fbpx
Whatsapp
Şimdi Ara
Konum
Doğal Taşın Marka Adresi
ERGA GRANİT

Moloz Atma Bacasında Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Moloz Atma Bacasında Dikkat Edilmesi Gerekenler?
AÇIKLAMA

Molozların güvenli bir şekilde taşınabilmesi için, moloz atma bacasında dikkat edilmesi gerekenler konulu içeriklerin araştırılması gerekir. Birkaç kattan oluşan bir yapıda inşaat veya tadilat nedeniyle yığılan molozları taşımak kolaydır. Bunun için genellikle esnek yapıya sahip spiral borular kullanılır. Ancak katlar arttıkça, moloz atmak için daha profesyonel yöntemlerin kullanılması gerekir.

Çok katlı binalarda moloz atımında, moloz atma bacaları profesyonel çözümler sunan şantiye ekipmanlar arasında yer alır. Moloz atma bacalarında oluşabilecek yük, katlara eşit şekilde dağıtılır. Bu da moloz gibi inşaat atıklarının, katlardan zemine aktarımını güvenli hale getirir.

Moloz Atma Bacası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Şantiyelerde moloz ve benzeri atıkların nasıl taşınacağı, taşıma işlemlerine hangi yöntemlerin kullanılacağı ve benzeri işlemler için planlama yapılması gerekir.

Çok katlı bina şantiyesi planlanıyorsa, muhtemelen kova tipi moloz kulesi, çelik moloz kulesi, koruge moloz kulesi gibi güvenli ekipmanlardan birini tercih etmek zorundasınızdır. Bu türden ekipmanların mutlaka CE standartlarında olması, darbelere karşı dirençli olması ve statik elektriklenmeye karşı korunaklı olması gerekir.

Moloz atma bacası ekipmanları almadan önce, kat planına göre kovaların ve baca çıkışlarının planlanması gerekir. Her firma kendi tasarımına göre üretim yapar. Bu nedenle ekipmanlar arasında farklılıklar görülebilir. Bu nedenle moloz bacası alırken, tek bir seferde şantiyenin ihtiyacına alım gerçekleştirilmesi önerilir.

Moloz Atma Bacasında Dikkat Edilmesi Gerekenler?
Moloz Atma Bacasında Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Moloz Atma Bacası Montajında Nelere Dikkat Edilmeli?

Moloz atma bacasının montaj işlemlerinden önce iyi bir planlama yapılması gerekir.

Moloz atma bacası montaj işlemleri için;

  • Moloz atma bacasının şantiyenin hangi cephesine kurulacağı,
  • Hangi katlar için moloz atma bacaları oluşturulacağı,
  • Molozun istif mi yapılacağı, yoksa taşıma işlemlerinin mi gerçekleştirileceği,
  • Her kat aralığında kaç kova kullanılacağı,
  • Bina yüzeyinde bulunan çıkıntıların hangi yöntemle aşılacağı,

Türünden hazırlıkların yapılması gerekir. Her bir moloz bacası kovası, bir sonrakine zincirle bağlantılıdır. Her kat zemini ne de uygun aparatla sabitleme işlemi yapılır. Baca girişlerinin de iş güvenliği açısından bazı önlemlerin alınması gerekir. Bu genellikle kat zeminine sabitlenmiş bariyerlerle sağlanır.

Moloz Atma Bacası Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Moloz atma bacası ancak amacına uygun kullanıldığında, istenen performansı sağlar. Bunun içinde bu türden bacalar hakkında personelin bilgilendirilmesi gerekir. Şantiyenin bir başka aşamasında kullanılacak malzemeler, baca içerisinde zarar görebileceğinden mutlaka başka bir yöntemle taşınması gerekir.

Moloz atma bacasına hacimli ve tıkanıklık oluşturacak malzemelerin atılmaması gerekir. Moloz atma bacasının girişinde olduğu gibi, çıkışında da bazı güvenlik önlemlerinin alınmış olması gerekir. Bunun için boşaltım alanı engelleyici bariyerlerle çevrilmeli ve gerekli uyarı levhalarının asılmalıdır.

Moloz Atma Bacası Arızalarında Nelere Dikkat Edilmeli?

Moloz atma bacalarının mekanik çalışan herhangi bir aksamı bulunmaz. Tek hareketli konumu, bina yanal yüzeylerinde esnekliği sağlayan tekerlekli sistemidir. Moloz atma bacaları uzun süre kullanılabilecek şekilde, güçlendirilmiş yapıda üretilirler.

Bu türden bacalar pek arıza yapmasa da, hatalı kullanımlarda tıkanmalar oluşur. Bu gibi durumlarda moloz atımı gerçekleştiren personelin, şantiye şefine haber vermesi gerekir. Şantiye şefi buna karşı gerekli güvenlik tedbirlerini aldırarak, moloz atım işlemini durduracaktır.

Sonrasında ise, tıkanıklığın oluştuğu kat baz alınarak, her bir kova kontrollü bir şekilde sökülür ve tersine işlem ile tıkanıklık giderilir. Personel aynı zamanda moloz atımı işlemleri sırasında kat bağlantılarında ki sorunları, kovalar arasında ki zincir kopmalarını şantiye şefine bildirmelidir.

Moloz Atma Bacası Söküm İşlemlerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Moloz atma bacaları montaj işlemlerinde olduğu gibi, söküm işlemlerinde de oldukça pratik çözümler sunar. Bu sayede bulunduğu konumdan başka bir konuma taşınabilir, yeni şantiye sahasında kendisine verilen görevleri yerine getirebilir.

Moloz atma bacaları her ne kadar montaj işlemi sonrasında yekpare bir görüntü oluştursa da, katlarda söküm işlemleri bağımsız şekilde gerçekleştirilebilir. Her kat aralığında kovalar serbest bırakıldığında, zemin bağlantı noktasında iç içe geçerek bir bütünlük oluşturur. Bu sayede her kattaki kovalar kule vinç sayesinden taşınarak, başka bir çalışma için zeminde istiflenebilir.

PAYLAŞ
REFERANSLAR
Devam Eden Projeler
En Pahalı Mermer Hangisi? Fiyatları Nedir?

Dünya üzerinde çıkarılan çok sayıda mermer çeşidi vardır ve bu durum en pahalı mermer hangisi? Konusunun araştırılmasına neden olur. Çünkü mermerin değerinin artması kullanıldığı alanların da otomatik olarak değerlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle yapı, dekorasyon veya süsleme sektörlerinde pahalı olan mermerlerin kullanılmasına özen gösterilir. Mermer Nedir? Kalsiyum karbonat ve magnezyum karbonat minerallerinin başkalaşım olayı nedeniyle […]

Marmaris Küp Taş

Doğa insanlara, çeşitli özelliklerde volkanik taş çeşitleri sunmaktadır. Firmamız, bu taşları kurmuş olduğu madenler ile çıkartarak, kullanım yerlerine göre düzenlemektedir. Marmaris küp taş çeşitleri daha çok granit volkanik taşlarıdır. Granit, insanlar tarafından yüzyıllarca öncesinde bu yana zemin döşeme işlemlerinde sağlam bir malzeme olarak kullanılmaktadır. Küp taşı üretimlerimizi, kare, küp şeklinde yapıyoruz. Küp Taşlar Marmaris küp […]

Diyarbakır Andezit

Andezit taşı, volkanik püskürük taşlarından birisidir ve mor ya da eflatun renklerde bulunmaktadır. Diyarbakır antezit madenlerimizde, grimsi ve siyah renk çeşitlerine de rastlanılabilmektedir. Benekli yapısından dolayı kaymaz zemin oluşturmalarında rahatlıkla kullanılabilmektedir. Aşınmalara karşı dayanıklıdır ve binaları duvarlarının tamamında ya da bir bölümü kaplama işlemlerinde kullanılabilmektedir. Doğal taş özelliklerinden dolayı kullanım alanlarında birçok avantaj sağlamaktadır. Diyarbakır […]

Haber Bültenimize Kayıt Olun!

Ürünler, özel teklifler ve kampanyalardan haberdar olmak için hemen kayıt olun.