fbpx
Whatsapp
Şimdi Ara
Konum
Doğal Taşın Marka Adresi
ERGA GRANİT

Granit Özellikleri

Granit Özellikleri
AÇIKLAMA

Granit özellikleri: Granit, %10-40 kuvars, %30-60 alkali feldİspat, %35 mika ve %1035 koyu mineral içeren açık renkli asidik derin bir kaya türüdür. Doğal taşlar arasında bulunan granit özelikleri sebebiyle öne çıkmaktadır. Ticari anlamda granit, hemen hemen tüm bileşenlerin derin kayaları da dahil olmak üzere her tür kaya için kullanılabilir. Yıllardır Türkiye’nin kaliteli doğal taşlarını üretiyoruz.

Antik çağlardan beri granit önemli bir malzeme olmuştur. Özellikle nem direncinin çok önemli olduğu bina gibi yapılarda binaların alt katmanlarında kullanılır. Beton ve kaya dolgu barajların yapımında kırılmış granit kullanılır. Granit feldspat ve %20 oranında kuvars kullanılır.

Granit, biorok, piroksen ve hornblendde farklı granit içerikleri de bulunabilir. Oluşum süreci genellikle erimiş magmanın, demir-magnezyum minerallerinin ve plajiyoklaz feldspatın kristalleşmesi ile başlar. Tüm ürünlerimiz size ulaştırılmadan önce kalite kontrol ekibimiz tarafından denetlenmektedir.

Granit taşı özellikleri
Granit taşı özellikleri

Granit Kullanım Alanları

Granit piyasada kırma taş ve blok taş şeklinde kullanılmaktadır.

  • Ağırlıklı olarak yol yapımında çakıl, beton harcı için kum, demiryolu yolu olarak, çakıl, dalgakıran ve barajlarda filtre katmanları hazırlamak için kullanılır.
  • Öte yandan, çıkarılan granit blok taş olarak kullanılır.
  • Binalar için bordür taşı, sütun ve basamak taşı olarak kullanılır.
  • Anıtlar ve mezar taşları ile yollarda kaldırım taşı ve kaldırım yapımında kullanılır.
  • Kırma taş üretiminde granitin belirgin özelliklere sahip olmasına gerek yoktur ve şirket olmak daha kolaydır. Blok taşlardan üretilen granitte, kayanın yapısal özellikleri çok önemlidir.

Granit Kırma Taşın Özellikleri

Kırma taşın en önemli özellikleri dayanıklılık, ayrılma, kırılma ve kimyasal etkiye karşı direnç, sertlik, aşınma direnci ve dayanıklılık ve donma-çözülme direncidir. Dayanıklılık ve sertlik kırma taşın kalitesini artırsa da firmanın harcamalarını olumsuz etkilemektedir. Ayrıca kırma taş üretiminde ulaşım en önemli girdilerden biri olduğu için kırma taş ocaklarının tüketim alanına yakın olması gerekmektedir. Tüm ürünlerimiz için dayanıklılık ve uzun kullanma garantisi veriyoruz.

Blok Taşın Özellikleri

Granitin rengi ağırlıklı olarak kuvars ve feldspattan oluşmaktadır. Genellikle pembemsi griden koyu kırmızıya kadar değişen renkler gösterirler. Biyotit ve hornblend oranına göre rengi sarımsı griden koyu griye değişir. Bu durumda feldspat oranı azaldıkça kırmızı renk tonunun etkisi azalacaktır. Labradorun gökkuşağı rengi, siyah granitteki anortitin ortak bir özelliğidir. İşletme ocaklarında granit renginin bozulması, mahsullerin tanıtımına ve satışına elverişlidir.

PAYLAŞ
REFERANSLAR
Devam Eden Projeler
Marmaris Küp Taş

Doğa insanlara, çeşitli özelliklerde volkanik taş çeşitleri sunmaktadır. Firmamız, bu taşları kurmuş olduğu madenler ile çıkartarak, kullanım yerlerine göre düzenlemektedir. Marmaris küp taş çeşitleri daha çok granit volkanik taşlarıdır. Granit, insanlar tarafından yüzyıllarca öncesinde bu yana zemin döşeme işlemlerinde sağlam bir malzeme olarak kullanılmaktadır. Küp taşı üretimlerimizi, kare, küp şeklinde yapıyoruz. Küp Taşlar Marmaris küp […]

Diyarbakır Andezit

Andezit taşı, volkanik püskürük taşlarından birisidir ve mor ya da eflatun renklerde bulunmaktadır. Diyarbakır antezit madenlerimizde, grimsi ve siyah renk çeşitlerine de rastlanılabilmektedir. Benekli yapısından dolayı kaymaz zemin oluşturmalarında rahatlıkla kullanılabilmektedir. Aşınmalara karşı dayanıklıdır ve binaları duvarlarının tamamında ya da bir bölümü kaplama işlemlerinde kullanılabilmektedir. Doğal taş özelliklerinden dolayı kullanım alanlarında birçok avantaj sağlamaktadır. Diyarbakır […]

Tunceli Bazalt Taşı Projemiz

Tunceli bazalt taşı projemiz detaylarını siz değerli site ziyaretçilerimiz ve müşterilerimiz ile paylaşmak istedik. Tunceli valiliği ve belediyesi bünyesinde. Tunceli Ovacık Gözeler’de Çevre düzenleme ve peyzaj düzenleme işlerini üstlenerek Gözeleri çevreye uygun tabiyatını bozmadan kısa bir süre içinde Çalışmalarımıza başlamış ve bitirmek için tüm hızı ile ekip ve ekipmanlarımız devam etmektedir. Erga Granit Madencilik Şirketini […]

Haber Bültenimize Kayıt Olun!

Ürünler, özel teklifler ve kampanyalardan haberdar olmak için hemen kayıt olun.