fbpx
Whatsapp
Şimdi Ara
Konum
Doğal Taşın Marka Adresi
ERGA GRANİT

Gabro Nedir? Gabbro taşı Kullanımı

Gabro Nedir? Gabbro taşı Kullanımı
AÇIKLAMA

Gabro iri taneli, koyu renkli, müdahaleci magmatik bir kayadır . Genellikle siyah veya koyu yeşil renklidir ve esas olarak plajiyoklaz ve ojit minerallerinden oluşur. Derin okyanus kabuğundaki en bol kayadır . Gabro inşaat sektöründe çeşitli kullanımlara sahiptir. Şantiyelerde kırma taş temel malzemelerden cilalı taş tezgahlar ve yer karolarına kadar her şey için kullanılır.

Gabbro’da hangi mineraller var?

Gabro esas olarak kalsiyumca zengin plajiyoklaz feldspat (genellikle labradorit veya bytownit) ve klino pirok senden ( ojit ) oluşur. Kayada az miktarda olivin ve orto pirok sen de bulunabilir. (Bu sayfadaki kompozisyon şemasına bakın.) Bu mineral bileşimi genellikle gabroya siyah ila çok koyu yeşil bir renk verir. Az miktarda açık renkli mineral taneleri de bulunabilir. Diğer birçok magmatik kayaçtan farklı olarak gabro genellikle çok az kuvars içerir . Gabro’nun bu sayfanın altına doğru yakından bir görünümünü görebilirsiniz.

Gabro ve Bazalt İlişkili

Siyah Granit TaşıGabrolar bileşimde bazaltlara eşdeğerdir . İki kaya türü arasındaki fark tane büyüklüğüdür. Bazaltlar, hızla soğuyan ve ince taneli kristallere sahip olan ekstra rüzyonlu magmatik kayalardır. Gabro yavaş yavaş soğuyan ve kaba taneli kristallere sahip müdahaleci magmatik kayalardır.

Okyanus Kabuğundaki Gabbro

Genellikle Dünya’nın okyanus kabuğunun bazalttan oluştuğu söylenir. “Bazalt” sözcüğü kullanılır, çünkü okyanus kabuğunun kayaları “bazalt” bir bileşime sahiptir. Bununla birlikte, okyanus kabuğunun sadece ince bir yüzey kaplaması bazalt’tır. Okyanus kabuğunun daha derin kayaları genellikle daha kaba taneli gabrodur. Bazalt kabuğun yüzeyinde oluşur, çünkü oradaki kayalar hızlı bir şekilde soğur. Daha derinlerde soğutma hızı daha yavaştır ve büyük kristallerin gelişmesi için zamanları vardır. 

Gabro Kullanımı

Gabro, parlak siyah bir parlaklığa parlatılabilir. Parlak cilalı gabbro mezarlık işaretleri, mutfak tezgahları, yer karoları, kaplama taşı ve diğer boyut taş ürünleri yapmak için kullanılır. Hava koşullarına ve aşınmaya karşı dayanıklı, oldukça arzu edilen bir kayadır.

Boyut taş endüstrisinde gabbro ” siyah granit ” adı altında satılmaktadır . Gabbro aynı zamanda, bordür, kesme taşları, kaldırım taşları ve diğer ürünler gibi bir dizi pürüzlü ürün yapmak için de kullanılır.

Gabbro’nun en yaygın kullanımı ezilmiş bir taş veya agregadır. Ezilmiş gabro inşaat projelerinde temel malzeme olarak, yol yapımı için ezilmiş bir taş, demiryolu balastı olarak ve dolgu olarak dayanıklı bir ezilmiş taşın gerekli olduğu her yerde kullanılır.

PAYLAŞ
REFERANSLAR
Devam Eden Projeler
Tunceli Bazalt Taşı Projemiz

Tunceli bazalt taşı projemiz detaylarını siz değerli site ziyaretçilerimiz ve müşterilerimiz ile paylaşmak istedik. Tunceli valiliği ve belediyesi bünyesinde. Tunceli Ovacık Gözeler’de Çevre düzenleme ve peyzaj düzenleme işlerini üstlenerek Gözeleri çevreye uygun tabiyatını bozmadan kısa bir süre içinde Çalışmalarımıza başlamış ve bitirmek için tüm hızı ile ekip ve ekipmanlarımız devam etmektedir. Erga Granit Madencilik Şirketini […]

Diyarbakır Bazalt Taş

Diyarbakır Bazalt Taş: Yeryüzünde çeşitli jeolojik olaylar ve afetler sonucunda çok farklı taşlar ortaya çıkar. Bu taşlar farklı içeriklere ve farklı yapılara sahiptir. Bu taşların içeriğinde farklı mineral değerlerinin bulunması farklı alanlarda değerlendirilmesi için işlevsel olur. Bu nedenle her taş yerinde, amacında ve olması gereken işlevinde değerlendirilmelidir. Bu taşlardan bazıları güçlü ve dayanıklı yapısı sayesinde […]

Malatya Granit Taşı

Malatya Granit: Doğal taşlar doğadan çıkarılarak kullanılan temel inşaat malzemeleridir. Bu taşlar üstün mineral yapıları, değerli içerikleri ve sağlam yapıları sayesinde pek çok alanda sıkça kullanılır. Bu alanlarda kullanımı yanında pek çok yardımcı ürünler de ortaya çıkarırlar. Bu alanda yapılan nitelikli madencilik işleri, nitelikli yöntem kullanımı ve modern alt yapı şartları sayesinde birçok firma tarafından […]

Haber Bültenimize Kayıt Olun!

Ürünler, özel teklifler ve kampanyalardan haberdar olmak için hemen kayıt olun.