fbpx
Whatsapp
Şimdi Ara
Konum
Doğal Taşın Marka Adresi
ERGA GRANİT

Porphyry

Porphyry
AÇIKLAMA

Porphyry ince taneli kayaçlardan oluşan, silikat bakımından zengin olduğu bilinen, feldispat içeren magmatik kayaç için özel bir doku terimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde en çok tercih edilen alanları, kaldırım parke taşı olan porfir ürünleri, kırmızı rengiyle dikkat çekmektedir. İçerisinde yer alan beyaz küçük kristal taşlar, porfire renkli bir görüntü sağlar.

Bunun yanı sıra porfir ürünleri, cilalanarak da kullanılır duruma getirilmektedir. Yeşil renkli olanlarına genel isim olarak somaki denmektedir. Farklı alanlarda kullanarak, taş döşemesinin yapılmasında öncülük eden porfir, gri rengin tercih edilmek istenmediği, kırmızı ve yeşile dönülmek istendiği alanlarda harika sonuçlar sunarak müşterilerini memnun etmektedir.

Porfir Kullanım Alanları

Ülkemizde ve dünyada, çevre ve dekorasyonda porfir kullanımı oldukça yoğundur. Çıktığı bölgelerde ve temin edildiği bölgelerde kullanımı ve çevre düzenlemeye katkısı daha büyüktür. Bunun yanı sıra, dilenen her yerde kullanılarak alanlara farklılık katmaktadır.

Porphyry Porfir kullanım alanlarını sıralamak gerekirse:

  • Meydanlarda ve trafiğe kapalı yerlerde,
  • Yol dekorasyonunda,
  • Arnavut kaldırım çalışmasında,
  • Bordürlerde.

Tercih edileceği yere göre boyutlarının ve şeklinin değişmesi gereken porfir taşları, yine kullanılacağı yere göre renk seçenekleriyle değerlendirilmelidir. Genellikle gri olan yer döşemeleri için kırmızı ya da yeşil tercih edilerek farklılık yaratılmak isteniyorsa, porfir taşları incelenmelidir.

Meydanlarda Porfir Kullanımı

Kırma taş olarak çok tercih edilmese de kesme parke taşı olarak pek çok yerde karşımıza çıkmaktadır. Porfir özellikle kare küpler şeklinde kesilerek, yollarda, parklarda, kaldırımlarda ve trafiğe kapalı alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Yeşil, gri ve kırmızı rengi döşenerek çeşitli desenler de oluşturulabilmektedir.

Kare küp şeklinde, yarım ay yaprak düzeninde işlenerek, meydanlara ve alanlara hem dekoratif görüntü sağlanır hem de yer döşemesi tamamlanmış olur. Kolay kesimi, tam oturması ve farklı dekoratif amaçlarla kullanım sağlaması, porfir kullanımını son derece artırmaktadır.

Porphyry Yol Dekorunda Porfir Taşı

Apartman bahçelerinde, site bahçelerinde ve ortak alanlarda da tercih edilen porfir taşları, düzenli ve sağlıklı bir yürüme yolunu insanlara sunmaktadır. Genellikle üzerinden araba geçmeyecek yerlere işlenen porfir taşları, turizm açısından canlı beldelere, yürüyüş yolu olarak da işlenebilir durumdadır.

Renkleri hem çevre dekorasyonuna hem de tercihe göre çeşitlenerek seçilebilmektedir. Dilenirse iki renkli olarak, dilenirse desen ortaya çıkartarak işlemeye müsait ürünler arasında yer almaktadır.

Porfir Taşının İşlenmesi

Taş ocaklarında, taşlar farklı boyutlarda işlenebilmektedir. Buna verilebilecek örneklerin başında porfir taşı gelmektedir. Dilenen boyutta işlemeye uygun olan porfir, ayrıca iyi cila tutmaktadır.

Bu nedenle büyük fayanslar haline üretilerek de alıcısıyla buluşturulmaktadır. Günümüzde genellikle dış mekan yer kaplamada cilalı ürünler tercih edilse de evlerin ve binaların içlerinde de son derece şık ve gösterişli bir görüntü vermektedir. Dilenirse küçük boyutlarda ve ince olarak üretilerek, duvar kaplamasında da tercih edilir duruma getirilmektedir.

Bazı evlerde, giriş katların dış cephesinde kullanılan porfir, son derece şık ve doğal görüntüyü evlere vermektedir. Dış mimaride vazgeçilmez olan ev tarzlarında, porfir gibi doğal renkli taşlar tercih edilerek yıllarca eski hali gibi kalması sağlanabilir.

Arnavut Kaldırımına Farklı Bir Seçenek

Arnavut kaldırımları, küp taşlardan oluşturulmaktadır. Gri renkli taşlarla yapılan Arnavut kaldırımlarının yanında kırmızı ve yeşil renklerin de tercih edilebileceği görülmektedir. Özellikle aslına uygun restorasyon çalışmalarında ve Arnavut kaldırımı çalışmalarında, kırmızı ve yeşil renklere ihtiyaç duyanlar porfir taşını tercih etmelidir.

Dilenen boyutlarda kesilmesi ve teslim edilmesi de ancak alanında uzman işletmeler tarafından tam olarak gerçekleştirilebilmektedir. Ölçülerin tam uygulanması ve taşların istenen şekle göre kesilmesi de yine alanında uzman, uzun yıllardır taş işleme işiyle uğraşan kişiler tarafından en iyi sonucu vermektedir.

Porfir Bordürler

Yol ve kaldırım kenarlarında bulunan bordürler, porfir taşının işlenmesiyle elde edilebilir. Dilenen genişlikte ve uzunlukta bordür siparişleri vererek, dilenirse bahçe düzenlemesinde, dilenirse kaldırım düzenlemesinde, kaliteli ve uzun ömürlü ürünler olarak kullanılabilmektedir.

Özellikle iç bahçelerde, yürüme yollarının yeşil alanlardan ayrılmasında bordürlerin önemi büyüktür. Bu gibi peyzaj çalışmalarında bordürler tercih edilerek, alanın dekorasyonu tam olarak sağlanmalıdır. Düz ve köşeli bordürler için özel siparişler verilmesi gerekebilir. Bu nedenle işletmelerle iletişime geçilerek, hangi alanda üretim yaptıkları konusunda detaylı bilgi alınmalıdır.

PAYLAŞ
REFERANSLAR
Devam Eden Projeler
Marmaris Küp Taş

Doğa insanlara, çeşitli özelliklerde volkanik taş çeşitleri sunmaktadır. Firmamız, bu taşları kurmuş olduğu madenler ile çıkartarak, kullanım yerlerine göre düzenlemektedir. Marmaris küp taş çeşitleri daha çok granit volkanik taşlarıdır. Granit, insanlar tarafından yüzyıllarca öncesinde bu yana zemin döşeme işlemlerinde sağlam bir malzeme olarak kullanılmaktadır. Küp taşı üretimlerimizi, kare, küp şeklinde yapıyoruz. Küp Taşlar Marmaris küp […]

Diyarbakır Andezit

Andezit taşı, volkanik püskürük taşlarından birisidir ve mor ya da eflatun renklerde bulunmaktadır. Diyarbakır antezit madenlerimizde, grimsi ve siyah renk çeşitlerine de rastlanılabilmektedir. Benekli yapısından dolayı kaymaz zemin oluşturmalarında rahatlıkla kullanılabilmektedir. Aşınmalara karşı dayanıklıdır ve binaları duvarlarının tamamında ya da bir bölümü kaplama işlemlerinde kullanılabilmektedir. Doğal taş özelliklerinden dolayı kullanım alanlarında birçok avantaj sağlamaktadır. Diyarbakır […]

Tunceli Bazalt Taşı Projemiz

Tunceli bazalt taşı projemiz detaylarını siz değerli site ziyaretçilerimiz ve müşterilerimiz ile paylaşmak istedik. Tunceli valiliği ve belediyesi bünyesinde. Tunceli Ovacık Gözeler’de Çevre düzenleme ve peyzaj düzenleme işlerini üstlenerek Gözeleri çevreye uygun tabiyatını bozmadan kısa bir süre içinde Çalışmalarımıza başlamış ve bitirmek için tüm hızı ile ekip ve ekipmanlarımız devam etmektedir. Erga Granit Madencilik Şirketini […]

Haber Bültenimize Kayıt Olun!

Ürünler, özel teklifler ve kampanyalardan haberdar olmak için hemen kayıt olun.