fbpx
Whatsapp
Şimdi Ara
Konum
Doğal Taşın Marka Adresi
ERGA GRANİT

Kuvars Taşı Özellikleri Faydaları

Kuvars Taşı Özellikleri Faydaları
AÇIKLAMA

Kuvars doğada farklı renk seçenekleri bulunan bir kayaç türüdür. Çökelme ortamlarında yatay düzlem şeklinde çeşitli kalınlıklarda bulunmaktadır. Kuvars taşı taneleri arasında boşluklar bulunmakta ve zamanla çeşitli bileştiricilerle doldurularak kuvars kayacı oluşturulur.

Kuvars Taşları Kristal görünümünde dolayı dekoratif kullanım alanı çok geniştir. Er-ga madencilik olarak, yapılarda ve çeşitli sektörlerde kullanılmak üzere, üretimler yapıyoruz. Kuvar kayacını oluştururken, kuvars, kum taşı, mika, feldspat, manyetit, granat, hematit, rutil minerallerini belirle oranlarda kullanıyoruz. Sert ve sağlam yapısından dolayı işlenmesi güçtür ve işlem maliyetleri yüksektir.

Kuvars Taşı Kullanım Alanları

Kuvars taneleri, çeşitli kimyasal bileşimlerden geçirilerek kuvarsit haline dönüştürülmektedir. Dekoratif amaçlı olarak daha fazla tercih edilmektedir.

Kullanım alanları şunlardır;

 • Yer döşemeleri
 • Merdiven basamakları
 • Mutfak tezgahı
 • Cam sanayi
 • Kimya sanayi
 • Boya sanayi
 • Seramik ve tuğla sanayi

Kullanım alanları, sürekli genişlemekte ve kuvarsitler üzerinde makineler ile işlemlerin kolaylaşması, farklı alanlarda da kullanılmasını sağlamaktadır. Madenler, yenilenemeyen kaynaklar olduğu için bulunduğu yere ocak kurulumu yapılarak çıkartılmakta ve işlenmektedir. Firmamız, Türkiye’nin farklı bölgelerindeki ocaklarında, her türlü kayaçlarla ilgili işlemler yapmaktadır.

Kuvars Taşı
Kuvars Taşı

Kuvars Taşı Çeşitleri

Kuvars taşı dünyanın birçok yerinde bulunmakta kimyasal yapısında, oksijen ve silisyum bulundurmaktadır.

Doğal kayaçlar arasında çeşidi en fazla olan taşlardan birisidir ve kuvars çeşitleri çok fazladır;

 • Sütlü kuvars
 • Pembe kuvars
 • Yeşil kuvars
 • Dumanlı kuvars
 • Ametist
 • Sitrin

Kuvars taşı daha çok beyaz renklidir. Bulunduğu bölgelere göre çeşitleri ve renkleri değişebilmektedir. Türkiye’de mavi, pembe, sarı, yeşil, kahverengi, siyah kuvarslar bulunmaktadır. Kuvars içerisine karışan madde türüne göre renk almaktadır. Firmamız, farklı ocaklarında işlediği taş çeşitlerine göre müşterilerine istedikleri renkte kuvars temin etmektedir.

Necef Kristal Taşı

Kuvars taşının çeşitlerinden birisidir ve Hz. Ali’nin türbesinin bulunduğu Necef şehrinde bulunduğu için bu ismi almıştır. Çeşitli süs eşyalarının yapımında kullanılır ve mücevher taşı olarak bilinmektedir. Osmanlı döneminde çeşitli kişisel eşyalar necef kristali olan kuvars taşından yapılmıştır. Özel eşya üretiminden kullanılmak üzere talep edilmekte ve firmamız, müşterilerimizin taleplerine göre ürün temin etmeye çalışmaktadır.

Kuvars Taşın Faydaları

Kuvars taneleri olarak doğada bulunan taşlar, çeşitli yapı malzemeleri olarak kullanılabilmesi için çimento gibi birleştiriciler ile birleştirilerek kuvarsit haline alması sağlanmaktadır. Hammaddesi kuvars olduğu için insanlar üzerindeki olumlu etkilerini her zaman göstermektedir. Kuvars taşının faydaları olarak, insanlardaki endişeyi gidermekte, korkudan, öfkeden, suçluluk psikolojisinden korumaktadır.

Kuvars Taşı Faydaları

İnsan üzerindeki negatif düşünceleri gidermekte ruhen ve bedenen rahatlama sağlamaktadır. Bu benzer çeşitli sağlık alanındaki faydaları ile birlikte en güzel dekoratif işlerde de kullanıldığında, kuvars taşının değeri yüksek olmaktadır. Taşın yapısında dolayı işlemlerin zor olması, maliyetlerini artırmakta, diğer taşlara göre daha pahalı olmasına neden olmaktadır.

Kuvars Taşı Nerelerde Bulunur?

Dünyada en yaygın bulunan değerli taşlardan birisi de kuvars taşıdır. Tortul ve metaformik bir kayaç olduğu için tüm iklim şartlarında oluşabilmektedir. Dünyanın birçok yerinde çıkartıldığı gibi Türkiye’de de firmamız, çeşitli bölgelerde kuvars çıkarmaktadır. Daha çok, dumanlı kuvars çeşitleri çıkartılmaktadır. Er-ga madencilik olarak, Balıkesir, Dursunbey bölgesindeki volkanik kayaçlar arasında, ametist kristal çeşitleri bulunmaktadır. Dumanlı kuvarsın siyah renkteki türü Morion Türkiye’de firmamız tarafından çıkartılmaktadır. Aydın bölgesinde, dumanlı kuvars ve şeffaf kuvars yaygın olarak çıkartılıyor.

İnşaat Sektöründe Kuvarsit Kullanımı

Kuvars taşı, inşaat sektöründe birçok malzemenin hammaddesi olarak kullanılmaktadır. İnşaat sektörünün malzemeleri olan, seramik, beton, yüzey sertleştiricileri, fayans yapıştırıcıları, onarım harçları, ısı yalıtım elyafları gibi birçok ürünün hammaddesidir. Kuvars kumu yüksek geçirgenlik özelliğinden dolayı, hipodrom, halı saha, golf sahası gibi alanlarda suyun drenajı için zemin düzenlemelerinde kullanılmaktadır. Geçirgenlik özelliğinden faydalanılarak, filtreleme amacıyla kullanılmaktadır.

Pembe Kuvars Taşı

Günümüzde takı yapımında kullanılan pembe kuvars taşı, Eski Mısır döneminde yaşlanmayı geciktiren, şifalı taş olarak kullanıldığı bilinmektedir. Pembe kuvars taşı, Türkiye’de Giresun bölgesinde bulunmaktadır. Er-ga madencilik olarak, Türkiye’nin farklı bölgelerindeki ocaklarımız ile kuvars çeşitlerini elde etmeye çalışıyoruz. Volkanik kayaçlar arasında, tek kristal parça ve kütleler halinde bulunmaktadır. Kullanım alanlarına göre özel işlemlerden geçirerek, tüm kullanım alanlarına, gelen siparişler üzerine sunuyoruz. Antik dönemlerde aşkın sembolü olarak kullanılan pembe kuvars taşı Roma döneminde de mühür yapımında kullanılmıştır. Antik dönemlerden günümüze kadar en değerli taş parçaları olarak gelmiştir.

Kuvars Taşı Özellikleri
PAYLAŞ
REFERANSLAR
Sıkça Sorulan Sorular
Işlenmiş Granit Nedir?

Işlenmiş Granit Nedir?  Erga Granit yüksek miktarda granit üretimini yapan ve bloklar halinde kesilip sonradan makinelerden geçerek işlenme sürecine girerek piyasaya sürülmektedir. Ürünler kıtaların ve Dünya’nın imzası olarak tanımlayabileceğimiz bir oluşumdur. Diğer kayalık Merkür, Venüs ve Mars gibi gezegenler, Dünya’nın okyanus tabanında görüldüğü gibi granit ile kaplamışlar’dır. Fakat yalnızca Dünya bol miktarda bu güzel ve ilgi çekici kaya türüne sahiptir. Tüm Projelerinize Uygun ölçülerde granit taşını işlemekteyiz Granit Nedir? Yazımızı takip ede bilirsiniz..

Andezit Taşı Nedir?

Doğal Taşlardan Pembemsi Renkleri olan Andezit, tersiyer ve kuvaterner dönemlerdeki volkanik hareketlere bağlı olarak oluşmuş kor kayaç’tır. Türkiye’de Ankara Gölbaşı’nda en çok üretilen ürünlerdendir. Erga Granit Şirketi Tüm ürünlerini farklı projelerde kullanmaktadır. Andezit taşı ihtiyacınızı karşılayacak potansiyele Sahip Hemen Andezit taşı fiyatları için ziyaret ediniz Andezit taşı nedir?.. Yazımızı Takip edip detaylı bilgi sahibi ola bilirsiniz.

Küp taş İşçiliği Nasıl Yapılır?

Erga Granit Şirketleri Granit küp taşların işçiliğini 4x6x6, 6x8x8 veya 8x10x10 ebatlarında kesilerek döşeme işlemi için hazırlanmaktadırlar. Bu kesim işlemi kırma veya sulu kesim ile gerçekleştirilmektedir. Ancak renklerde solma yaşanmaması adına, granit küp taş ustaları doğal granit küp taşları döşemeyi tercih etmektedirler. Böylelikle granit doğal halini korur ve daha az mekanik işleme maruz kalarak doğal rengini yüzyıllar boyunca kaybetmez. Daha kapsamlı bilgi sahibi olmak istermisiniz. Granit Nedir….? Yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bazalt taşı ne demek?

Bazalt Nedir? Dünyada yer altında binlerce çeşit madeni taş bulunur. Nadir bulunanlar fiyat olarak oldukça fazla değerliyken çok fazla bulunanlar da uygun fiyatlara satılırlar. Örneğin altın ve gümüş gibi madenler diğer madenlere göre hep değerli olmuşlardır. Bu tarihin geçmişinde böyle olduğu gibi günümüzde de aynıdır ve gelecekte de aynı şekilde devam edecektir.

Ancak kömür ve demir gibi madenler yer altında fazla bulunduklarından altın madenine göre daha uygun fiyatlara satılır. Yer altından çıkarılan madenlerden biri olan bazalt taşı da bu kategoriye girer. Lavların yer altından yeryüzüne çıkarak soğuması ve büzülmesi ile meydana gelmiş olan bu kayaç türü de çok fazla bulunabilir olduğundan diğer madenlere göre daha uygun fiyatlara sahip olunabilmektedir. Bazalt nedir?  sayfamızı ziyaret et.

Mermer Çeşitleri Nelerdir?

Mermer Çeşitleri KÜTAHYA SİYAH , DİAGONAL MARMARA | MERMER, AFYON BEYAZI | MERMER, GOLD BEJ | MERMER, DENİZLİ AÇIK TRAVERTEN, EMPERADOR KOYU | MERMER, EMPERADOR AÇIK | MERMER, LOTUS ROSALIA | MERMER, MARON MARINACE | MERMER Daha Fazla Bilgi için ve Fiyatlar için Şirketimizle İletişime Geçiniz.

Devam Eden Projeler
Diyarbakır Bazalt Taş

Diyarbakır Bazalt Taş: Yeryüzünde çeşitli jeolojik olaylar ve afetler sonucunda çok farklı taşlar ortaya çıkar. Bu taşlar farklı içeriklere ve farklı yapılara sahiptir. Bu taşların içeriğinde farklı mineral değerlerinin bulunması farklı alanlarda değerlendirilmesi için işlevsel olur. Bu nedenle her taş yerinde, amacında ve olması gereken işlevinde değerlendirilmelidir. Bu taşlardan bazıları güçlü ve dayanıklı yapısı sayesinde […]

Malatya Granit Taşı

Malatya Granit: Doğal taşlar doğadan çıkarılarak kullanılan temel inşaat malzemeleridir. Bu taşlar üstün mineral yapıları, değerli içerikleri ve sağlam yapıları sayesinde pek çok alanda sıkça kullanılır. Bu alanlarda kullanımı yanında pek çok yardımcı ürünler de ortaya çıkarırlar. Bu alanda yapılan nitelikli madencilik işleri, nitelikli yöntem kullanımı ve modern alt yapı şartları sayesinde birçok firma tarafından […]

Elazığ Bazalt Taşı Ürünleri

Elazığ bazalt: Ülkemiz’de doğal taşlar bakımından oldukça fazla zengindir. Çeşit çeşit taşlar bulunur. Bu taşlar maden ocaklarında çıkarılmayı bekler. Ülkemizde birçok maden ocağı bulunur. Bu ocaklardan doğal bazalt taşlar usta işçiler tarafından özenle ve emekle çıkarılır. Daha sonra bu taşlar uzman ellerde özveri ile işlenir, şekillenir. Bu taşlardan bir tanesi de bazalttır. Ustası tarafından işlendiğinde […]

Haber Bültenimize Kayıt Olun!

Ürünler, özel teklifler ve kampanyalardan haberdar olmak için hemen kayıt olun.