | MERMER, AFYON BEYAZI | MERMER, GOLD BEJ | MERMER, DENİZLİ AÇIK TRAVERTEN, EMPERADOR KOYU | MERMER, EMPERADOR AÇIK | MERMER, LOTUS ROSALIA | MERMER, MARON MARINACE | MERMER Daha Fazla Bilgi için ve Fiyatlar için Şirketimizle İletişime Geçiniz.

Devam Eden Projeler
Diyarbakır Bazalt Taş

Diyarbakır Bazalt Taş: Yeryüzünde çeşitli jeolojik olaylar ve afetler sonucunda çok farklı taşlar ortaya çıkar. Bu taşlar farklı içeriklere ve farklı yapılara sahiptir. Bu taşların içeriğinde farklı mineral değerlerinin bulunması farklı alanlarda değerlendirilmesi için işlevsel olur. Bu nedenle her taş yerinde, amacında ve olması gereken işlevinde değerlendirilmelidir. Bu taşlardan bazıları güçlü ve dayanıklı yapısı sayesinde […]

Malatya Granit Taşı

Malatya Granit: Doğal taşlar doğadan çıkarılarak kullanılan temel inşaat malzemeleridir. Bu taşlar üstün mineral yapıları, değerli içerikleri ve sağlam yapıları sayesinde pek çok alanda sıkça kullanılır. Bu alanlarda kullanımı yanında pek çok yardımcı ürünler de ortaya çıkarırlar. Bu alanda yapılan nitelikli madencilik işleri, nitelikli yöntem kullanımı ve modern alt yapı şartları sayesinde birçok firma tarafından […]

Elazığ Bazalt Taşı Ürünleri

Elazığ bazalt: Ülkemiz’de doğal taşlar bakımından oldukça fazla zengindir. Çeşit çeşit taşlar bulunur. Bu taşlar maden ocaklarında çıkarılmayı bekler. Ülkemizde birçok maden ocağı bulunur. Bu ocaklardan doğal bazalt taşlar usta işçiler tarafından özenle ve emekle çıkarılır. Daha sonra bu taşlar uzman ellerde özveri ile işlenir, şekillenir. Bu taşlardan bir tanesi de bazalttır. Ustası tarafından işlendiğinde […]

Haber Bültenimize Kayıt Olun!

Ürünler, özel teklifler ve kampanyalardan haberdar olmak için hemen kayıt olun.