fbpx
Whatsapp
Şimdi Ara
Konum
Doğal Taşın Marka Adresi
ERGA GRANİT

Kentsel Peyzaj Nedir?

Kentsel Peyzaj Nedir?
AÇIKLAMA

Peyzaj nedir: Kentsel peyzaj bina, apartman, gökdelenler gibi birçok yapıdan oluşan peyzaj türüdür. Kentlerde veya yaşanan il ve ilçelerde insanlarında artmasıyla birlikte artan ve artmaya da devam eden nüfusun yaşama, barınma gibi birçok duyduğu gereksinimden dolayı yapılmış ve hala da yapılmakta olan kitle, blok veya taş yığını anlamına gelen bina veya apartmanlardır.

Kentsel peyzajın sürekli ve devamlı olması da insanın doğayla, yeşillikle olan ilgi ve alakasını keser. Kentsel peyzajda insanın doğaya yaklaşımı olan yaklaşımdan da çok daha az seviyededir. Bu yaklaşımlar da sınırlı olabiliyor.

Ev bahçeleri veya sitelerde yaşayan bireyler için geçerli olarak site bahçeleri sadece kentsel peyzajdaki doğal alandır. Kentsel peyzaj nedir diye bakıldığında görülen bütün binalar, apartmanlar, gökdelenler hepsinin yanı sıra müstakil evler de kentsel peyzaj alanına girer.

​​ Kentsel Peyzaj Nedir?

Peyzaj kelimesinin sözlük anlamına bakıldığı zamanda Fransızca dilinden gelmiş olan kır veya bahçe görünümlerini kendisine konu edinmiş olan resim anlamına geliyor. Peyzaj kelimesinin ‘Avrupa Peyzaj Sözleşmesi’ne göre incelendiğinde ise insanlar veya kişiler tarafından algılandığı biçimiyle, karaktere tabii tutulan veya insansal unsur eyleminin ve etkileşiminin sonucu ortaya çıkan belirli yerleri kapsayan alan anlamına gelir. Peyzaj aynı zamanda tarih ile günümüz, kültür ve tabiat arasında da iyi ve doğru bir bağlantı oluşturur.

Peyzaj Mimarlığı

Peyzaj sözlük anlamının, kelimesel anlamının yanı sıra aynı zamanda bir mimarlık mesleğidir. Peyzaj mimarlığı çevrede gözükmekte olan park, bahçe, yeşillik ve kırsal alan yapımında peyzaj mimarları tarafından dizayn edilir ve oluşturulur. Peyzaj mimarı bir bahçe, park veya kırsal alanı düzenlerken biyoçeşitliliği gözetir ve dizaynını buna göre yapar.

Bir peyzaj mimarı oluşturulup, dizayn edilecek olan park veya bahçeyi en ince ayrıntısına kadar düşünür en pratik, en kullanılır şeklime göre dizayn eder. Bu park veya bahçeyi yaparken arazinin özelliklerini de bilir veya öğrenir.

Yapacağı iş sırasında çevreyi korur, çevredeki hiçbir ortam veya canlıya zarar vermeden yapacağı işi yapar. Özenli bir şekilde diğer meslek profesyonelleri ile görüşüp yapacağı projeyi ona göre dizayn eder ve sonrasında projesini gerçekliğe kavuşturur.

​​​​​Peyzaj Türleri

Peyzaj türleri sadece kentsel peyzaj olmayıp birçok çeşit ve türü vardır.

Bu peyzaj türleri şu şekilde sıralanır;

  • Gökyüzü ve bulut peyzajları
  • Mehtap peyzajları
  • Deniz peyzajları
  • Nehir peyzajları
  • Kent peyzajları
  • Kuşbaşı peyzajları

Olmak üzere 6 tür peyzaj alanı vardır. Her peyzaj türünün ilgilendiği konu ve gerçekleştirmek istediği proje türüne göre değişim gösterir.

Kentsel Peyzaj Nedir?
PAYLAŞ
REFERANSLAR
Devam Eden Projeler
Marmaris Küp Taş

Doğa insanlara, çeşitli özelliklerde volkanik taş çeşitleri sunmaktadır. Firmamız, bu taşları kurmuş olduğu madenler ile çıkartarak, kullanım yerlerine göre düzenlemektedir. Marmaris küp taş çeşitleri daha çok granit volkanik taşlarıdır. Granit, insanlar tarafından yüzyıllarca öncesinde bu yana zemin döşeme işlemlerinde sağlam bir malzeme olarak kullanılmaktadır. Küp taşı üretimlerimizi, kare, küp şeklinde yapıyoruz. Küp Taşlar Marmaris küp […]

Diyarbakır Andezit

Andezit taşı, volkanik püskürük taşlarından birisidir ve mor ya da eflatun renklerde bulunmaktadır. Diyarbakır antezit madenlerimizde, grimsi ve siyah renk çeşitlerine de rastlanılabilmektedir. Benekli yapısından dolayı kaymaz zemin oluşturmalarında rahatlıkla kullanılabilmektedir. Aşınmalara karşı dayanıklıdır ve binaları duvarlarının tamamında ya da bir bölümü kaplama işlemlerinde kullanılabilmektedir. Doğal taş özelliklerinden dolayı kullanım alanlarında birçok avantaj sağlamaktadır. Diyarbakır […]

Tunceli Bazalt Taşı Projemiz

Tunceli bazalt taşı projemiz detaylarını siz değerli site ziyaretçilerimiz ve müşterilerimiz ile paylaşmak istedik. Tunceli valiliği ve belediyesi bünyesinde. Tunceli Ovacık Gözeler’de Çevre düzenleme ve peyzaj düzenleme işlerini üstlenerek Gözeleri çevreye uygun tabiyatını bozmadan kısa bir süre içinde Çalışmalarımıza başlamış ve bitirmek için tüm hızı ile ekip ve ekipmanlarımız devam etmektedir. Erga Granit Madencilik Şirketini […]

Haber Bültenimize Kayıt Olun!

Ürünler, özel teklifler ve kampanyalardan haberdar olmak için hemen kayıt olun.