fbpx
Whatsapp
Şimdi Ara
Konum
Doğal Taşın Marka Adresi
ERGA GRANİT

Granit Ve Kayaç

Granit Ve Kayaç
AÇIKLAMA

Dünyanın yapısını oluşturan kayaçlar, birden fazla mineralin bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Kayaç türleri mineral topluluğu olarak bilinmektedir. Jeolojinin ana inceleme alanlarından birisidir.

Yer şekillerinin oluşmasında ve gelişmesinde büyük bir öneme sahiptir ve sertlik, dayanıklılık, çözülebilir, renk gibi farklı özellikleri bulunmaktadır. Er-ga madencilik faaliyet alanları, tüm kayaçlarla ilgilidir ve endüstriyel alanlar için üretimler yapılmaktadır. Volkanik kökenli olan kayaçların içermiş olduğu mineraller, hem toprak hem de endüstri alanı için çok önemlidir.

Kayaçların Önemi

Kayaç Taşı

Günümüzde, çeşitli yapı sektöründe, kayaçlar kullanıldığı için inşaat zemin etütlerinde, yapı malzemeleri seçiminde, tüm özelliklerinin bilinmesi önemlidir. İnşaat mühendislerinin çalışmalarında kayaçların kimyasal özelliklerinin bilinmesi önemli bir yere sahiptir. Dünya genelinde, ekonomik ve beşeri ihtiyaçlar için çeşitli kayaçlar kullanılmaktadır.

Enerji kaynağı olarak kullanılan kömür, uranyum bir kayaç türüdür. Ayrıca, inşaat sektörünün önemli araçlarından olan, seramik, mermer, çimento hammaddesi olan kireç taşı hepsi önemli kayaçlardandır. Doğada bulunan volkanik kayaçlar arasında, ekonomik değeri çok yüksek olan elmas, yakut, altın gibi madenlerde bulunmaktadır.

Kayaçların Oluşumu

Kayaç Taşı

Dünyada bulunan kayaçlardan faydalanabilmek için oluşumu hakkında bilgi sahibi olmak, içerisindeki mineral oranlarını bilmek faydalıdır. Firmamız, geniş etüt çalışmaları ile sektörel ihtiyaçlara göre madencilik faaliyeti yürütmektedir. Dünyanın oluşumunda, kızgın gaz kütlesinin soğumaya başlamasıyla ilk kayaçlar oluşmaya başlamıştır.

Dünyanın tüm iç yapısı kayaçların oluşturduğu döngü üzerine kuruludur. Kayaçlar, dünyada, yer kabuğu, manto ve çekirdek olarak üç bölümde incelenmektedir. Yer altında bulunan sıcak ve akışkan sıvılar, yeryüzüne çıktığında, hava şartları etkisi ile hızlı soğumaya başlar ve çeşitli kayaçların oluşumunu sağlar.

Kayaç Çeşitleri

Dünyada görebildiğimizi ve sonradan madencilik faaliyeti ile çıkarttığımız tüm kayaçların kökeni magmadan oluşmaktadır. Magmanın, yeryüzünde, sıcaklık ve basınç etkisiyle parçalanması sonucu kayaçların türleri ortaya çıkar. Kayaçlar üç ana grupta incelenmektedir.

  • Tortul kayaçlar,
  • Püskürük kayaçlar,
  • Başkalaşım kayaçlar,

Her kayaç grubu kendi içerisinde çeşitli türlere ayrılmıştır. Püskürük kayaçlar, iç püskürük ve dış püskürük olarak iki türlüdür. Magmanın, yer altında soğumaya maruz kalması ile oluşan kayaçlar, iç püskürük olarak adlandırılır ve bunlara, gabro, diorit, granit gibi örnekler verilebilmektedir. Dış püskürük ise magmanın yeryüzüne çıkması ve soğumasıyla oluşan farklı renklerdeki bazalt ve andezit kayaçlardır.

Tortul Kayaçlar

Yeryüzünde bulunan kayaçlar, sıcaklık, rüzgar ya da akarsu etkileri ile parçalanmaktadır. Parçalanan kayaçlar, deniz, ya da akarsu yataklarında çökelti birikimi olarak bulunur. Hava şartları nedeniyle kayaçlar zamanlar sertleşmekte ve tortul kayaçları oluşturmaktadır.

Tortul kayaçlarda, tabakalı bir görünüm vardır. Kırıntılı tortul kayaçlar, farklı büyüklüktedir ve çakıl taşı, kum taşı, kil taşı gibi çeşitlerden oluşur. Kimyasal tortul kayaçlar ise suda çözülebilen türlerdir ve tuz, kireç taşı, alçı taşı gibi örneklerden oluşur.

Başkalaşım Kayaçları

Magmaların soğumasıyla oluşan kayaçlar, basınç etkisi ile değişime uğramakta ve başkalaşıma uğradığı için başkalaşım kayaçları olarak adlandırılmaktadır. Magmanın soğuması sonucu oluşan tortul ya da püskürük kayaçlarda fiziksel ve kimyasal olarak değişiklikler meydana gelir ve yeni bir kayaç olarak başkalaşım kayaçları ortaya çıkar. Bunlara örnek olarak, mermer, kuvarsit, gnayns, mika, killi şist örnek gösterilebilir.

Er-ga madencilik olarak, tüm başkalaşım kayaçları ile ilgili özel çalışmalar yaparak ihtiyaca yönetil üretimler yapıyoruz. Kayaçların, başkalaşımlarında en çok jeolojik olaylar etkili olmaktadır. Sıcaklık oranlarındaki değişimler ve basınçlar yeni kayaçların oluşmasına neden olmaktadır.

Kayaçların Kullanımı

İnsanlar, çeşitli teknolojik ve kültürel alanlarda çeşitli kayaçları kullanmaktadır. Çok eski dönemlerden günümüze kadar, kayaçlar madencilik çalışmaları ile çıkartılarak, farklı alanlarda kullanılmaktadır. Er-ga madencilik olarak, granit, mermer, kum taşı, kireç taşı gibi tüm kayaçları çıkartarak, endüstriyel alanlarda kullanılmasını sağlıyoruz.

Madencilik, toprak içerisinden kayaçların çıkartılmasıdır ve bizler bu hizmeti vererek, tüm sektörlerin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Tüm kayaçları, şekilleri, içeriklerindeki mineraller, renkleri ve sertliklerine göre sınıflandırıyoruz. Kayaçlar içerisinde yer alan mineraller, kullanım alanlarını belirlemektedir. Gelişen teknoloji sayesinde, günümüzde, tüm endüstriyel alanlarda, kayaçların farklı çeşitleri kullanılmaktadır.

Volkanik akışkanlar sonrası oluşan kayaçların çıkartılması için Türkiye’nin farklı bölgelerinde kurmuş olduğumuz ocaklar ile farklı özelliklere sahip kayaçların çıkartılmasını sağlıyoruz. Yaptığımız çalışmalar ile sektörlerin ihtiyaçlarını karşılıyor ve ülke ekonomisine katkı sunmaya, doğal kaynakların daha fazla kullanılmasına çalışıyoruz.

PAYLAŞ
REFERANSLAR
Devam Eden Projeler
Marmaris Küp Taş

Doğa insanlara, çeşitli özelliklerde volkanik taş çeşitleri sunmaktadır. Firmamız, bu taşları kurmuş olduğu madenler ile çıkartarak, kullanım yerlerine göre düzenlemektedir. Marmaris küp taş çeşitleri daha çok granit volkanik taşlarıdır. Granit, insanlar tarafından yüzyıllarca öncesinde bu yana zemin döşeme işlemlerinde sağlam bir malzeme olarak kullanılmaktadır. Küp taşı üretimlerimizi, kare, küp şeklinde yapıyoruz. Küp Taşlar Marmaris küp […]

Diyarbakır Andezit

Andezit taşı, volkanik püskürük taşlarından birisidir ve mor ya da eflatun renklerde bulunmaktadır. Diyarbakır antezit madenlerimizde, grimsi ve siyah renk çeşitlerine de rastlanılabilmektedir. Benekli yapısından dolayı kaymaz zemin oluşturmalarında rahatlıkla kullanılabilmektedir. Aşınmalara karşı dayanıklıdır ve binaları duvarlarının tamamında ya da bir bölümü kaplama işlemlerinde kullanılabilmektedir. Doğal taş özelliklerinden dolayı kullanım alanlarında birçok avantaj sağlamaktadır. Diyarbakır […]

Tunceli Bazalt Taşı Projemiz

Tunceli bazalt taşı projemiz detaylarını siz değerli site ziyaretçilerimiz ve müşterilerimiz ile paylaşmak istedik. Tunceli valiliği ve belediyesi bünyesinde. Tunceli Ovacık Gözeler’de Çevre düzenleme ve peyzaj düzenleme işlerini üstlenerek Gözeleri çevreye uygun tabiyatını bozmadan kısa bir süre içinde Çalışmalarımıza başlamış ve bitirmek için tüm hızı ile ekip ve ekipmanlarımız devam etmektedir. Erga Granit Madencilik Şirketini […]

Haber Bültenimize Kayıt Olun!

Ürünler, özel teklifler ve kampanyalardan haberdar olmak için hemen kayıt olun.