fbpx
Whatsapp
Şimdi Ara
Konum
Doğal Taşın Marka Adresi
ERGA GRANİT

Diyarbakır Granit Taşı

Diyarbakır Granit Taşı
AÇIKLAMA

Diyarbakır Granit Taşı: Granit, volkanik kaya kütlelerinden oluşur. Doğal bir taş türüdür. Ülkemizde en çok kullanılan taş türüdür. Diyarbakır ilinde üretilen granit taşlarına Diyarbakır granit taşı denmektedir. Volkanik lavların püskürtme sonucu meydana gelir. Rengi siyahtır. Diyarbakır ilinin Karacadağ volkanik dağından üretimi yapılır. Suda erime ve dağılma özelliği yoktur. Diyarbakır granit taşı sert ve uzun ömürlüdür. Kırılınca parçalanmaz düz bir yüzeye sahip olur.

İklim şartlarına en uzun süre dayanan taşlardır. Aşınmaya karşı dayanıklıdır. Buzlanmayı önleyen gözenekli bir yapıya sahiptir. Isı yalıtım özellikleri bulunur. Kullanıldığı ortama göre, kışın sıcak, yazında serin tutar. Sert ve dayanıklı yapısından dolayı kullanım alanı yaygındır. Diyarbakır granit taşı en yaygın kullanıma sahip granit taşlarından birisidir.

Granit Taşı Kullanım Alanları

Diyarbakır Granit Taşları

Ülkemizde yaygın olarak çıkartılmasından dolayı kullanım alanı geniştir. Granit taşı, değişik boyutlar ve ölçülerde bulunması ile beraber birçok kullanım alanına uygundur.

 1. Mimari alanda.
 2. Bacalarda.
 3. Liman yapımında.
 4. Restorasyon çalışmalarında.
 5. Yollarda.
 6. Demir yollarında.
 7. Zemin kaplamalarında.
 8. Bahçe düzenlemelerinde.
 9. Kaldırımlarda.
 10. Ev ısıtmalarında.
 11. Mutfak tezgahları.
 12. Yangın kapılarında.

Granit

Diyarbakır Granit

Tüm taşlar içerisinde en sert ve dayanıklı olanıdır. Seramiğe göre üzerindeki cilayı daha uzun süre koruyabilir. Bakım gerektirmeyen bir taş türüdür. Sabun ile temizlenmesi durumunda ilk günkü gibi temiz görünür. Üzerinde kir tutmaz. Suyu geçirmeyen ve emmeyen özelliği sayesinde mutfak tezgahlarında kullanıma uygundur. Yanmaya dirençlidir. Çizilmeye karşı oldukça dayanıklıdır. Granit bir mutfak tezgahı üzerinde bıçak kullanılabilir. Bıçak kullanmak graniti çizmez. Güneş ışınları rengini soldurmaz. Granit içerisindeki mineraller evde kullanılan limon ve sirkeden etkilenmez. Doğadaki en sert yapı malzemesidir.

Granit Taşı Türleri

Yaygın kullanıma sahip granit taşı, kalınlığına ve özelliğine bağlı farklı türleri oluşturur. Granit parke taşı, granit kaplama taşı, granit adım taşı, granit küp taşı, granit bordür taşı, granit döşeme taşı ve granit oluk taşı. Boyutlarına ve kalınlığına göre farklı kullanım alanlarına sahiptirler. Diyarbakır ilinin tarihi dokusunu koruması için Diyarbakır granit küp taşı şehrin mimarisinde yaygın kullanılmaktadır. Diyarbakır Bazalt Taşı ve ürünleri ve çeşitleri için tıklayınız.

PAYLAŞ
REFERANSLAR
Devam Eden Projeler
En Pahalı Mermer Hangisi? Fiyatları Nedir?

Dünya üzerinde çıkarılan çok sayıda mermer çeşidi vardır ve bu durum en pahalı mermer hangisi? Konusunun araştırılmasına neden olur. Çünkü mermerin değerinin artması kullanıldığı alanların da otomatik olarak değerlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle yapı, dekorasyon veya süsleme sektörlerinde pahalı olan mermerlerin kullanılmasına özen gösterilir. Mermer Nedir? Kalsiyum karbonat ve magnezyum karbonat minerallerinin başkalaşım olayı nedeniyle […]

Marmaris Küp Taş

Doğa insanlara, çeşitli özelliklerde volkanik taş çeşitleri sunmaktadır. Firmamız, bu taşları kurmuş olduğu madenler ile çıkartarak, kullanım yerlerine göre düzenlemektedir. Marmaris küp taş çeşitleri daha çok granit volkanik taşlarıdır. Granit, insanlar tarafından yüzyıllarca öncesinde bu yana zemin döşeme işlemlerinde sağlam bir malzeme olarak kullanılmaktadır. Küp taşı üretimlerimizi, kare, küp şeklinde yapıyoruz. Küp Taşlar Marmaris küp […]

Diyarbakır Andezit

Andezit taşı, volkanik püskürük taşlarından birisidir ve mor ya da eflatun renklerde bulunmaktadır. Diyarbakır antezit madenlerimizde, grimsi ve siyah renk çeşitlerine de rastlanılabilmektedir. Benekli yapısından dolayı kaymaz zemin oluşturmalarında rahatlıkla kullanılabilmektedir. Aşınmalara karşı dayanıklıdır ve binaları duvarlarının tamamında ya da bir bölümü kaplama işlemlerinde kullanılabilmektedir. Doğal taş özelliklerinden dolayı kullanım alanlarında birçok avantaj sağlamaktadır. Diyarbakır […]

Haber Bültenimize Kayıt Olun!

Ürünler, özel teklifler ve kampanyalardan haberdar olmak için hemen kayıt olun.