fbpx
Whatsapp
Şimdi Ara
Konum
Doğal Taşın Marka Adresi
ERGA GRANİT

Kil Taşı

Kil Taşı
AÇIKLAMA

Kil Taşı: Doğada lavların püskürmesi sonucu, çeşitle kayaçlar oluşmaktadır. Kil taşı da çok küçük kil tanelerinin birbirine yapışması ile oluşan tortul taş türlerinden birisidir. Doğal olarak oluşan kil taşları, diyajenez sıkıştırılması ile istenilen büyüklükte taş haline getirilmektedir. Birçok yerde şeyl olarak bilinmektedir. Killi yaprak taşı üretimi Erga madencilik tarafından yapılarak, inşaat alanında kullanılmaktadır. Dünya genelinde, tuğla yapımında kullanılan ilk malzeme olarak bilinmektedir. İnsanlar, yerleşik hayata geçmeye başladıktan sonra, yaşam yerlerini, kil taşı ürünlerini kullanarak yapmaya başlamıştır.

Kil Taşının Kullanımı

Kil taş içerisinde, yüksek oranda, silika ve alüminyum bulunmaktadır. İnce taneli ve yumuşak bir yapıya sahiptir ve mika, feldspat, silikatların ayrışması sonucu oluşmuştur. Su ile buluştuğunda, plastik özelliğini alır ve şekil verildikten sonra pişirilerek daha dayanıklı duruma getirilir.

Kil taşı ve killi yaprak taşının kullanım alanları şunlardır;

 • Tuğla, kiremit, çimento yapımında
 • Yer karosu, fayanslarda
 • Asfalt gibi kaplamalarda
 • Kanalizasyon bonusu, drenaj borusu yapımında
 • Döküm sanayi
 • Boya ve kimya sanayi
 • Kozmetik
 • Tarım
 • Kauçuk sanayi
 • Fren balataları
 • İnşaat sektörü

Kil taşı, binalarda, dış duvar yapıları ya da duvar kaplamalarında kullanılmaktadır. Erga madencilik firması, istenilen ölçülerde yaprak taşları oluşturarak, özellikle inşaat sektöründe daha rahat kullanılmasını sağlıyor.

Kil Taşının Özellikleri

Doğada bulunan killer daha çok plastik özelliği göstermektedir. Bu killerin yapısında %20 oranında su bulunmaktadır. Ancak killi taşın bulunduğu yer ve üzerindeki örtü tabakasının kalınlığına göre su içerik oranı değişebilmektedir. Killi yaprak taşları, yüksek ısıya dayanıklıdır ve inşaatlarda, yangına karşı önlem olarak kullanılmaktadır.

Killerin özellikleri arasında, plastisite, kohezyon, renk, sinterleşme, yağlılık ya da yağsızlık, rötre gibi özellikler vardır. Killer, su ile buluştuğunda, çamurlaşmakta ve özel kalıplarda istenilen şekiller daha kolay verilebilmektedir. Firma, özel ocaklarında, şekil verilen killeri yüksek ısıda pişirerek, daha sert ve sağlam bir yapıya kavuşmalarını sağlıyor.

Kil Malzemesi

Kil malzemesi doğada en çok bulunan minerallerden birisidir. Saf halde bulmaz zordur ve yerin altından çıkarmak gerekmektedir. Kil üretimindeki en zor süreçlerden birisi, yer altından çıkarma aşamasıdır. Madencilik faaliyetleri ile çıkartıldıktan sonra, daha çok tuğla ya da kiremit yapımı için kullanılmaktadır. İstenilen malzemenin üretilebilmesi için su ve kum gibi bazı malzemeler katılarak, sürdürülebilir ürünler haline getirilmektedir. Killi yaprak taşı haline getirilen killer, yalıtım malzemesi olarak da kullanılmaktadır.

Killi Yaprak Taşı Renkleri

Kil malzemeleri de doğada bulunan diğer kayaçlar gibi bulundukları yerin konumuna ve yapısına göre farklı renklere sahip olmaktadır. Doğada bulunan killi taşlar daha çok sarı, beyaz, gri, kahverengi, kırmızı, siyaha yakın renklerde bulunabilmektedir. Killer işlemden geçirildikten ve fırınlandıktan sonra renk değiştirebilmektedir. Killi yaprak taşları, doğada yüzeye yakın yerlerde ya da yüzeyde bulunmakta ve hava teması ile zamanlar belirli oranda sertleşmiş olarak yer alabilmektedir. İnşaat sektöründe kullanılanları, fırınlarda pişirilerek, istenilen sağlamlığa kavuşturuluyor.

Killi Yaprak Taşının Hazırlanması

Kil malzemesi kullanılarak yapılan çeşitli taş ürünleri, su ile kilin yoğrulması ile yapılmaktadır. Su ile birleştiğinde, kil tanecikleri arasına su girer, hazırlanan ürünler kurumaya bırakıldığında ve fırınlandığında, tanecikler arasındaki su dışarıya çıktığı için ürünü ölçüsünde küçülmeler olur. Buna kilin rötre özelliği denilmektedir. Er-ga madencilik üretimlerinde, küçülme oranlarını hesaplayarak, yaprak taşı ölçülerini ona göre hazırlamaktadır. Küçülme oranı, kilin mineral yapısına bağlı olarak değişebilmektedir.

Killi Yaprak Taşının Kullanılmaya Başlanması

Kil ve killi yaprak taşlarının ne zaman kullanıldığı araştırıldığında, Anadolu’da M.Ö. 4. Yüzyıl dönemine kadar gidilebiliyor. Çeşitli arkeolojik çalışmalarda bulunan eski yapıların duvar sistemleri, zemin ya da tavan yapılarında killi yaprak taşlarının kullanıldığı görülmektedir. Isıya dayanıklı olduğu için yangın gibi durumlardan fazla etkilenmemekte ve yapının zarar görmesini engellemektedir. Tarihte dünyanın birçok yerinde meydana gelen yangınlarda, killi yaprak taşı kullanılarak yapılan binaların, yangınlardan en az etkilenen binalar olduğu görülmektedir. Günümüzde de inşaat sektörünün birçok yerinde hem inşaat malzemesi hem yalıtım hem de dekorasyon ürünü olarak kullanılmaktadır. Erga madencilik firması, farklı yerlerdeki ocaklarında çıkardığı kil ürünlerini, ihtiyaca yönelik olarak, farklı malzeme yapımında kullanmaktadır. Ayrıca kullanım yerlerine göre endüstriyel alana sürmektedir.

PAYLAŞ
REFERANSLAR
Devam Eden Projeler
Marmaris Küp Taş

Doğa insanlara, çeşitli özelliklerde volkanik taş çeşitleri sunmaktadır. Firmamız, bu taşları kurmuş olduğu madenler ile çıkartarak, kullanım yerlerine göre düzenlemektedir. Marmaris küp taş çeşitleri daha çok granit volkanik taşlarıdır. Granit, insanlar tarafından yüzyıllarca öncesinde bu yana zemin döşeme işlemlerinde sağlam bir malzeme olarak kullanılmaktadır. Küp taşı üretimlerimizi, kare, küp şeklinde yapıyoruz. Küp Taşlar Marmaris küp […]

Diyarbakır Andezit

Andezit taşı, volkanik püskürük taşlarından birisidir ve mor ya da eflatun renklerde bulunmaktadır. Diyarbakır antezit madenlerimizde, grimsi ve siyah renk çeşitlerine de rastlanılabilmektedir. Benekli yapısından dolayı kaymaz zemin oluşturmalarında rahatlıkla kullanılabilmektedir. Aşınmalara karşı dayanıklıdır ve binaları duvarlarının tamamında ya da bir bölümü kaplama işlemlerinde kullanılabilmektedir. Doğal taş özelliklerinden dolayı kullanım alanlarında birçok avantaj sağlamaktadır. Diyarbakır […]

Tunceli Bazalt Taşı Projemiz

Tunceli bazalt taşı projemiz detaylarını siz değerli site ziyaretçilerimiz ve müşterilerimiz ile paylaşmak istedik. Tunceli valiliği ve belediyesi bünyesinde. Tunceli Ovacık Gözeler’de Çevre düzenleme ve peyzaj düzenleme işlerini üstlenerek Gözeleri çevreye uygun tabiyatını bozmadan kısa bir süre içinde Çalışmalarımıza başlamış ve bitirmek için tüm hızı ile ekip ve ekipmanlarımız devam etmektedir. Erga Granit Madencilik Şirketini […]

Haber Bültenimize Kayıt Olun!

Ürünler, özel teklifler ve kampanyalardan haberdar olmak için hemen kayıt olun.