fbpx
Whatsapp
Şimdi Ara
Konum
Doğal Taşın Marka Adresi
ERGA GRANİT

Granit Özellikleri

Granit Özellikleri
AÇIKLAMA

Granit özellikleri: Granit, %10-40 kuvars, %30-60 alkali feldİspat, %35 mika ve %1035 koyu mineral içeren açık renkli asidik derin bir kaya türüdür. Doğal taşlar arasında bulunan granit özelikleri sebebiyle öne çıkmaktadır. Ticari anlamda granit, hemen hemen tüm bileşenlerin derin kayaları da dahil olmak üzere her tür kaya için kullanılabilir. Yıllardır Türkiye’nin kaliteli doğal taşlarını üretiyoruz.

Antik çağlardan beri granit önemli bir malzeme olmuştur. Özellikle nem direncinin çok önemli olduğu bina gibi yapılarda binaların alt katmanlarında kullanılır. Beton ve kaya dolgu barajların yapımında kırılmış granit kullanılır. Granit feldspat ve %20 oranında kuvars kullanılır.

Granit, biorok, piroksen ve hornblendde farklı granit içerikleri de bulunabilir. Oluşum süreci genellikle erimiş magmanın, demir-magnezyum minerallerinin ve plajiyoklaz feldspatın kristalleşmesi ile başlar. Tüm ürünlerimiz size ulaştırılmadan önce kalite kontrol ekibimiz tarafından denetlenmektedir.

Granit taşı özellikleri
Granit taşı özellikleri

Granit Kullanım Alanları

Granit piyasada kırma taş ve blok taş şeklinde kullanılmaktadır.

  • Ağırlıklı olarak yol yapımında çakıl, beton harcı için kum, demiryolu yolu olarak, çakıl, dalgakıran ve barajlarda filtre katmanları hazırlamak için kullanılır.
  • Öte yandan, çıkarılan granit blok taş olarak kullanılır.
  • Binalar için bordür taşı, sütun ve basamak taşı olarak kullanılır.
  • Anıtlar ve mezar taşları ile yollarda kaldırım taşı ve kaldırım yapımında kullanılır.
  • Kırma taş üretiminde granitin belirgin özelliklere sahip olmasına gerek yoktur ve şirket olmak daha kolaydır. Blok taşlardan üretilen granitte, kayanın yapısal özellikleri çok önemlidir.

Granit Kırma Taşın Özellikleri

Kırma taşın en önemli özellikleri dayanıklılık, ayrılma, kırılma ve kimyasal etkiye karşı direnç, sertlik, aşınma direnci ve dayanıklılık ve donma-çözülme direncidir. Dayanıklılık ve sertlik kırma taşın kalitesini artırsa da firmanın harcamalarını olumsuz etkilemektedir. Ayrıca kırma taş üretiminde ulaşım en önemli girdilerden biri olduğu için kırma taş ocaklarının tüketim alanına yakın olması gerekmektedir. Tüm ürünlerimiz için dayanıklılık ve uzun kullanma garantisi veriyoruz.

Blok Taşın Özellikleri

Granitin rengi ağırlıklı olarak kuvars ve feldspattan oluşmaktadır. Genellikle pembemsi griden koyu kırmızıya kadar değişen renkler gösterirler. Biyotit ve hornblend oranına göre rengi sarımsı griden koyu griye değişir. Bu durumda feldspat oranı azaldıkça kırmızı renk tonunun etkisi azalacaktır. Labradorun gökkuşağı rengi, siyah granitteki anortitin ortak bir özelliğidir. İşletme ocaklarında granit renginin bozulması, mahsullerin tanıtımına ve satışına elverişlidir.

PAYLAŞ
REFERANSLAR
Sıkça Sorulan Sorular
Işlenmiş Granit Nedir?

Işlenmiş Granit Nedir?  Erga Granit yüksek miktarda granit üretimini yapan ve bloklar halinde kesilip sonradan makinelerden geçerek işlenme sürecine girerek piyasaya sürülmektedir. Ürünler kıtaların ve Dünya’nın imzası olarak tanımlayabileceğimiz bir oluşumdur. Diğer kayalık Merkür, Venüs ve Mars gibi gezegenler, Dünya’nın okyanus tabanında görüldüğü gibi granit ile kaplamışlar’dır. Fakat yalnızca Dünya bol miktarda bu güzel ve ilgi çekici kaya türüne sahiptir. Tüm Projelerinize Uygun ölçülerde granit taşını işlemekteyiz Granit Nedir? Yazımızı takip ede bilirsiniz..

Andezit Taşı Nedir?

Doğal Taşlardan Pembemsi Renkleri olan Andezit, tersiyer ve kuvaterner dönemlerdeki volkanik hareketlere bağlı olarak oluşmuş kor kayaç’tır. Türkiye’de Ankara Gölbaşı’nda en çok üretilen ürünlerdendir. Erga Granit Şirketi Tüm ürünlerini farklı projelerde kullanmaktadır. Andezit taşı ihtiyacınızı karşılayacak potansiyele Sahip Hemen Andezit taşı fiyatları için ziyaret ediniz Andezit taşı nedir?.. Yazımızı Takip edip detaylı bilgi sahibi ola bilirsiniz.

Küp taş İşçiliği Nasıl Yapılır?

Erga Granit Şirketleri Granit küp taşların işçiliğini 4x6x6, 6x8x8 veya 8x10x10 ebatlarında kesilerek döşeme işlemi için hazırlanmaktadırlar. Bu kesim işlemi kırma veya sulu kesim ile gerçekleştirilmektedir. Ancak renklerde solma yaşanmaması adına, granit küp taş ustaları doğal granit küp taşları döşemeyi tercih etmektedirler. Böylelikle granit doğal halini korur ve daha az mekanik işleme maruz kalarak doğal rengini yüzyıllar boyunca kaybetmez. Daha kapsamlı bilgi sahibi olmak istermisiniz. Granit Nedir….? Yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bazalt taşı ne demek?

Bazalt Nedir? Dünyada yer altında binlerce çeşit madeni taş bulunur. Nadir bulunanlar fiyat olarak oldukça fazla değerliyken çok fazla bulunanlar da uygun fiyatlara satılırlar. Örneğin altın ve gümüş gibi madenler diğer madenlere göre hep değerli olmuşlardır. Bu tarihin geçmişinde böyle olduğu gibi günümüzde de aynıdır ve gelecekte de aynı şekilde devam edecektir.

Ancak kömür ve demir gibi madenler yer altında fazla bulunduklarından altın madenine göre daha uygun fiyatlara satılır. Yer altından çıkarılan madenlerden biri olan bazalt taşı da bu kategoriye girer. Lavların yer altından yeryüzüne çıkarak soğuması ve büzülmesi ile meydana gelmiş olan bu kayaç türü de çok fazla bulunabilir olduğundan diğer madenlere göre daha uygun fiyatlara sahip olunabilmektedir. Bazalt nedir?  sayfamızı ziyaret et.

Mermer Çeşitleri Nelerdir?

Mermer Çeşitleri KÜTAHYA SİYAH , DİAGONAL MARMARA | MERMER, AFYON BEYAZI | MERMER, GOLD BEJ | MERMER, DENİZLİ AÇIK TRAVERTEN, EMPERADOR KOYU | MERMER, EMPERADOR AÇIK | MERMER, LOTUS ROSALIA | MERMER, MARON MARINACE | MERMER Daha Fazla Bilgi için ve Fiyatlar için Şirketimizle İletişime Geçiniz.

Devam Eden Projeler
Diyarbakır Bazalt Taş

Diyarbakır Bazalt Taş: Yeryüzünde çeşitli jeolojik olaylar ve afetler sonucunda çok farklı taşlar ortaya çıkar. Bu taşlar farklı içeriklere ve farklı yapılara sahiptir. Bu taşların içeriğinde farklı mineral değerlerinin bulunması farklı alanlarda değerlendirilmesi için işlevsel olur. Bu nedenle her taş yerinde, amacında ve olması gereken işlevinde değerlendirilmelidir. Bu taşlardan bazıları güçlü ve dayanıklı yapısı sayesinde […]

Malatya Granit Taşı

Malatya Granit: Doğal taşlar doğadan çıkarılarak kullanılan temel inşaat malzemeleridir. Bu taşlar üstün mineral yapıları, değerli içerikleri ve sağlam yapıları sayesinde pek çok alanda sıkça kullanılır. Bu alanlarda kullanımı yanında pek çok yardımcı ürünler de ortaya çıkarırlar. Bu alanda yapılan nitelikli madencilik işleri, nitelikli yöntem kullanımı ve modern alt yapı şartları sayesinde birçok firma tarafından […]

Elazığ Bazalt Taşı Ürünleri

Elazığ bazalt: Ülkemiz’de doğal taşlar bakımından oldukça fazla zengindir. Çeşit çeşit taşlar bulunur. Bu taşlar maden ocaklarında çıkarılmayı bekler. Ülkemizde birçok maden ocağı bulunur. Bu ocaklardan doğal bazalt taşlar usta işçiler tarafından özenle ve emekle çıkarılır. Daha sonra bu taşlar uzman ellerde özveri ile işlenir, şekillenir. Bu taşlardan bir tanesi de bazalttır. Ustası tarafından işlendiğinde […]

Haber Bültenimize Kayıt Olun!

Ürünler, özel teklifler ve kampanyalardan haberdar olmak için hemen kayıt olun.