fbpx
Whatsapp
Şimdi Ara
Konum
Doğal Taşın Marka Adresi
ERGA GRANİT

Kıskaçlı Hafriyat Kovası Ne İşe Yarar?

Kıskaçlı Hafriyat Kovası Ne İşe Yarar?
AÇIKLAMA

Şantiye ekipmanları arasında yer alan kıskaçlı hafriyat kovası, düzensiz malzemelerin kaldırılmasında ve taşınmasında kullanılır. Ekskavatör ve benzeri iş makineler için tasarlanan bu türden kovalar, hacimli ve düzensiz malzemeleri kıskaçları ile kavrayarak kaldırılmasına, taşınmasına ve yüklenmesine olanak sağlar.

Tüm bu işlemler gerçekleştirilirken, iş makinesi operatöründen başka iş gücüne ihtiyaç duymaz. Kıskaçlı hafriyat kovaları aynı zamanda kıskaçları pasif konumda bulundurularak, düzenli malzemelerin kaldırılması ve taşınmasında da kullanılabilir.

Malzemelerin taşınmasında kullanılan birçok ekipman olmasına rağmen, düzensiz malzemelerin taşınması için, bu türden özel amaçlı üretilmiş ekipmanlara ihtiyaç duyulur. Bu da iş güvenliği açısından birçok riskleri ortadan kaldırır.

Kıskaçlı Hafriyat Kovası Nedir?

Ekskavatör ve benzeri hafriyat makinelerinin aparatlarından olan kıskaçlı hafriyat kovaları, kova ve kıskaçlar olmak üzere iki temel bileşenden oluşur. Kova doğrudan düzensiz malzemeleri kaldırmaya yararken, kıskaçlar da bu malzemelerin kova içerisinde sabitlenmesini ve çevreye dağılmasını önler.

İş makinesinin hidrolik kaldırma kuvvetinin kullanıldığı bu tür aparatlarda, kovanın hareketini ve kıskaçların kavramasını sağlayan hidrolik aparatlar bulunur. Bu aparatlar her durumda, iş makinesinin sisteminden faydalanır. Kıskaçlı hafriyat kovalarında minimum iki kıskaç bulunur. Bunların tüm hareketler, bir birine paralel şekilde gerçekleşir. Bu sayede dengeli kavrama imkanı sağlanır.

Kıskaçlı Hafriyat Kovası
Kıskaçlı Hafriyat Kovası

Kıskaçlı Hafriyat Kovalarının Özellikleri

Kıskaçlı hafriyat kovalarını diğer hafriyat kovalarından ayıran en önemli fark, hafriyat kovalarında yanal yüzeylerin daha kapalı, kıskaçlı hafriyat kovalarının yanal yüzeylerinin açık olmasıdır.

Hafriyat kovalarının taşıma kapasiteleri sadece kovanın iç hacmi ile sınırlıyken, kıskaçlı kovaların taşıma kapasitesi iş makinesinin kaldırma kuvveti ve kova ile kıskaçlar arasındaki boşlukla sınırlıdır. Kıskaçlı hafriyat kovalarında düzensiz yığın oluşturmuş küçük malzemeler kova içerisinde kalırken, hacimli malzemeler kıskaçlar ile baskılanarak taşıma kolaylığı sağlanır.

Kıskaçlı Hafriyat Kovaları Nasıl Kullanılır?

Kıskaçlı hafriyat kovalarının çalışma sistemi incelendiğinde, sadece önden itiş sağlayan iş makineleri için uygun olduğu görülebilir. Bunun nedeni, malzeme yığınına kova ile giriş yapılmalı gerekir.

İş verimliliği sağlamak için, kovanın dalışından sonra bir miktar kovanın yükseltilmesi ve bulunduğu konumda kıskaçların kapatılması gerekir. Bazen tek dalışta gereği kadar malzeme yüklenmemiş olabilir. Bu gibi durumlarda kıskaçlarla malzeme baskılanabilir ve birkaç dalıştan sonra taşıma işlemi gerçekleştirilebilir.

Kıskaçlı Hafriyat Kovaları Nerelerde Kullanılır?

Düzensiz malzemelerde yüksek oranda kavrama özelliğine sahip olan kıskaçlı hafriyat kovaları;

  • Düzensiz atık üreten sanayi sektöründe,
  • İnşaat şantiyelerinde,
  • Fabrikalarda,
  • Geri dönüşüm tesislerinde,
  • Kentsel dönüşüm sahalarında,

Gibi birçok alanda kullanılır. Bu kovalar birçok çalışma alanında karşılaşılan toplu ve düzensiz nesneleri kavramak için en uygun olan makinelerdir. Kıskaçlı kova düzensiz olan nesneleri kolayca kavrar ve kaldırır. Bu özelliği ile sanayilerde rahat bir çalışma imkanı sağlar. Kıskaçlı hafriyat kovaları iş makineleri ile uyumlu olduğunda, zamandan ve enerjiden büyük oranda tasarruf sağlar.

Kıskaçlı Hafriyat Kovası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kıskaçlı hafriyat kovaları zor koşullarda çalışır. Bu nedenle, bu türden kovalar güçlü gövdeye ve bazı sertifikalara sahip olması gerekir. CE standartlarında üretilmiş olan ve TS EN 14502-1:2010 sertifikasına sahip olan kovalar tercih edildiğinde, uzun yıllar sorunsuz kullanılabilir.

Kıskaçlı hafriyat kovaları aynı zamanda, bu amaç için kullanılacak iş makinesine de uyumlu olmalıdır. Bu sayede büyük kayaları, çalıları, yıkım hurdaları ve geri dönüşüm molozlarını güvenle taşıyabilirsiniz.

Her ne kadar standart kovaların arm iç yüzeyine braket kaynatılarak ve hidrolik pistonlarla desteklenen kıskaçlar takılabilse de, standart kovaların yan yüzeyleri düzensiz malzeme taşımaya uygun değildir. Bu türden kovaların üretiminde, iş makinelerinin özelliklerine ve müşteri tercihlerine göre 1 veya 2 hidrolikli üretim yapılabilir.

PAYLAŞ
REFERANSLAR
Devam Eden Projeler
En Pahalı Mermer Hangisi? Fiyatları Nedir?

Dünya üzerinde çıkarılan çok sayıda mermer çeşidi vardır ve bu durum en pahalı mermer hangisi? Konusunun araştırılmasına neden olur. Çünkü mermerin değerinin artması kullanıldığı alanların da otomatik olarak değerlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle yapı, dekorasyon veya süsleme sektörlerinde pahalı olan mermerlerin kullanılmasına özen gösterilir. Mermer Nedir? Kalsiyum karbonat ve magnezyum karbonat minerallerinin başkalaşım olayı nedeniyle […]

Marmaris Küp Taş

Doğa insanlara, çeşitli özelliklerde volkanik taş çeşitleri sunmaktadır. Firmamız, bu taşları kurmuş olduğu madenler ile çıkartarak, kullanım yerlerine göre düzenlemektedir. Marmaris küp taş çeşitleri daha çok granit volkanik taşlarıdır. Granit, insanlar tarafından yüzyıllarca öncesinde bu yana zemin döşeme işlemlerinde sağlam bir malzeme olarak kullanılmaktadır. Küp taşı üretimlerimizi, kare, küp şeklinde yapıyoruz. Küp Taşlar Marmaris küp […]

Diyarbakır Andezit

Andezit taşı, volkanik püskürük taşlarından birisidir ve mor ya da eflatun renklerde bulunmaktadır. Diyarbakır antezit madenlerimizde, grimsi ve siyah renk çeşitlerine de rastlanılabilmektedir. Benekli yapısından dolayı kaymaz zemin oluşturmalarında rahatlıkla kullanılabilmektedir. Aşınmalara karşı dayanıklıdır ve binaları duvarlarının tamamında ya da bir bölümü kaplama işlemlerinde kullanılabilmektedir. Doğal taş özelliklerinden dolayı kullanım alanlarında birçok avantaj sağlamaktadır. Diyarbakır […]

Haber Bültenimize Kayıt Olun!

Ürünler, özel teklifler ve kampanyalardan haberdar olmak için hemen kayıt olun.