fbpx
Whatsapp
Şimdi Ara
Konum
Doğal Taşın Marka Adresi
ERGA GRANİT

Obsidyen Taşı

Obsidyen Taşı
AÇIKLAMA

Obsidyen taşı, volkanik olarak bilinen, kırılgan yapıda bir cam türüdür. Günümüzde işlenen kristallere benzemeyen yapısı, daha kolay işlenir hale gelmesinde önemli rol oynar. Ülkemizde farklı noktalarda çıkartılarak hem sağlıkta hem de süs eşyalarında kullanılır. Temelde volkanik dağların çevresinde bulunduğu bilinir. Bunun nedeni, volkanın aniden lav püskürtmesi ve bu lavların hızla soğuyarak obsidyeni oluşturmasıdır. Her lav püskürten dağ obsidyen oluşturmaz. Obsidyen cama dönüşürken iki farklı miktarla kıyaslanır. Bunlardan birincisi soğuma hızı ikincisi de içerisindeki silisyum dioksit miktarıdır. Eğer soğuma hızı oldukça yavaşsa ve silisyum dioksit miktarı yeterli değilse, obsidyen ismini alması oldukça zordur.

Geçmişten Günümüze Obsidyen

Obsidyen Taşı

Eski çağlarda insanların keşfiyle birlikte kesici bir alet olduğuna kanaat getirilen obsidyen taşı, zamanla geliştirilerek okların ucunda kullanılmaya başlanmıştır. Böylece avlanma faaliyetleri çok daha gelişmiş ve kolaylaşmıştır. İnsanların o çağlardan, günümüze kadar geliştirerek kullanım alanını genişlettiği obsidyen, bugünlerde de yine kesici alet başlığı olarak kullanılır. Doktorların ameliyat esnasında kullandığı, kesiciliği oldukça yüksek olan neşterlerin başlıklarında da yine bu volkanik vam kullanılmaktadır.

Obsidyen Ülkemizde Nerelerde Bulunur?

Obsidyen Ülkemizde Nerelerde Bulunur?

Obsidyen, dünyadaki volkanik dağların çevresinde olduğu gibi ülkemizde de pek çok noktada bulunmaktadır. Genellikle Doğu Anadolu bölgemizdeki dağlarda bulunan obsidyen, bu noktalardan temin edilerek işlenir ve sektöre hazır hale getirilir. Ağrı dağı, Karacadağ, Hasandağ, Nemrut Dağı bilinen eski volkanik dağlar arasında yer almaktadır. Bu dağlarımızın eteklerinde yapılan araştırmalar, yüksek oranda obsidyenin bulunduğunu kanıtlamaktadır. Sadece dağlarımızda değil, belli bölgelerimizde de obsidyenin varlığı sürmektedir. Bu bölgelerimize örnek olarak Iğdır, Rize İkizdere, Sarıkamış ve Pasinler verilebilir.

Obsidyen Taşı Ne Renktir?

Obsidyen Taşıları Ne Renktir?

Obsidyen volkanik taşının bilinen rengi siyahtır. Bu rengin genel geçer bir renk olduğu savunulamaz çünkü yapılan araştırmalarda, gerekli oranları sağlayan bazı obsidyen taşlarının renklerinin farklı olduğu görülmüştür. Çevresel faktörlerin büyük oranda etkilediği obsidyen taşının rengi, siyah dışında kırmızı, mavi, gri, yeşil, sarı gibi renklerde de görülmektedir. Çevredeki bitkilerin, toprağın, havanın ve suyun etkileri direkt olarak obsidyen taşının renginde etkilidir.

Obsidyen Taşının Burçlarla İlgisi

Obsidyen taşı, doğal oluşum bir cam olduğu için oldukça önemlidir. Burçlara ilgili kişilerin bildiği gibi, farklı burçları temsil eden ve onlara iyi gelen taşlar bulunmaktadır. Obsidyen taşı da günümüzde bu amaçla, sıkça tercih edilen taşlar arasında yer alır. İkizler, yay, akrep, başak, oğlak, kova burçlarının tercih etmesi gereken obsidyen taşı dilenirse bileklik olarak, dilenirse kolye olarak kullanılmaktadır. İçerisinde silisyum dioksit bulunan obsidyen taşında hem demir hem su bileşenleri de yer almaktadır.

Sağlıkta Obsidyen Taşının Önemi

Obsidyen taşı sadece burçlarda değil aynı zamanda sağlık terapilerinde de kendisini göstermektedir. Terapi gücü oldukça sağlam olan obsidyen taşı, insanların sağlıklı bir bilince ve ruha kavuşmasını sağlar. Vücuttaki ağrı noktalarına da iyi geldiği bilinen obsiden taşı, yapısı gereğince kötü enerjiyi de emdiğine inanılmaktadır. Karaciğer sorunlarında, eklem ve bağ doku ağrılarında da, ağrı olan bölgede bekletilmesi önerilmektedir.

Obsidyen Taşı Hangi Formlarda Satılır?
Obsidyen Tesbih

Obsidyen taşı farklı formlarda satın alınabilir. Kırılgan yapıda olduğu için büyük parçalar halinde üretilerek çevrede kullanımı oldukça zordur. Bunun yerine insanların vücutlarında taşıyabilecekleri formlarda üretilerek servis edilmektedir.

Obsidyen taşını:

  • Bileklik,
  • Tespih,
  • Kolye,
  • Yüzük,
  • Doğal taş olarak bulabilirsiniz.

Dilediğiniz renklerde obsidyen taşı bulmak içinse biraz araştırma yapmanız gerekebilir. En genel geçer rengi siyah olan obsidyenin, kırmızı, mavi, yeşil ve diğer renklerdeki seçeneklerine biraz araştırma yaparak ulaşabilirsiniz. Anahtarlık, küpe gibi seçenekleri de bulunan obsidyen taşı, hem rengi hem de şekliyle zarif ve renkli bir seçenek olacaktır.

Obsidyenin Evlerde Kullanımı Nasıl Olmalıdır?
Obsidyenin Evlerde Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

El sanatları ustaları, obsidyen taşlarını işleyerek evlerde kullanılabilecek özel biblolar haline getirmektedir. Doğal taş olan obsidyen evlerdeki enerjinin dengelenmesinde büyük önem sağlar. Üreticiler genellikle evlerinizdeki enerjisi olumsuz olan yerlere bu taşları yerleştirmenizi önerirler. Doğal Granit Fiyatları Doğal taşlar satın alındıktan sonra toprakla ya da suyla arındırılarak kullanılmaya başlanmalıdır. Enerjisi nötrlendikten sonra kullanımı sağlanması gereken obsidyen, enerjileri emerek kendisinde biriktirir. Bu nedenle onu da düzenli aralıklarla toprakla ya da suyla nötrlemek gerekir.

PAYLAŞ
REFERANSLAR
Devam Eden Projeler
Marmaris Küp Taş

Doğa insanlara, çeşitli özelliklerde volkanik taş çeşitleri sunmaktadır. Firmamız, bu taşları kurmuş olduğu madenler ile çıkartarak, kullanım yerlerine göre düzenlemektedir. Marmaris küp taş çeşitleri daha çok granit volkanik taşlarıdır. Granit, insanlar tarafından yüzyıllarca öncesinde bu yana zemin döşeme işlemlerinde sağlam bir malzeme olarak kullanılmaktadır. Küp taşı üretimlerimizi, kare, küp şeklinde yapıyoruz. Küp Taşlar Marmaris küp […]

Diyarbakır Andezit

Andezit taşı, volkanik püskürük taşlarından birisidir ve mor ya da eflatun renklerde bulunmaktadır. Diyarbakır antezit madenlerimizde, grimsi ve siyah renk çeşitlerine de rastlanılabilmektedir. Benekli yapısından dolayı kaymaz zemin oluşturmalarında rahatlıkla kullanılabilmektedir. Aşınmalara karşı dayanıklıdır ve binaları duvarlarının tamamında ya da bir bölümü kaplama işlemlerinde kullanılabilmektedir. Doğal taş özelliklerinden dolayı kullanım alanlarında birçok avantaj sağlamaktadır. Diyarbakır […]

Tunceli Bazalt Taşı Projemiz

Tunceli bazalt taşı projemiz detaylarını siz değerli site ziyaretçilerimiz ve müşterilerimiz ile paylaşmak istedik. Tunceli valiliği ve belediyesi bünyesinde. Tunceli Ovacık Gözeler’de Çevre düzenleme ve peyzaj düzenleme işlerini üstlenerek Gözeleri çevreye uygun tabiyatını bozmadan kısa bir süre içinde Çalışmalarımıza başlamış ve bitirmek için tüm hızı ile ekip ve ekipmanlarımız devam etmektedir. Erga Granit Madencilik Şirketini […]

Haber Bültenimize Kayıt Olun!

Ürünler, özel teklifler ve kampanyalardan haberdar olmak için hemen kayıt olun.