fbpx
Whatsapp
Şimdi Ara
Konum
Doğal Taşın Marka Adresi
ERGA GRANİT

Moloz Atma Bacası Nedir?

Moloz Atma Bacası Nedir?
AÇIKLAMA

İnşaat şantiyesi ekipmanlarından olan moloz atma bacası, isminden de anlaşılabileceği gibi şantiyelerde bulunan moloz ve atıkların güvenli bir şeklide tahliyesinde kullanılır. İnşaat şantiyelerinde bu türden bacalar kullanılabileceği gibi, tadilat ve tamirat işlemleri sırasında çıkan molozların da tahliyesinde kullanılabilir.

İnşaat molozlarının diğer yöntemlerle atılması durumunda, hem iş güvenliği açısından bazı riskler oluşur, hem de daha fazla enerjiye ihtiyaç duyulur. Moloz atma bacasında ise bu türden işlemler daha güvenli olup, enerjiden ve zamandan büyük tasarruf sağlar.

İnşaat ve şantiyelerde oluşan moloz birikintileri, görüntü kirliliği oluştururken, aynı zamanda çalışanlar için de büyük riskler oluştururlar. Ayrıca bu türden atıklarda oluşan tozlarda rüzgar yardımı ile çevreye yayılır. Bu nedenle molozların çevreye olumsuz etkilerinin azaltılması gerekir. Bunun için en pratik çözüm yolu ise, işlemler için moloz atma bacalarının kullanılmasıdır.

Moloz Atma Bacası Türleri

Küçük tipli şantiyelerde moloz taşımak için diğer bazı klasik yöntemler kullanılsa da, kapsamı geniş olan şantiyelerde bu türden işlemler için klasik çözüm yöntemleri yetersiz kalır. Bu nedenle geniş kapsamlı ve yüksek katlı yapıların şantiyelerinde, modern moloz atma bacalarının kullanılması gerekir.

Moloz atma bacaları;

 • Kova tipi moloz kule,
 • Koruge moloz kule,
 • Çelik moloz kule,

Gibi farklı türlerde üretilir. Bu türden moloz atma bacalarının üretiminde farklılıklar oluşsa da, hepsinin kullanım amacı aynıdır. Yani şantiye atıklarını ve molozları güvenli bir şekilde taşımaktır.

Moloz Atma Bacası Nedir?
Moloz Atma Bacası Nedir?

Moloz Atma Bacasının Avantajları

Moloz atma bacalarını diğer klasik moloz taşıma yöntemleri ile karşılaştırdığımızda, birçok açıdan avantajlı olduğu görülür.

Bunlar;

 • Kolay ve hızlı kurulur.
 • Atıkları güvenli bir şekilde çevreye zarar vermeden tahliye eder.
 • Her türlü yükseklikte kullanılabilir.
 • Diğer moloz tahliye işlemlerine göre daha ekonomiktir.
 • Zamandan ve iş gücünden tasarruf sağlar.
 • Taşınması kolaydır.
 • Darbelere dayanıklı malzemelerden üretilmişlerdir.
 • İklim koşullarından etkilenmez.
 • Tüm katlarda bağımsız olarak kullanılabilir.

Şeklinde sıralanabilir. Bu türlü bacaların üretiminde, darbelere dayanıklılık gösteren UV polietilenden teknolojisi kullanılır. Moloz atma bacalarının tasarımı kapalı sistem olduğu için, katlarda çalışanlar hiçbir koşulda bu işlemler sırasında etkilenmezler.

Moloz Atma Bacaları Nerelerde Kullanılır?

Moloz atma bacaları inşaat şantiyeleri başta olmak üzere, fabrikalar, yapı arazileri, sanayi alanları, nalburiye satış noktaları, hırdavat satış noktaları gibi birçok alanda kullanılabilir. Kullanım alanların göre çöp kanalları (moloz şutu), koruge moloz kule, çelik moloz kule gibi farklı modeller kullanılabilir. Moloz şutu, şut, sabitleme çerçevesi, hazne olmak üzere üç farklı bileşenden oluşur.

Aşınmaya ve darbelere dayanıklıdır. Moloz şutu lineer polietilen malzemelerden üretilir. Koruge moloz kule, demir, çelik, halivinil klorür (PVC) veya yüksek yoğunlukta polietilen gibi malzemelerden üretilir. Esnekliği sayesinde her türlü çalışma koşullarına uyum sağlar. Çelik moloz kule, özel döküm hatları sayesinde molozların tahliyesinde iş verimliliğinde önemli rol oynar.

Moloz Atma Bacalarının Montajı

Moloz atma bacalarının montajı oldukça kolay olup, istenilen yüksekliğe kadar ayarlanabilir. Üstelik gövde yapısının esnekliği sayesinde, yapı dahilinde bulunan çıkıntılardan etkilenmez. Montaj işlemlerinde her kat arsına veya belirli aralıklarla sabitleme ayakları yerleştirilir. Bu sayede her kat kendi ağırlığını taşıyabilir. Bu türden araçların montajında, mutlaka üretici firma tarafından önerilen aparatların kullanılması gerekir.

Moloz Atma Bacaları Nasıl Kullanılır?

Moloz atma bacalarının kullanımı oldukça kolaydır. Montaj işlemleri sırasında her kat için baca çıkışları tasarlanır. Bu sayede her katta bulunan molozların güvenle taşınması sağlanır. Moloz atma bacalarının hareketli bir parçası bulunmaz.

Molozlar bacadan döküldüğünde, kovalar içerisinde serbest düşüş sağlayarak zemine aktarımı sağlanır. Hatta bu amaç için, baca çıkışına nakliye aracının girişi için konumda oluşturulabilir. Bazı yapılarda atıkların ayrıştırılması da gerekebilir. Bunun için paralel baca düzenekleri oluşturularak, iş gücünden ve enerjiden tasarruf sağlanabilir.

PAYLAŞ
REFERANSLAR
Devam Eden Projeler
En Pahalı Mermer Hangisi? Fiyatları Nedir?

Dünya üzerinde çıkarılan çok sayıda mermer çeşidi vardır ve bu durum en pahalı mermer hangisi? Konusunun araştırılmasına neden olur. Çünkü mermerin değerinin artması kullanıldığı alanların da otomatik olarak değerlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle yapı, dekorasyon veya süsleme sektörlerinde pahalı olan mermerlerin kullanılmasına özen gösterilir. Mermer Nedir? Kalsiyum karbonat ve magnezyum karbonat minerallerinin başkalaşım olayı nedeniyle […]

Marmaris Küp Taş

Doğa insanlara, çeşitli özelliklerde volkanik taş çeşitleri sunmaktadır. Firmamız, bu taşları kurmuş olduğu madenler ile çıkartarak, kullanım yerlerine göre düzenlemektedir. Marmaris küp taş çeşitleri daha çok granit volkanik taşlarıdır. Granit, insanlar tarafından yüzyıllarca öncesinde bu yana zemin döşeme işlemlerinde sağlam bir malzeme olarak kullanılmaktadır. Küp taşı üretimlerimizi, kare, küp şeklinde yapıyoruz. Küp Taşlar Marmaris küp […]

Diyarbakır Andezit

Andezit taşı, volkanik püskürük taşlarından birisidir ve mor ya da eflatun renklerde bulunmaktadır. Diyarbakır antezit madenlerimizde, grimsi ve siyah renk çeşitlerine de rastlanılabilmektedir. Benekli yapısından dolayı kaymaz zemin oluşturmalarında rahatlıkla kullanılabilmektedir. Aşınmalara karşı dayanıklıdır ve binaları duvarlarının tamamında ya da bir bölümü kaplama işlemlerinde kullanılabilmektedir. Doğal taş özelliklerinden dolayı kullanım alanlarında birçok avantaj sağlamaktadır. Diyarbakır […]

Haber Bültenimize Kayıt Olun!

Ürünler, özel teklifler ve kampanyalardan haberdar olmak için hemen kayıt olun.