fbpx
Whatsapp
Şimdi Ara
Konum
Doğal Taşın Marka Adresi
ERGA GRANİT

Kentsel Peyzaj Nedir?

Kentsel Peyzaj Nedir?
AÇIKLAMA

Peyzaj nedir: Kentsel peyzaj bina, apartman, gökdelenler gibi birçok yapıdan oluşan peyzaj türüdür. Kentlerde veya yaşanan il ve ilçelerde insanlarında artmasıyla birlikte artan ve artmaya da devam eden nüfusun yaşama, barınma gibi birçok duyduğu gereksinimden dolayı yapılmış ve hala da yapılmakta olan kitle, blok veya taş yığını anlamına gelen bina veya apartmanlardır.

Kentsel peyzajın sürekli ve devamlı olması da insanın doğayla, yeşillikle olan ilgi ve alakasını keser. Kentsel peyzajda insanın doğaya yaklaşımı olan yaklaşımdan da çok daha az seviyededir. Bu yaklaşımlar da sınırlı olabiliyor.

Ev bahçeleri veya sitelerde yaşayan bireyler için geçerli olarak site bahçeleri sadece kentsel peyzajdaki doğal alandır. Kentsel peyzaj nedir diye bakıldığında görülen bütün binalar, apartmanlar, gökdelenler hepsinin yanı sıra müstakil evler de kentsel peyzaj alanına girer.

​​ Kentsel Peyzaj Nedir?

Peyzaj kelimesinin sözlük anlamına bakıldığı zamanda Fransızca dilinden gelmiş olan kır veya bahçe görünümlerini kendisine konu edinmiş olan resim anlamına geliyor. Peyzaj kelimesinin ‘Avrupa Peyzaj Sözleşmesi’ne göre incelendiğinde ise insanlar veya kişiler tarafından algılandığı biçimiyle, karaktere tabii tutulan veya insansal unsur eyleminin ve etkileşiminin sonucu ortaya çıkan belirli yerleri kapsayan alan anlamına gelir. Peyzaj aynı zamanda tarih ile günümüz, kültür ve tabiat arasında da iyi ve doğru bir bağlantı oluşturur.

Peyzaj Mimarlığı

Peyzaj sözlük anlamının, kelimesel anlamının yanı sıra aynı zamanda bir mimarlık mesleğidir. Peyzaj mimarlığı çevrede gözükmekte olan park, bahçe, yeşillik ve kırsal alan yapımında peyzaj mimarları tarafından dizayn edilir ve oluşturulur. Peyzaj mimarı bir bahçe, park veya kırsal alanı düzenlerken biyoçeşitliliği gözetir ve dizaynını buna göre yapar.

Bir peyzaj mimarı oluşturulup, dizayn edilecek olan park veya bahçeyi en ince ayrıntısına kadar düşünür en pratik, en kullanılır şeklime göre dizayn eder. Bu park veya bahçeyi yaparken arazinin özelliklerini de bilir veya öğrenir.

Yapacağı iş sırasında çevreyi korur, çevredeki hiçbir ortam veya canlıya zarar vermeden yapacağı işi yapar. Özenli bir şekilde diğer meslek profesyonelleri ile görüşüp yapacağı projeyi ona göre dizayn eder ve sonrasında projesini gerçekliğe kavuşturur.

​​​​​Peyzaj Türleri

Peyzaj türleri sadece kentsel peyzaj olmayıp birçok çeşit ve türü vardır.

Bu peyzaj türleri şu şekilde sıralanır;

  • Gökyüzü ve bulut peyzajları
  • Mehtap peyzajları
  • Deniz peyzajları
  • Nehir peyzajları
  • Kent peyzajları
  • Kuşbaşı peyzajları

Olmak üzere 6 tür peyzaj alanı vardır. Her peyzaj türünün ilgilendiği konu ve gerçekleştirmek istediği proje türüne göre değişim gösterir.

Kentsel Peyzaj Nedir?
PAYLAŞ
REFERANSLAR
Sıkça Sorulan Sorular
Işlenmiş Granit Nedir?

Işlenmiş Granit Nedir?  Erga Granit yüksek miktarda granit üretimini yapan ve bloklar halinde kesilip sonradan makinelerden geçerek işlenme sürecine girerek piyasaya sürülmektedir. Ürünler kıtaların ve Dünya’nın imzası olarak tanımlayabileceğimiz bir oluşumdur. Diğer kayalık Merkür, Venüs ve Mars gibi gezegenler, Dünya’nın okyanus tabanında görüldüğü gibi granit ile kaplamışlar’dır. Fakat yalnızca Dünya bol miktarda bu güzel ve ilgi çekici kaya türüne sahiptir. Tüm Projelerinize Uygun ölçülerde granit taşını işlemekteyiz Granit Nedir? Yazımızı takip ede bilirsiniz..

Andezit Taşı Nedir?

Doğal Taşlardan Pembemsi Renkleri olan Andezit, tersiyer ve kuvaterner dönemlerdeki volkanik hareketlere bağlı olarak oluşmuş kor kayaç’tır. Türkiye’de Ankara Gölbaşı’nda en çok üretilen ürünlerdendir. Erga Granit Şirketi Tüm ürünlerini farklı projelerde kullanmaktadır. Andezit taşı ihtiyacınızı karşılayacak potansiyele Sahip Hemen Andezit taşı fiyatları için ziyaret ediniz Andezit taşı nedir?.. Yazımızı Takip edip detaylı bilgi sahibi ola bilirsiniz.

Küp taş İşçiliği Nasıl Yapılır?

Erga Granit Şirketleri Granit küp taşların işçiliğini 4x6x6, 6x8x8 veya 8x10x10 ebatlarında kesilerek döşeme işlemi için hazırlanmaktadırlar. Bu kesim işlemi kırma veya sulu kesim ile gerçekleştirilmektedir. Ancak renklerde solma yaşanmaması adına, granit küp taş ustaları doğal granit küp taşları döşemeyi tercih etmektedirler. Böylelikle granit doğal halini korur ve daha az mekanik işleme maruz kalarak doğal rengini yüzyıllar boyunca kaybetmez. Daha kapsamlı bilgi sahibi olmak istermisiniz. Granit Nedir….? Yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bazalt taşı ne demek?

Bazalt Nedir? Dünyada yer altında binlerce çeşit madeni taş bulunur. Nadir bulunanlar fiyat olarak oldukça fazla değerliyken çok fazla bulunanlar da uygun fiyatlara satılırlar. Örneğin altın ve gümüş gibi madenler diğer madenlere göre hep değerli olmuşlardır. Bu tarihin geçmişinde böyle olduğu gibi günümüzde de aynıdır ve gelecekte de aynı şekilde devam edecektir.

Ancak kömür ve demir gibi madenler yer altında fazla bulunduklarından altın madenine göre daha uygun fiyatlara satılır. Yer altından çıkarılan madenlerden biri olan bazalt taşı da bu kategoriye girer. Lavların yer altından yeryüzüne çıkarak soğuması ve büzülmesi ile meydana gelmiş olan bu kayaç türü de çok fazla bulunabilir olduğundan diğer madenlere göre daha uygun fiyatlara sahip olunabilmektedir. Bazalt nedir?  sayfamızı ziyaret et.

Mermer Çeşitleri Nelerdir?

Mermer Çeşitleri KÜTAHYA SİYAH , DİAGONAL MARMARA | MERMER, AFYON BEYAZI | MERMER, GOLD BEJ | MERMER, DENİZLİ AÇIK TRAVERTEN, EMPERADOR KOYU | MERMER, EMPERADOR AÇIK | MERMER, LOTUS ROSALIA | MERMER, MARON MARINACE | MERMER Daha Fazla Bilgi için ve Fiyatlar için Şirketimizle İletişime Geçiniz.

Devam Eden Projeler
Diyarbakır Bazalt Taş

Diyarbakır Bazalt Taş: Yeryüzünde çeşitli jeolojik olaylar ve afetler sonucunda çok farklı taşlar ortaya çıkar. Bu taşlar farklı içeriklere ve farklı yapılara sahiptir. Bu taşların içeriğinde farklı mineral değerlerinin bulunması farklı alanlarda değerlendirilmesi için işlevsel olur. Bu nedenle her taş yerinde, amacında ve olması gereken işlevinde değerlendirilmelidir. Bu taşlardan bazıları güçlü ve dayanıklı yapısı sayesinde […]

Malatya Granit Taşı

Malatya Granit: Doğal taşlar doğadan çıkarılarak kullanılan temel inşaat malzemeleridir. Bu taşlar üstün mineral yapıları, değerli içerikleri ve sağlam yapıları sayesinde pek çok alanda sıkça kullanılır. Bu alanlarda kullanımı yanında pek çok yardımcı ürünler de ortaya çıkarırlar. Bu alanda yapılan nitelikli madencilik işleri, nitelikli yöntem kullanımı ve modern alt yapı şartları sayesinde birçok firma tarafından […]

Elazığ Bazalt Taşı Ürünleri

Elazığ bazalt: Ülkemiz’de doğal taşlar bakımından oldukça fazla zengindir. Çeşit çeşit taşlar bulunur. Bu taşlar maden ocaklarında çıkarılmayı bekler. Ülkemizde birçok maden ocağı bulunur. Bu ocaklardan doğal bazalt taşlar usta işçiler tarafından özenle ve emekle çıkarılır. Daha sonra bu taşlar uzman ellerde özveri ile işlenir, şekillenir. Bu taşlardan bir tanesi de bazalttır. Ustası tarafından işlendiğinde […]

Haber Bültenimize Kayıt Olun!

Ürünler, özel teklifler ve kampanyalardan haberdar olmak için hemen kayıt olun.