fbpx
Whatsapp
Şimdi Ara
Konum
Doğal Taşın Marka Adresi
ERGA GRANİT

Forklift Personel Taşıma Sepeti Nasıl Kullanılır?

Forklift Personel Taşıma Sepeti Nasıl Kullanılır?
AÇIKLAMA

Forklift donanımlarından güvenli bir şekilde faydalanmak için, forklift personel taşıma sepeti nasıl kullanılır? Personel taşıma sepeti nedir? Gibi konuların araştırılması gerekir. Forklift personel taşıma sepetinin nasıl kullanılacağı genellikle, üretici tarafından konumlandırılan etikette yer alır.

Bu sayede hem forkliftin özellikleri, hem de kullanım yöntemleri öğrenilebilir. Bu türden çalışmalara yer verin iş verenler de, kullanım öncesi personele gerekli eğitimleri vermek zorundadır. Eğitim almış kişiler tarafından kullanılabilen personel taşıma sepeti, öncelikle forklifte uygun konumda yerleştirilmelidir.

Forkliftin kaldırmayı sağlayan iki benzer yapıda çatalı, sepetin alt konumunda bulunan yuvalara yerleştirilmelidir. Sepetle birlikte gelen veya firma tarafından önerilen bağlantı zinciri, sepeti forklifte sabitlemelidir. Sabitleme zinciri forkliftin hareketini engellememelidir. Personel de gerekli sabitleme yapıldıktan sonra, sepete güvenli bir şekilde giriş sağlayabilir.

Forklift Personel Taşıma Sepetinin Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Personelin yüksek yerlerde çalışmasına olanak sağlayan forklift personel taşıma sepeti, kendi hareketini sağlayamaz. Bunun için forkliftin kaldıraç sistemine ihtiyaç duyar. Sepette bulunan personelin bu işlemleri gerçekleştirmek için bir kumanda paneli bulunmaz. Bu işlemleri doğrudan forklift operatörü gerçekleştirir. Bu nedenle bu türden sepet kullanımında, operatör ile sepette bulunan personelin iletişim kanalları sürekli açık bulunmalıdır.

Çalışmalar sırasında personelin;

  • Verilen talimatlara uyulması,
  • Kişisel güvenlik önlemlerini eksiksiz olarak yerine getirmesi,
  • Sepetin ulaşamadığı konumlara kesinlikle müdahale etmemesi,
  • Herhangi bir olumsuzluk yaşanması durumunda, ek güvenlik tedbirleri için şantiye şefine haber verilmesi,

Türünden talimatları yerine getirilmesi gerekir. Personelin sepete girişinden itibaren, forklift sadece yukarı ve aşağı yönlü kaldıraç görevi yapmalıdır. Makinanın diğer yönlü hareketi, personel güvenliği açısından ciddi riskler oluşturur.

Forklift Personel Taşıma Sepetinin Kullanımında Yapılan Hatalar

Forklift personel kullanımında en sık yapılan hatalardan biri, sepetin amacı dışında kullanılmasıdır. Pensonelin güveli çalışmasını sağlayan bu tür sepetler, ancak birkaç çalışan, bazı küçük el aletler, hacmi ve ağırlığı personel tehlikeye düşürmeyen bazı malzemelerle kalkış yapabilir. Sepet dışına taşan, dökülme, saçılma olasılığı bulunan malzemelerin taşınması için uygun değildir. Bu tür işlemler yapılacaksa, taşıma kovaları kullanılabilir.

Bu türden sepetlerin kullanımlarında yapılan bir diğer hata ise, sepet dışı çalışmalar veya daha yüksek konumlara erişmek için önerilmeyen ilavelerin yapılmasıdır. Personel sepetleri, forkliftin uzanabileceği konumlarda çalışma imkanı bulabilir.

Çalışma alanına forklift uzanamadığı durumlarda, mutlaka diğer personel taşıma yöntemleri kullanılması gerekir. Forkliftin düz konumda konuşlandığı durumlarda personel taşıma sepeti güvenlik gereksinimlerini karşılar. Engebeli arazilerde bu yöntemin kullanılması hatalara neden olur.

Forklift Personel Taşıma Sepeti
Forklift Personel Taşıma Sepeti

Forklift Personel Taşıma Sepetinin Taşıma Kapasitesi

Birçok şantiye ekipmanlarında olduğu gibi, forklift personel taşıma sepetleri de farklı kapasitelerde üretilir. Sepetin kapasitesi, çalışacak personel sayısını, maksimum yüklü kapasiteyi belirtir.

Personel taşıma sepetleri için her ne kadar kapasite belirtilse de, güvenli çalışma ortamının sağlanması için, sepet içerisinde ki yük dağılımına özen gösterilmelidir. Yükün tamamın çatallar arasında olması durumunda herhangi bir sorun oluşturmaz. Ancak yan yüzeylere yaklaştıkça risk durumu artış gösterecektir.

Forklift Personel Taşıma Sepetinin Özellikleri

Forklift personel taşıma sepetleri farklı kapasiteler sahip olsalar da, bazı özellikleri ile genel bir amaca hizmet ederler. Bu tür sepetlerin kapısı içe doğru açılır. Bu sayede personel herhangi bir sebepten kilit sistemi aktif etmemişse veya bağlantıda sorun oluşmuşsa, personel düşme sorunu yaşamaz.

Personel taşıma sepetleri kaydırmaz ve güçlü tabana sahiptir. Bu sayede ıslak zeminde bile çalışma olanağı sağlar. Sepet içerisinde uygun konumda sabit emniyet kemeri bağlantı halkaları bulunur. Bu halkalar kapasitede belirtilen personel sayısına ve personelin çalışabileceği konumlara göre ayarlanmıştır.

Forklift Personel Taşıma Sepetinin Standartları

Forklift personel taşıma sepetleri standart olarak 180 cm boyunda insanın güvenle çalışabileceği şekilde, minimum 1100 mm korkuluk yüksekliğinde tasarlanır. Arıca çalışan personelin forklift asansöründen zarar görmemesi için, minimum 40 cm arka korkuluk standartları uygulanır.

PAYLAŞ
REFERANSLAR
Devam Eden Projeler
En Pahalı Mermer Hangisi? Fiyatları Nedir?

Dünya üzerinde çıkarılan çok sayıda mermer çeşidi vardır ve bu durum en pahalı mermer hangisi? Konusunun araştırılmasına neden olur. Çünkü mermerin değerinin artması kullanıldığı alanların da otomatik olarak değerlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle yapı, dekorasyon veya süsleme sektörlerinde pahalı olan mermerlerin kullanılmasına özen gösterilir. Mermer Nedir? Kalsiyum karbonat ve magnezyum karbonat minerallerinin başkalaşım olayı nedeniyle […]

Marmaris Küp Taş

Doğa insanlara, çeşitli özelliklerde volkanik taş çeşitleri sunmaktadır. Firmamız, bu taşları kurmuş olduğu madenler ile çıkartarak, kullanım yerlerine göre düzenlemektedir. Marmaris küp taş çeşitleri daha çok granit volkanik taşlarıdır. Granit, insanlar tarafından yüzyıllarca öncesinde bu yana zemin döşeme işlemlerinde sağlam bir malzeme olarak kullanılmaktadır. Küp taşı üretimlerimizi, kare, küp şeklinde yapıyoruz. Küp Taşlar Marmaris küp […]

Diyarbakır Andezit

Andezit taşı, volkanik püskürük taşlarından birisidir ve mor ya da eflatun renklerde bulunmaktadır. Diyarbakır antezit madenlerimizde, grimsi ve siyah renk çeşitlerine de rastlanılabilmektedir. Benekli yapısından dolayı kaymaz zemin oluşturmalarında rahatlıkla kullanılabilmektedir. Aşınmalara karşı dayanıklıdır ve binaları duvarlarının tamamında ya da bir bölümü kaplama işlemlerinde kullanılabilmektedir. Doğal taş özelliklerinden dolayı kullanım alanlarında birçok avantaj sağlamaktadır. Diyarbakır […]

Haber Bültenimize Kayıt Olun!

Ürünler, özel teklifler ve kampanyalardan haberdar olmak için hemen kayıt olun.