fbpx
Whatsapp
Şimdi Ara
Konum
Doğal Taşın Marka Adresi
ERGA GRANİT

Kireç Taşı Nedir? Kullanım Alanları

Kireç Taşı Nedir? Kullanım Alanları
AÇIKLAMA

Kireç taşı nasıl elde edilir, Derinlerde kireç taşı oluşumunu sağlar, Kireç taşı Fiyatları, Kireç taşı özellikleri, Kireç taşı nerelerde bulunur, Kireç taşı formülü, Kireç taşı ne ise yarar, Kireç taşı rengi.

Doğada bulunan kireç taşı malzemeleri, Türkiye’nin farklı bölgelerinde bol miktarda bulunmaktadır. Kireç taşı kimyasal yapısında %90 kalsiyum karbonat bulunmaktadır. Karbonatlı tortul kayaç türüdür ve birçok alanda kullanılmaktadır. Er-ga madencilik olarak, farklı sektörlerde kullanılan çeşitli kayaç türlerini işliyor ve sunuyoruz. Doğada bulan kireç taşı kayaçlarını içerisinde bulundukları bölgelere göre, alüminyum, demir, silisyum ve kükürt gibi maddelere de rastlanmaktadır. Dünyanın her yerinde farklı özelliklerde bulunan kireç taşları, sertlik ve renk çeşitlerine göre sınıflandırılmaktadır.

Kireç Taşının Özellikleri

Kireç taşımın birçok özelliği vardır. Ancak bazı özellikleri daha ön plana çıkmakta ve bilinmektedir.

Kireç taşının en önemli dört özelliği şunlardır;

 • Kirecin hammaddesidir,
 • Mermerlerin yapıcı taşlarıdır,
 • Çimentonun keşfinden sonra çimento üretiminde ana hammadde olarak %60 oranında kullanılmaktadır.
 • İlk insandan günümüze kadar birçok yapının yapımında kullanılan bir maddedir.
Kireç taşların cinsleri

Tatlı sularda, denizlerde ya da yeraltı sularında travertenler şeklinde, organik ya da kimyasal çökelme oluşur ve kalker yatakları meydana gelir. Buralarda, kimyasal etkileşimlerle kireç taşları oluşmaya başlar. İçerisinde bulundurduğu kalsiyum karbonat oranlarına göre çeşitlere ayrılmıştır.

Kireç Taşı Cinsleri

Kireç taşları içerisinde, yoğun miktarda, kalsiyum karbonat bulunmaktadır. Kalsiyum karbonat oranlarına göre kireç taş cinsleri ortaya çıkmış ve kullanım alanlarına göre sınıflandırılmıştır.

 • Çok yüksek kalsiyumlu kireç taş
 • Yüksek karbonatlı kireç taş
 • Yüksek kalsiyumlu kireç taş
 • Kalsitik kireç taş
 • Dolomitik kireç taş
 • Magnezyumlu kireç taş
 • Yüksek magnezyumlu dolomit

Kireç taş içerisinde bulunan kalsiyum oranına göre cinslere ayrılmaktadır. Kalsiyum karbonat doğada saf halde bulunmayan aragonit ve kalsit türleridir.

Kireç Taşı Kullanım Alanları

Dünya genelinde yoğun bir şekilde kireç taşları kullanılmaktadır. Kullanım alanlarına göre kullanım miktarı değişmektedir.

En çok kullanıldığı alanlar şunlardır;

 • İnşaat ve yapı sektörü
 • Çimento üretimi
 • Kireç üretimi
 • Tarım sektörü
 • Metalürji
 • Baca gazı arıtımı
 • Cam, şeker, kağıt, lastik, boya gibi endüstriyel alanlar

Kireç ürünü olarak, kireç taşları haricinde kullanılan bir ürün yoktur. İnsanlık tarihi çok eski dönemlerde, yanmamış kireçleri, yakıp, daha sonra suda söndürerek harç yapımında kullanmıştır. Günümüzde birçok sektörde kullanılmaktadır.

Kireç taşların kullanım alanları

İnşaat Sektöründe Kireç Taşının Kullanımı

Kireç taşının en çok kullanıldığı alan inşaat sektörüdür. Kireç taşları, inşaatlarda harç yapımı ya da yol gibi çeşitli yerlerde dolgu malzemesi olarak kullanılmaktadır. Kullanım yerine göre seçim yapılırken, kireç taşının sertlik ve aşınmaya karşı mukavemet derecelerine dikkat edilmelidir. İnce taneli ve kırılmış kireç taşları, inşaatlarda beton harcına katılarak kullanılmaktadır. Er-ga madencilik olarak, kireç taşını istenilen özelliklere göre işliyor ve tüm parçalarını kullanıyoruz. Kireç taşları, inşaat alanlarından sonra en çok çimento yapımında hammadde olarak kullanılmaktadır. Türkiye’de üretilen kireç taş miktarının yaklaşık 4/1 oranı çimento üretimi için kullanılmaktadır.

Endüstriyel Alanlarda Kireç Taşları Kullanımı

Kireç taş, ilk insandan günümüze kadar, birçok alanda kullanılan bir kayaç türüdür. Endüstriyel alanda, birçok ürünün imalatında ve hammaddesinin hazırlanmasında kullanılmaktadır. En çok kullanılan endüstriyel alanlar olarak, kağıt sanayi, lastik, kauçuk ve plastik sanayi, boya imalatı, şeker sanayi, cam sanayi gibi sektörler sayılabilir. Kömür yakıtı kullanan termik santrallerde, çevre kirliliğini önlemek için baca gazı arıtımı amacıyla öğütülmüş kireç taş türleri kullanılmaktadır.

Kireç taşı kullanım alanları

Kireç Taşının Türleri

Doğada bulunan kireç taşları, bileşimlerine ve kökenlerine göre farklı türlere ayrılmaktadır. Kireçli kayaçların parçalanmasıyla kırıntılı kireç taşları ortaya çıkmaktadır. Bunlar daha gevşek zemin yapısına sahip yerlerde bulunmaktadır. Suda bulunan çözelti sonucu kalsiyum karbonat tepkimesi oluşması ile ortaya çıkan kireç taş türlerine ise çökelme kireç taşları denilmektedir. Deniz sularındaki, ısı değişimleri, basıncın düşmesi gibi çeşitli etkenler ile kireç taş çökeltileri oluşabilmektedir. Doğada suyun etkisiyle oluşan kalkerler, kireç taşının oluşumu ile ortaya çıkar.

Kireç Taşının Kullanımı

Kireç taşları, kalınlık özelliklerine göre farklı alanlarda kullanılır. Firmamız, kullanım alanlarına göre kesimler yaparak, isteğe göre ölçülendirmeler yapmaktadır. İçerisinde bulundurduğu maddelerin yapısına göre sertlik dereceleri ve kırılganlık durumları değişmektedir. Kireç taşları kayaçlarını sertlik durumlarına göre kesme katsayıları ayrı ayrı hesaplanmaktadır. İnşaatlarda ve yapılarda kullanılan kireç taşları, sert, yarı sert, gevşek, som, yoğun, boşluklu gibi isimlerle sınıflandırılmaktadır. İşlendikten sonra farklı renk değişimleri oluşabilmektedir.

PAYLAŞ
REFERANSLAR
Sıkça Sorulan Sorular
Işlenmiş Granit Nedir?

Işlenmiş Granit Nedir?  Erga Granit yüksek miktarda granit üretimini yapan ve bloklar halinde kesilip sonradan makinelerden geçerek işlenme sürecine girerek piyasaya sürülmektedir. Ürünler kıtaların ve Dünya’nın imzası olarak tanımlayabileceğimiz bir oluşumdur. Diğer kayalık Merkür, Venüs ve Mars gibi gezegenler, Dünya’nın okyanus tabanında görüldüğü gibi granit ile kaplamışlar’dır. Fakat yalnızca Dünya bol miktarda bu güzel ve ilgi çekici kaya türüne sahiptir. Tüm Projelerinize Uygun ölçülerde granit taşını işlemekteyiz Granit Nedir? Yazımızı takip ede bilirsiniz..

Andezit Taşı Nedir?

Doğal Taşlardan Pembemsi Renkleri olan Andezit, tersiyer ve kuvaterner dönemlerdeki volkanik hareketlere bağlı olarak oluşmuş kor kayaç’tır. Türkiye’de Ankara Gölbaşı’nda en çok üretilen ürünlerdendir. Erga Granit Şirketi Tüm ürünlerini farklı projelerde kullanmaktadır. Andezit taşı ihtiyacınızı karşılayacak potansiyele Sahip Hemen Andezit taşı fiyatları için ziyaret ediniz Andezit taşı nedir?.. Yazımızı Takip edip detaylı bilgi sahibi ola bilirsiniz.

Küp taş İşçiliği Nasıl Yapılır?

Erga Granit Şirketleri Granit küp taşların işçiliğini 4x6x6, 6x8x8 veya 8x10x10 ebatlarında kesilerek döşeme işlemi için hazırlanmaktadırlar. Bu kesim işlemi kırma veya sulu kesim ile gerçekleştirilmektedir. Ancak renklerde solma yaşanmaması adına, granit küp taş ustaları doğal granit küp taşları döşemeyi tercih etmektedirler. Böylelikle granit doğal halini korur ve daha az mekanik işleme maruz kalarak doğal rengini yüzyıllar boyunca kaybetmez. Daha kapsamlı bilgi sahibi olmak istermisiniz. Granit Nedir….? Yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bazalt taşı ne demek?

Bazalt Nedir? Dünyada yer altında binlerce çeşit madeni taş bulunur. Nadir bulunanlar fiyat olarak oldukça fazla değerliyken çok fazla bulunanlar da uygun fiyatlara satılırlar. Örneğin altın ve gümüş gibi madenler diğer madenlere göre hep değerli olmuşlardır. Bu tarihin geçmişinde böyle olduğu gibi günümüzde de aynıdır ve gelecekte de aynı şekilde devam edecektir.

Ancak kömür ve demir gibi madenler yer altında fazla bulunduklarından altın madenine göre daha uygun fiyatlara satılır. Yer altından çıkarılan madenlerden biri olan bazalt taşı da bu kategoriye girer. Lavların yer altından yeryüzüne çıkarak soğuması ve büzülmesi ile meydana gelmiş olan bu kayaç türü de çok fazla bulunabilir olduğundan diğer madenlere göre daha uygun fiyatlara sahip olunabilmektedir. Bazalt nedir?  sayfamızı ziyaret et.

Mermer Çeşitleri Nelerdir?

Mermer Çeşitleri KÜTAHYA SİYAH , DİAGONAL MARMARA | MERMER, AFYON BEYAZI | MERMER, GOLD BEJ | MERMER, DENİZLİ AÇIK TRAVERTEN, EMPERADOR KOYU | MERMER, EMPERADOR AÇIK | MERMER, LOTUS ROSALIA | MERMER, MARON MARINACE | MERMER Daha Fazla Bilgi için ve Fiyatlar için Şirketimizle İletişime Geçiniz.

Devam Eden Projeler
Diyarbakır Bazalt Taş

Diyarbakır Bazalt Taş: Yeryüzünde çeşitli jeolojik olaylar ve afetler sonucunda çok farklı taşlar ortaya çıkar. Bu taşlar farklı içeriklere ve farklı yapılara sahiptir. Bu taşların içeriğinde farklı mineral değerlerinin bulunması farklı alanlarda değerlendirilmesi için işlevsel olur. Bu nedenle her taş yerinde, amacında ve olması gereken işlevinde değerlendirilmelidir. Bu taşlardan bazıları güçlü ve dayanıklı yapısı sayesinde […]

Malatya Granit Taşı

Malatya Granit: Doğal taşlar doğadan çıkarılarak kullanılan temel inşaat malzemeleridir. Bu taşlar üstün mineral yapıları, değerli içerikleri ve sağlam yapıları sayesinde pek çok alanda sıkça kullanılır. Bu alanlarda kullanımı yanında pek çok yardımcı ürünler de ortaya çıkarırlar. Bu alanda yapılan nitelikli madencilik işleri, nitelikli yöntem kullanımı ve modern alt yapı şartları sayesinde birçok firma tarafından […]

Elazığ Bazalt Taşı Ürünleri

Elazığ bazalt: Ülkemiz’de doğal taşlar bakımından oldukça fazla zengindir. Çeşit çeşit taşlar bulunur. Bu taşlar maden ocaklarında çıkarılmayı bekler. Ülkemizde birçok maden ocağı bulunur. Bu ocaklardan doğal bazalt taşlar usta işçiler tarafından özenle ve emekle çıkarılır. Daha sonra bu taşlar uzman ellerde özveri ile işlenir, şekillenir. Bu taşlardan bir tanesi de bazalttır. Ustası tarafından işlendiğinde […]

Haber Bültenimize Kayıt Olun!

Ürünler, özel teklifler ve kampanyalardan haberdar olmak için hemen kayıt olun.