fbpx
Whatsapp
Şimdi Ara
Konum
Doğal Taşın Marka Adresi
ERGA GRANİT

Gabro Nedir? Gabbro taşı Kullanımı

Gabro Nedir? Gabbro taşı Kullanımı
AÇIKLAMA

Gabro iri taneli, koyu renkli, müdahaleci magmatik bir kayadır . Genellikle siyah veya koyu yeşil renklidir ve esas olarak plajiyoklaz ve ojit minerallerinden oluşur. Derin okyanus kabuğundaki en bol kayadır . Gabro inşaat sektöründe çeşitli kullanımlara sahiptir. Şantiyelerde kırma taş temel malzemelerden cilalı taş tezgahlar ve yer karolarına kadar her şey için kullanılır.

Gabbro’da hangi mineraller var?

Gabro esas olarak kalsiyumca zengin plajiyoklaz feldspat (genellikle labradorit veya bytownit) ve klino pirok senden ( ojit ) oluşur. Kayada az miktarda olivin ve orto pirok sen de bulunabilir. (Bu sayfadaki kompozisyon şemasına bakın.) Bu mineral bileşimi genellikle gabroya siyah ila çok koyu yeşil bir renk verir. Az miktarda açık renkli mineral taneleri de bulunabilir. Diğer birçok magmatik kayaçtan farklı olarak gabro genellikle çok az kuvars içerir . Gabro’nun bu sayfanın altına doğru yakından bir görünümünü görebilirsiniz.

Gabro ve Bazalt İlişkili

Siyah Granit TaşıGabrolar bileşimde bazaltlara eşdeğerdir . İki kaya türü arasındaki fark tane büyüklüğüdür. Bazaltlar, hızla soğuyan ve ince taneli kristallere sahip olan ekstra rüzyonlu magmatik kayalardır. Gabro yavaş yavaş soğuyan ve kaba taneli kristallere sahip müdahaleci magmatik kayalardır.

Okyanus Kabuğundaki Gabbro

Genellikle Dünya’nın okyanus kabuğunun bazalttan oluştuğu söylenir. “Bazalt” sözcüğü kullanılır, çünkü okyanus kabuğunun kayaları “bazalt” bir bileşime sahiptir. Bununla birlikte, okyanus kabuğunun sadece ince bir yüzey kaplaması bazalt’tır. Okyanus kabuğunun daha derin kayaları genellikle daha kaba taneli gabrodur. Bazalt kabuğun yüzeyinde oluşur, çünkü oradaki kayalar hızlı bir şekilde soğur. Daha derinlerde soğutma hızı daha yavaştır ve büyük kristallerin gelişmesi için zamanları vardır. 

Gabro Kullanımı

Gabro, parlak siyah bir parlaklığa parlatılabilir. Parlak cilalı gabbro mezarlık işaretleri, mutfak tezgahları, yer karoları, kaplama taşı ve diğer boyut taş ürünleri yapmak için kullanılır. Hava koşullarına ve aşınmaya karşı dayanıklı, oldukça arzu edilen bir kayadır.

Boyut taş endüstrisinde gabbro ” siyah granit ” adı altında satılmaktadır . Gabbro aynı zamanda, bordür, kesme taşları, kaldırım taşları ve diğer ürünler gibi bir dizi pürüzlü ürün yapmak için de kullanılır.

Gabbro’nun en yaygın kullanımı ezilmiş bir taş veya agregadır. Ezilmiş gabro inşaat projelerinde temel malzeme olarak, yol yapımı için ezilmiş bir taş, demiryolu balastı olarak ve dolgu olarak dayanıklı bir ezilmiş taşın gerekli olduğu her yerde kullanılır.

PAYLAŞ
REFERANSLAR
Sıkça Sorulan Sorular
Işlenmiş Granit Nedir?

Işlenmiş Granit Nedir?  Erga Granit yüksek miktarda granit üretimini yapan ve bloklar halinde kesilip sonradan makinelerden geçerek işlenme sürecine girerek piyasaya sürülmektedir. Ürünler kıtaların ve Dünya’nın imzası olarak tanımlayabileceğimiz bir oluşumdur. Diğer kayalık Merkür, Venüs ve Mars gibi gezegenler, Dünya’nın okyanus tabanında görüldüğü gibi granit ile kaplamışlar’dır. Fakat yalnızca Dünya bol miktarda bu güzel ve ilgi çekici kaya türüne sahiptir. Tüm Projelerinize Uygun ölçülerde granit taşını işlemekteyiz Granit Nedir? Yazımızı takip ede bilirsiniz..

Andezit Taşı Nedir?

Doğal Taşlardan Pembemsi Renkleri olan Andezit, tersiyer ve kuvaterner dönemlerdeki volkanik hareketlere bağlı olarak oluşmuş kor kayaç’tır. Türkiye’de Ankara Gölbaşı’nda en çok üretilen ürünlerdendir. Erga Granit Şirketi Tüm ürünlerini farklı projelerde kullanmaktadır. Andezit taşı ihtiyacınızı karşılayacak potansiyele Sahip Hemen Andezit taşı fiyatları için ziyaret ediniz Andezit taşı nedir?.. Yazımızı Takip edip detaylı bilgi sahibi ola bilirsiniz.

Küp taş İşçiliği Nasıl Yapılır?

Erga Granit Şirketleri Granit küp taşların işçiliğini 4x6x6, 6x8x8 veya 8x10x10 ebatlarında kesilerek döşeme işlemi için hazırlanmaktadırlar. Bu kesim işlemi kırma veya sulu kesim ile gerçekleştirilmektedir. Ancak renklerde solma yaşanmaması adına, granit küp taş ustaları doğal granit küp taşları döşemeyi tercih etmektedirler. Böylelikle granit doğal halini korur ve daha az mekanik işleme maruz kalarak doğal rengini yüzyıllar boyunca kaybetmez. Daha kapsamlı bilgi sahibi olmak istermisiniz. Granit Nedir….? Yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bazalt taşı ne demek?

Bazalt Nedir? Dünyada yer altında binlerce çeşit madeni taş bulunur. Nadir bulunanlar fiyat olarak oldukça fazla değerliyken çok fazla bulunanlar da uygun fiyatlara satılırlar. Örneğin altın ve gümüş gibi madenler diğer madenlere göre hep değerli olmuşlardır. Bu tarihin geçmişinde böyle olduğu gibi günümüzde de aynıdır ve gelecekte de aynı şekilde devam edecektir.

Ancak kömür ve demir gibi madenler yer altında fazla bulunduklarından altın madenine göre daha uygun fiyatlara satılır. Yer altından çıkarılan madenlerden biri olan bazalt taşı da bu kategoriye girer. Lavların yer altından yeryüzüne çıkarak soğuması ve büzülmesi ile meydana gelmiş olan bu kayaç türü de çok fazla bulunabilir olduğundan diğer madenlere göre daha uygun fiyatlara sahip olunabilmektedir. Bazalt nedir?  sayfamızı ziyaret et.

Mermer Çeşitleri Nelerdir?

Mermer Çeşitleri KÜTAHYA SİYAH , DİAGONAL MARMARA | MERMER, AFYON BEYAZI | MERMER, GOLD BEJ | MERMER, DENİZLİ AÇIK TRAVERTEN, EMPERADOR KOYU | MERMER, EMPERADOR AÇIK | MERMER, LOTUS ROSALIA | MERMER, MARON MARINACE | MERMER Daha Fazla Bilgi için ve Fiyatlar için Şirketimizle İletişime Geçiniz.

Devam Eden Projeler
Diyarbakır Bazalt Taş

Diyarbakır Bazalt Taş: Yeryüzünde çeşitli jeolojik olaylar ve afetler sonucunda çok farklı taşlar ortaya çıkar. Bu taşlar farklı içeriklere ve farklı yapılara sahiptir. Bu taşların içeriğinde farklı mineral değerlerinin bulunması farklı alanlarda değerlendirilmesi için işlevsel olur. Bu nedenle her taş yerinde, amacında ve olması gereken işlevinde değerlendirilmelidir. Bu taşlardan bazıları güçlü ve dayanıklı yapısı sayesinde […]

Malatya Granit Taşı

Malatya Granit: Doğal taşlar doğadan çıkarılarak kullanılan temel inşaat malzemeleridir. Bu taşlar üstün mineral yapıları, değerli içerikleri ve sağlam yapıları sayesinde pek çok alanda sıkça kullanılır. Bu alanlarda kullanımı yanında pek çok yardımcı ürünler de ortaya çıkarırlar. Bu alanda yapılan nitelikli madencilik işleri, nitelikli yöntem kullanımı ve modern alt yapı şartları sayesinde birçok firma tarafından […]

Elazığ Bazalt Taşı Ürünleri

Elazığ bazalt: Ülkemiz’de doğal taşlar bakımından oldukça fazla zengindir. Çeşit çeşit taşlar bulunur. Bu taşlar maden ocaklarında çıkarılmayı bekler. Ülkemizde birçok maden ocağı bulunur. Bu ocaklardan doğal bazalt taşlar usta işçiler tarafından özenle ve emekle çıkarılır. Daha sonra bu taşlar uzman ellerde özveri ile işlenir, şekillenir. Bu taşlardan bir tanesi de bazalttır. Ustası tarafından işlendiğinde […]

Haber Bültenimize Kayıt Olun!

Ürünler, özel teklifler ve kampanyalardan haberdar olmak için hemen kayıt olun.