fbpx
Whatsapp
Şimdi Ara
Konum
Doğal Taşın Marka Adresi
ERGA GRANİT

En Pahalı Mermer Hangisi? Fiyatları Nedir?

En Pahalı Mermer Hangisi? Fiyatları Nedir?
AÇIKLAMA

Dünya üzerinde çıkarılan çok sayıda mermer çeşidi vardır ve bu durum en pahalı mermer hangisi? Konusunun araştırılmasına neden olur. Çünkü mermerin değerinin artması kullanıldığı alanların da otomatik olarak değerlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle yapı, dekorasyon veya süsleme sektörlerinde pahalı olan mermerlerin kullanılmasına özen gösterilir.

Mermer Nedir?

Kalsiyum karbonat ve magnezyum karbonat minerallerinin başkalaşım olayı nedeniyle kristalleşmesiyle oluşan doğal taşa mermer denir. Bu taşlar içerisindeki kalsiyum karbonat oranı ise %98 oranına kadar görülür durumdadır.

Doğal taşlar arasında bulunan mermerin oluşumu için uzun yıllar gerekir. Ancak Türkiye’nin mermer yönünden zengin olması mermer ocaklarında çıkarılarak üretime kazandırılmasına yardımcı olur. Ocaklardan çıkarılan mermer madeni pek çok ülkeye satışa sunularak kullanılır.

En Pahalı Mermer Cinsi Hangisi?

Dünyada ve Türkiye’de çıkarılan oldukça fazla mermer çeşidi vardır. Mermerler renkleri, çıkarılma şekilleri ve kullanım alanlarına bağlı olarak çeşitlere ayrılırlar. Ayrıca mermerlerin kalitesi, doğada bulunma miktarı, çıkarılma şekli ve özellikleri fiyatlarının belirlenmesine neden olur. Buna bağlı olarak en pahalı mermer cinsleri ortaya çıkar.

En pahalı mermer cinslerini şunlar oluşturur;

  • Statuario mermer
  • Onyx mermer
  • Calacattaa Oro mermer
  • Siyah mermer
  • Bej mermer
  • Lotus Rosalia mermer

Mermerlerin kullanım amaçlarına göre çeşitleri arasından seçim yapmak mümkündür. Ayrıca tercih edilen mermerin doğal taş olduğundan emin olmak gerekir.

Statuario Mermer

En pahalı mermerlerin ilki Statuario mermerdir. Bu mermer İtalya’nın Carrara bölgesinde çıkarılır. Bu mermerin en önemli özelliği beyaz rengi ve gri damarlı yapısıdır. Bunun dışında Statuario mermer dayanıklı olmasıyla dikkat çeker.

Statuario mermer pahalı olmasına rağmen lüks yapılarda yaygın şekilde kullanılır. Bu mermerin görülebileceği alanlar arasında ise mutfak tezgahları, banyolar, otel lobileri, duvar ve zemin kaplamalarıdır. Bunun dışında mermerin süs eşyalarında da yaygın şekilde kullanıldığı görülür.

Onyx Mermer

Dünya genelinde bulunan ve pahalı olan mermer Onyx mermerdir. Bu mermerin çıkarıldığı yerler arasında Meksika, Türkiye, İran, Abd ve Pakistan ilk sıralarda bulunur. Onyx mermerin Türkiye’de çıkarıldığı yerler arasında ise Adıyaman, Nevşehir ve Afyon şehirleri yer alır.

En Pahalı Mermer Hangisi
En Pahalı Mermer Hangisi Fiyatları Nedir

Pahalı olduğu bilinen Onyx mermerin en önemli özelliği içeriğinde silisyum mineralinin bulunmasıdır. Bu sayede mermerin üzerinde renk geçişi ve etkileyici desenlerin bulunmasıdır. Bunun dışında sıcaklığa dayanıklı olması nedeniyle tercih edilir. Onyx mermerin en yaygın görülen renkleri ise siyah, beyaz, kırmızı, bej, yeşil, kahverengi ve krem renkleridir.

Calacatta Oro Mermer

Dünyadaki en pahalı mermerlerden birisi Calacatta Oro isimli mermerdir. Bu mermer İtalya Carrara’da çıkarılan doğal taştır. Türkiye’de bu mermer Afyon’da bulunan maden ocaklarından çıkarılır.

Calacatta Oro mermerin en önemli özelliği beyaz renkli olmasıdır. Saf beyaz olmanın dışında zemin üzerinde gri damarlara rastlanır. Böylelikle zarif bir görünümün oluştuğu görülür.

Siyah Mermer

Pahalı mermerler arasında bilinenin aksine siyah mermer yer alır. Bu mermer Türkiye’de Kütahya’da bulunan mermer ocaklarından çıkarılır. Bu mermerin temel özelliği şık görünmesi, cilalama yapılabilmesi ve dayanıklı olmasıdır.

Pahalı mermerlerden birisi olan siyah mermer Kütahya ve Bursa şehirlerinden çıkarılır. Sınırlı oranda bulunması değerli olmasını sağlar. Bu mermer özellikle mutfak tezgahlarında tercih edilir.

Bej Mermer

Pahalı ve dekoratif mermerler içerisinde bej mermer yer alır. Türkiye’de Bilecik’te üretilen bu mermer mutfak alanlarında yaygın şekilde kullanılır. Bej mermerin dikkat çekici özelliği doğal görünmesi, cilalama yapılabilmesi ve dekorasyon sağlamasıdır.

Diyarbakır bej mermer uygulama
Diyarbakır bej mermer uygulama

Lotus Rosalia Mermer

Doğal taşlar arasında bulunan Lotus Rosalia piyasada bulunan pahalı mermerlerden birisidir. Bu mermerin dikkat çeken özelliği bej ve pembe karışımı olan rengidir. Siyah ve beyaz olan klasik mermerden etkileyici rengi sayesinde ayrılır.

Lotus Rosalia mermerin çıkarıldığı en önemli yer ise Bilecik şehridir. Bej ve pembe karışımı rengiyle dikkat çeken mermerin kullanıldığı alanlar ise zeminler, mutfak tezgahları ve dış mekanlarda rastlamak mümkündür.

En Pahalı Mermer Fiyatları

Piyasadaki en pahalı mermerin bulunabilmesi için fiyat karşılaştırmasının yapılması gerekir. Ancak mermer üretimi ve satışı yapan firmaların bu ürünler için belirledikleri fiyatlar değişiklik olur.

2024 yılı itibariyle en pahalı mermer fiyatları şöyledir;

Tam olarak güncel olmasa da genel bir fiyat aralığı sunabilirim. Örne

Mermer TürüFiyat Aralığı (metrekare başına)
Araba50-150$
Calac100$ – 5$
Heykel200-800$
Neron100$
Em50-200$

Ancak fiyatların değişkenlik gösterebilmesi, bu nedenle doğru bilgi için yerel bir taş tedarikçisine sormanızda fayda sağlar.

Mermerlerin fiyatlarını belirlenmesinde m² etkili olur. Satın alınacak mermerin m² arttıkça fiyatlarda artış gösterir. Ayrıca fiyatlar piyasaya göre sıklıkla güncellenir.

PAYLAŞ
REFERANSLAR
Devam Eden Projeler
En Pahalı Mermer Hangisi? Fiyatları Nedir?

Dünya üzerinde çıkarılan çok sayıda mermer çeşidi vardır ve bu durum en pahalı mermer hangisi? Konusunun araştırılmasına neden olur. Çünkü mermerin değerinin artması kullanıldığı alanların da otomatik olarak değerlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle yapı, dekorasyon veya süsleme sektörlerinde pahalı olan mermerlerin kullanılmasına özen gösterilir. Mermer Nedir? Kalsiyum karbonat ve magnezyum karbonat minerallerinin başkalaşım olayı nedeniyle […]

Marmaris Küp Taş

Doğa insanlara, çeşitli özelliklerde volkanik taş çeşitleri sunmaktadır. Firmamız, bu taşları kurmuş olduğu madenler ile çıkartarak, kullanım yerlerine göre düzenlemektedir. Marmaris küp taş çeşitleri daha çok granit volkanik taşlarıdır. Granit, insanlar tarafından yüzyıllarca öncesinde bu yana zemin döşeme işlemlerinde sağlam bir malzeme olarak kullanılmaktadır. Küp taşı üretimlerimizi, kare, küp şeklinde yapıyoruz. Küp Taşlar Marmaris küp […]

Diyarbakır Andezit

Andezit taşı, volkanik püskürük taşlarından birisidir ve mor ya da eflatun renklerde bulunmaktadır. Diyarbakır antezit madenlerimizde, grimsi ve siyah renk çeşitlerine de rastlanılabilmektedir. Benekli yapısından dolayı kaymaz zemin oluşturmalarında rahatlıkla kullanılabilmektedir. Aşınmalara karşı dayanıklıdır ve binaları duvarlarının tamamında ya da bir bölümü kaplama işlemlerinde kullanılabilmektedir. Doğal taş özelliklerinden dolayı kullanım alanlarında birçok avantaj sağlamaktadır. Diyarbakır […]

Haber Bültenimize Kayıt Olun!

Ürünler, özel teklifler ve kampanyalardan haberdar olmak için hemen kayıt olun.