fbpx
Whatsapp
Şimdi Ara
Konum
Doğal Taşın Marka Adresi
ERGA GRANİT

Mermer

Mermer
AÇIKLAMA

Mermer bileşimi, büyük çoğunluğunu kalsiyum karbonatın oluşturduğu bir yapıdır. Kalkerlerin kristalleşerek tekrar şekil almasıyla doğada bulunur hale gelmektedir. Bu kristallere de kalsit adı verilmektedir. İçerisinde pek çok farklı bileşen olan mermerler, günümüzde ve eskide çok sık kullanılan ürünler arasında yer alır.

Beyaz rengi bazen griye çalan görüntüsü olur, bunun nedeni oluşurken içeriğinin değişmesi ve farklı bileşim oranlarının artmasıdır. Yabancı maddelerin de eklenmesiyle, oluşurken pembe, kırmızı, sarı, mavi gibi renklere bürünebilirler.

Mermerlerin İçeriği

Mermerler, çoğu taşlara oranla kesildikten sonra parlatılarak kullanılabilen ürünlerdir. Bu nedenle pke çok alanda parlak görüntüsüyle insanların dikkatini çeker. Yapısı son derece sert olduğu için dilenen büyüklüklerde ve genişliklerde kesilerek işlenme imkanı sağlamaktadır.

Böylece her alanda geniş bir kullanımı olur. Mermerler içerisindeki tanelerine göre sınıflandırılmaktadır. İnce taneli mermerler, bir milimetre, orta taneli mermerler bir ile beş milimetre, iri taneli mermerler beş milimetre ve büyük taneli mermerler bir ile iki santimetre olarak değişmektedir.

Mermerlerin Sınıflandırılması – Granit Nermer

Granit Mermer nedir fiyatı nelerdir
Granit Mermer

Granit Mermerler, çok çeşitli olarak yeryüzünde bulunurlar. Bunun nedeni farklı kayaçların başkalaşması sonucunda da yine mermer ismini alması olarak gösterilir. Mermerler, yapılarına ve dokularına göre temelde dörde ayrılırlar. Bu dört sınıf şu şekilde özetlenebilir:

  • Masif mermerler,
  • Şisti mermerler,
  • Breşik mermerler,
  • Laminal mermerler.

Masif mermerler, ince taneli ve iri taneli olarak görülmektedir. Bunun yanı sıra laminal adı verilen mermerlerde renkli şeritlerin görünümü oldukça fazladır. Şisti mermerler, ince yapıdadır bir diğer deyişle de yaprak olarak çıkartılabilir durumdadır. Breşik mermer adı verilen ürünlerse, kırılmış, ikincil minerallerle desteklenmiş mermerlerdir.

Mermer Üretiminde Dünya ve Türkiye

Mermer üretiminde ülkemiz, tüm dünyanın yer aldığı listede yedinci sıradadır. Birinci sırada nüfusu ve kalabalığıyla bilinen Çin yer alırken, onu Avrupa’da yer alan İtalya ve İspanya izlemektedir. Ülkemizdeki en fazla mermer çıkartılan yerler, Anadolu bölgemiz ve Trakya bölgemizdir.

Egenin kırıklı yapılı dağları ve iç ege kısımlarında da sıkça mermer çıkartılmaktadır. Listede yer alan Brezilya, Çin, Hindistan gibi büyük yüz ölçüme sahip ülkeler arasında, Türkiye’nin de yer alması, yeraltı kaynaklarının ne kadar zengin olduğunun göstergesidir. Ülkemizde birbirinden farklı 80 çeşitte mermer çıkartılarak işlenmekte, 120’den fazla renk ve desen seçeneği sunulabilmektedir.

Geçmişten Günümüze Mermer

Beyaz Mermer Küp taşı
Beyaz Mermer Küp taşı

Resimde gördüğünüz gibi Granit Küp Taş: Granit Parke Taşı Uygun Fiyata – Erga Granit Yazımızda ürünleri inceleye bilirsiniz. Mermerler renklerine ve kalınlıklarına göre farklı yerlerde kullanılırlar. Eskiden mermerler şehirlerin inşasında, binaların dış kaplamasında, heykel ve büstlerin yapılmasında büyük bir önem taşımaktaydı.

Yapısının sert olması ve etnik görüntüsü, zamanında yaşayan insanların mermeri işleyerek kullanmasına sebep olmaktaydı. Günümüzde de durum pek farklı değildir, birbirinden farklı renkte ve desende mermer çıkartılarak yine insanların hizmetine ve kullanımına sunulmaktadır.

Yüzeylerde Mermer Kullanımı

Mermer denildiğinde aklımıza ilk gelen mutfak ve banyo tezgah yüzeyleri olmaktadır. Sağlam ve dayanıklı yapısı, kolay temizlenmesi mermerlerin bu alanlarda sıkça tercih edilmesini sağlamaktadır.

Özellikle camların bitiş noktasında, merdivenlerde, yer ve duvar kaplamasında da sıkça tercih edilen mermerler, bahçe düzenlemesinden havuz içine kadar, koridor fayansından banyo detaylarına kadar hayatımızın pek çok yerinde karşımıza çıkmaktadır. Geleneklerimiz içerisinde yer alan hamamlarda da mermer kullanılmaktadır.

Mermer Masalar ve Sehpalar

Mermer sadece evlerde, duvarlarda, yerler değil aynı zamanda farklı noktalarda da değerlendirilmektedir. Mermer masalar, son dönemin en moda ürünleri arasında yer almaktadır. Dayanıklı olması, görüntü çeşitliliğinin fazla olması ve ev dekorasyonuna uygun olması, mermer masaların tercih edilmesini sağlamaktadır. Sehpaların yüzeyinde de yine mermer kullanımı sıkça görülmektedir.

Siyahtan beyaza, kırmızıdan maviye uzanan tonlarıyla mermer, evlerde ve iş yerlerinde elit görüntünün sembolü haline gelmiştir. Özenle parlatılmış ve işlenmiş mermerler, aradığınız görüntüyü sizlere sağlarken, aynı zamanda çok sağlam ve uzun ömürlü kaplamalar da sağlamaktadır. Mermerlerin gözenekli yapıları, düzenli bakım isteği doğurmaktadır.

Heykeltıraşlık ve Mermer

Mermer, cilalanabilen ve parlatılabilen bir ürün olduğu için heykeltıraşların da en çok tercih ettiği ürünler arasında yer almaktadır. Dilenen şeklin verilmesi, kolayca işlenerek onu canlı gibi gözükecek hale getirmesi, ustalık işi olsa da mermerin de yardımı göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür. Geçmişten günümüze hem önemli heykeltıraşlar, mermerleri işleyerek bugüne ulaştırmış hem de farklı yapılarda kullanarak dayanıklılığını test etmiştir.

PAYLAŞ
REFERANSLAR
Devam Eden Projeler
Marmaris Küp Taş

Doğa insanlara, çeşitli özelliklerde volkanik taş çeşitleri sunmaktadır. Firmamız, bu taşları kurmuş olduğu madenler ile çıkartarak, kullanım yerlerine göre düzenlemektedir. Marmaris küp taş çeşitleri daha çok granit volkanik taşlarıdır. Granit, insanlar tarafından yüzyıllarca öncesinde bu yana zemin döşeme işlemlerinde sağlam bir malzeme olarak kullanılmaktadır. Küp taşı üretimlerimizi, kare, küp şeklinde yapıyoruz. Küp Taşlar Marmaris küp […]

Diyarbakır Andezit

Andezit taşı, volkanik püskürük taşlarından birisidir ve mor ya da eflatun renklerde bulunmaktadır. Diyarbakır antezit madenlerimizde, grimsi ve siyah renk çeşitlerine de rastlanılabilmektedir. Benekli yapısından dolayı kaymaz zemin oluşturmalarında rahatlıkla kullanılabilmektedir. Aşınmalara karşı dayanıklıdır ve binaları duvarlarının tamamında ya da bir bölümü kaplama işlemlerinde kullanılabilmektedir. Doğal taş özelliklerinden dolayı kullanım alanlarında birçok avantaj sağlamaktadır. Diyarbakır […]

Tunceli Bazalt Taşı Projemiz

Tunceli bazalt taşı projemiz detaylarını siz değerli site ziyaretçilerimiz ve müşterilerimiz ile paylaşmak istedik. Tunceli valiliği ve belediyesi bünyesinde. Tunceli Ovacık Gözeler’de Çevre düzenleme ve peyzaj düzenleme işlerini üstlenerek Gözeleri çevreye uygun tabiyatını bozmadan kısa bir süre içinde Çalışmalarımıza başlamış ve bitirmek için tüm hızı ile ekip ve ekipmanlarımız devam etmektedir. Erga Granit Madencilik Şirketini […]

Haber Bültenimize Kayıt Olun!

Ürünler, özel teklifler ve kampanyalardan haberdar olmak için hemen kayıt olun.