fbpx
Whatsapp
Şimdi Ara
Konum
Doğal Taşın Marka Adresi
ERGA GRANİT

Dolomit Taşı

AÇIKLAMA

Peyzaj çalışmalarında, doğal taşlar tercih edilmekte ve bu taşlardan birisi de dolomit türüdür. Peyzaj düzenlemelerinde, süsleme amacıyla kullanılan en iyi taşlardan olan dolomit taşı, kullanıldığı alanlara egzotik hava katmaktadır. Bahçe peyzaj çalışmalarında, diğer doğal taşlar ile birlikte kullanıldığında istenilen görüntüye daha kolay ulaşılabilmektedir.

Düzenleme çalışmalarında hazırlanan projeler ile bina çevreleri, bahçeler, yaşam alanları rengarenk yapılabilmektedir. Peyzaj mühendislik çalışmalarının vazgeçilmez taş türlerinden birisi dolomit taşlarıdır. Süsleme aracı olarak kullanıldığı için istenilen desenler daha kolay oluşturulabilmektedir.

Dolomit Taşı Çeşitleri

Bahçe peyzaj çalışmalarında ve çeşitli dekoratif çalışmalarda kullanılan dolomit taşlarının birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Dolomit çeşitleri sayesinde yapılacak olan çalışmalar daha kolay yapılabilmektedir.

Dolomit taşı
Dolomit taşı

Dolomit çeşitleri şunlardır;

  • Beyaz dolomit taş
  • Sarı çizgili dolamit taş
  • Bordo dolomit taş

Dolomit türleri tamamen doğal taşlardır ve farklı boyutlardan oluşmaktadır. Boyutlarına göre ayrılarak, dekorasyon amaçlı kullanılacağı yerlere göre kullanılmaktadır. Dolomit çeşitlerinin boyutları birbirinden farklıdır ve kullanım alanları farklı olabilmektedir.

Beyaz Dolomit Taşı

Peyzaj ve dekoratif çalışmaların vazgeçilmesi olan beyaz dolomit taşlarının boyutları, 15 mm ile 100 mm arasında değişmektedir. Büyüklük durumuna göre sınıflandırılmaktadır. Beyaz dolomitler, bahçe düzenlemelerinde, bina ve mağaza girişlerinde, çeşitli dekoratif çalışmalarda ve akvaryumlarda kullanılmaktadır. Sıra dışı görüntüsü ile şık görünüm oluşturmaktadır. Doğal bir taş olduğu için içerisinde hiçbir kimyasal bulundurmamakta, kullanıldığı yerlerde canlı sağlığı için hiçbir tehdit oluşturmamaktadır. Peyzaj çalışmalarının dekoratif taşları olarak kullanılıyor. Bahçe düzenlemelerinde daha çok ağaç diplerinde küçük boyutlu beyaz dolamitler kullanılıyor.

Dolomit Taşının Özellikleri

Dekorasyon ve peyzaj işlemlerinde tercih edilen dolomit taşlarının farklı özellikleri bulunmaktadır. Renk tonlarının fazla olması, farklı ölçülerde doğal olarak bulunması en önemli özelliklerindendir. Kireç taşı olarak doğada bulunmakta ve taş bileşiminde, magnezyum karbonat, kalsiyum karbonat bulunmakta ve tortul kayaç olarak doğada yer almaktadır. Taşların renk yapıları, dayanıklılık özelliklerini artırmaktadır.

Dolamit taşları

Beyaz, sarı çizgili, bordo gibi renk seçenekleri, taşların sertlik oranını belirlemektedir. Dolamit taş türlerine, tamburlama yöntemi ile farklı şekiller verilebilmektedir. Doğada bulunan taşlar daha çok yuvarlak hatlıdır. Özel işlemlerden geçirilerek keskin hatlar oluşturulmakta ve peyzaj düzenlemelerinde daha rahat kullanılabilmektedir.

Dolomit Taşı Kullanım Alanları

Doğada bulunan taşlar, içerdikleri element yapıları ve fiziksel şekillerine göre sınıflandırılmaktadır. Doğada bulanan taşlar için çok farklı sınıflandırmalar ve isimlendirmeler yapılmaktadır. Doğada farklı renk seçenekleri ile yer alan dolomit taşlarının kullanım alanları çok farklıdır. Daha çok peyzaj düzenleme çalışmalarında karşımıza çıkan dolamit taşlarının farklı alanlarda da kullanıldığı bilinmektedir. Kullanım alanları arasında, cam, çimento, tuğla, soda, gübre, demir çelik ve boya sektörü yer alıyor. Dolamit taşları ülkemizde birçok bölgede bulunabiliyor. İçeriğinde yer alan magnezyum nedeniyle ülkemizde, demir çelik sanayinde yoğun olarak kullanılmaktadır.

Dolamit Taşının Ölçüleri

Doğada, doğal olarak bulunan taşlar, sahip oldukları ölçülere göre ayrılmakta ve dekorasyon işlerinde daha rahat kullanılması sağlanmaktadır. Dolamit taşlarının ölçüleri, renk türlerine göre değişmektedir.

Taş ölçüleri şunlardır;

Beyaz dolamit ölçüler;

  • 15 – 25 mm
  • 25 – 40 mm
  • 60 – 100 mm

Sarı çizgili dolamit ölçüleri;

  • 25 – 40 mm
  • 60 – 100 mm

Bordo dolamit ölçüleri;

  • 25 – 40 mm

Renk ve ölçülerinin farklı olması, daha çok bahçe peyzaj düzenlemelerinde, istenilen süslemelerin yapılmasını kolaylaştırıyor. Kullanım alanlarına göre talep edilen ölçüler farklı olabilmektedir. Sanayi sektöründe doğada bulunduğu şekli ile kullanılırken, süsleme alanlarında, ölçülerine göre ayrılarak kullanılmaktadır.

Dolamit Taş Fiyatları

Kullanım alanı geniş olan dolamit taşları için fiyat seçenekleri, firmalar tarafından, taş boyutlarına göre belirleniyor. Taş satışları ton ya da 25 kg’lık çuvallar halinde yapılmaktadır. Dolamit taşlarının ölçüleri, 1 – 3 cm, 3 – 5 cm, 5 – 7 cm gibi farklı aralıklarda olduğu için her ölçü için belirlenen fiyatlar değişik olmaktadır. Peyzaj düzenlemelerinde, en uygun fiyatlar bu ölçüler için belirlenmiştir. Taş renk ve boyutlarını kullanacağınız alana göre seçmelisiniz. Doğru ölçünün seçilmesi, yapacağınız çalışmada daha iyi görüntüyü oluşturacaktır. Bu uygun fiyata istediğiniz görüntüyü elde etmenize yardımcı olacaktır. Bahçe dekorasyonlarında kullanılan, küçük ve yassı dolamit taşların fiyatları yapılacak işler için oldukça uygun görülmektedir. Doğadan elde edilen dolamit taşların üretimi dünyada farklı ülkeler tarafından yapılmaktadır.

Dolamit Taş Fiyatları
Dolomit Taş Fiyatları

 

PAYLAŞ
REFERANSLAR
Sıkça Sorulan Sorular
Işlenmiş Granit Nedir?

Işlenmiş Granit Nedir?  Erga Granit yüksek miktarda granit üretimini yapan ve bloklar halinde kesilip sonradan makinelerden geçerek işlenme sürecine girerek piyasaya sürülmektedir. Ürünler kıtaların ve Dünya’nın imzası olarak tanımlayabileceğimiz bir oluşumdur. Diğer kayalık Merkür, Venüs ve Mars gibi gezegenler, Dünya’nın okyanus tabanında görüldüğü gibi granit ile kaplamışlar’dır. Fakat yalnızca Dünya bol miktarda bu güzel ve ilgi çekici kaya türüne sahiptir. Tüm Projelerinize Uygun ölçülerde granit taşını işlemekteyiz Granit Nedir? Yazımızı takip ede bilirsiniz..

Andezit Taşı Nedir?

Doğal Taşlardan Pembemsi Renkleri olan Andezit, tersiyer ve kuvaterner dönemlerdeki volkanik hareketlere bağlı olarak oluşmuş kor kayaç’tır. Türkiye’de Ankara Gölbaşı’nda en çok üretilen ürünlerdendir. Erga Granit Şirketi Tüm ürünlerini farklı projelerde kullanmaktadır. Andezit taşı ihtiyacınızı karşılayacak potansiyele Sahip Hemen Andezit taşı fiyatları için ziyaret ediniz Andezit taşı nedir?.. Yazımızı Takip edip detaylı bilgi sahibi ola bilirsiniz.

Küp taş İşçiliği Nasıl Yapılır?

Erga Granit Şirketleri Granit küp taşların işçiliğini 4x6x6, 6x8x8 veya 8x10x10 ebatlarında kesilerek döşeme işlemi için hazırlanmaktadırlar. Bu kesim işlemi kırma veya sulu kesim ile gerçekleştirilmektedir. Ancak renklerde solma yaşanmaması adına, granit küp taş ustaları doğal granit küp taşları döşemeyi tercih etmektedirler. Böylelikle granit doğal halini korur ve daha az mekanik işleme maruz kalarak doğal rengini yüzyıllar boyunca kaybetmez. Daha kapsamlı bilgi sahibi olmak istermisiniz. Granit Nedir….? Yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bazalt taşı ne demek?

Bazalt Nedir? Dünyada yer altında binlerce çeşit madeni taş bulunur. Nadir bulunanlar fiyat olarak oldukça fazla değerliyken çok fazla bulunanlar da uygun fiyatlara satılırlar. Örneğin altın ve gümüş gibi madenler diğer madenlere göre hep değerli olmuşlardır. Bu tarihin geçmişinde böyle olduğu gibi günümüzde de aynıdır ve gelecekte de aynı şekilde devam edecektir.

Ancak kömür ve demir gibi madenler yer altında fazla bulunduklarından altın madenine göre daha uygun fiyatlara satılır. Yer altından çıkarılan madenlerden biri olan bazalt taşı da bu kategoriye girer. Lavların yer altından yeryüzüne çıkarak soğuması ve büzülmesi ile meydana gelmiş olan bu kayaç türü de çok fazla bulunabilir olduğundan diğer madenlere göre daha uygun fiyatlara sahip olunabilmektedir. Bazalt nedir?  sayfamızı ziyaret et.

Mermer Çeşitleri Nelerdir?

Mermer Çeşitleri KÜTAHYA SİYAH , DİAGONAL MARMARA | MERMER, AFYON BEYAZI | MERMER, GOLD BEJ | MERMER, DENİZLİ AÇIK TRAVERTEN, EMPERADOR KOYU | MERMER, EMPERADOR AÇIK | MERMER, LOTUS ROSALIA | MERMER, MARON MARINACE | MERMER Daha Fazla Bilgi için ve Fiyatlar için Şirketimizle İletişime Geçiniz.

Devam Eden Projeler
Marmaris Küp Taş

Doğa insanlara, çeşitli özelliklerde volkanik taş çeşitleri sunmaktadır. Firmamız, bu taşları kurmuş olduğu madenler ile çıkartarak, kullanım yerlerine göre düzenlemektedir. Marmaris küp taş çeşitleri daha çok granit volkanik taşlarıdır. Granit, insanlar tarafından yüzyıllarca öncesinde bu yana zemin döşeme işlemlerinde sağlam bir malzeme olarak kullanılmaktadır. Küp taşı üretimlerimizi, kare, küp şeklinde yapıyoruz. Küp Taşlar Marmaris küp […]

Diyarbakır Andezit

Andezit taşı, volkanik püskürük taşlarından birisidir ve mor ya da eflatun renklerde bulunmaktadır. Diyarbakır antezit madenlerimizde, grimsi ve siyah renk çeşitlerine de rastlanılabilmektedir. Benekli yapısından dolayı kaymaz zemin oluşturmalarında rahatlıkla kullanılabilmektedir. Aşınmalara karşı dayanıklıdır ve binaları duvarlarının tamamında ya da bir bölümü kaplama işlemlerinde kullanılabilmektedir. Doğal taş özelliklerinden dolayı kullanım alanlarında birçok avantaj sağlamaktadır. Diyarbakır […]

Tunceli Bazalt Taşı Projemiz

Tunceli bazalt taşı projemiz detaylarını siz değerli site ziyaretçilerimiz ve müşterilerimiz ile paylaşmak istedik. Tunceli valiliği ve belediyesi bünyesinde. Tunceli Ovacık Gözeler’de Çevre düzenleme ve peyzaj düzenleme işlerini üstlenerek Gözeleri çevreye uygun tabiyatını bozmadan kısa bir süre içinde Çalışmalarımıza başlamış ve bitirmek için tüm hızı ile ekip ve ekipmanlarımız devam etmektedir. Erga Granit Madencilik Şirketini […]

Haber Bültenimize Kayıt Olun!

Ürünler, özel teklifler ve kampanyalardan haberdar olmak için hemen kayıt olun.