fbpx
Whatsapp
Şimdi Ara
Konum
Doğal Taşın Marka Adresi
ERGA GRANİT

Hafriyat Kovası Modelleri Ve Fiyatları

Hafriyat Kovası Modelleri Ve Fiyatları
AÇIKLAMA

İş verimliliğinde artış sağlanacaksa mutlaka hafriyat kovası modelleri ve fiyatları araştırılması gerekir. Bu sayede mevcut iş makinelerini daha verimli kullanabilir, aynı zamanda da iş güvenliği gereksinimlerinin birçoğunu karşılayabilirsiniz.

İnşaat ve şantiyelerin rutin çalışmaları sırasında kum, moloz, mıcır, beton gibi atıkların ve malzemelerin güvenli şekilde taşınması gerekir. Bu da ancak bu amaç için üretilmiş hafriyat kovaları ile mümkündür.

Beraberinde kullanılan vinç ve iş makinelerine, kullanım amacına göre farklı modelleri bulunan hafriyat kovaları, üretici firmanın fiyat politikasına, kovanın kapasitesine ve özelliklerine göre farklı fiyatlardan satışa sunulur.

Hafriyat Kovası Kullanım Amaçları

Hafriyat kovalarının genel kullanım amacı, çalışma sahalarında bulunan hafriyatları taşımak, istiflemek veya yüklemektir. Ancak bu işi yapabilmesi için, kaldırma, taşıma kapasitesine sahip araçları kullanır. Bunun içinde genellikle ekskavatör, portal vinç, kule vinç gibi araçları kullanır.

Hafriyat kovaları;

  • Çamur pasa kovası,
  • Portal vinç hafriyat kovası,
  • Ekskavatör kovası,
  • Kule vinç entegreli hafriyat kovası,

Gibi farklı modellerde üretilebilir. Ayrıca müşteri tercihine göre, bu türden kovaların farklı kapasitelere sahip üretimleri de bulunur. İnşaat alanlarında, temel kazılarında, tünel kazılarında sıklıkla çamur pasa kovaları kullanılır. Derin kazı çalışmalarında ise sıklıkla portal vinç hafriyat kovaları kullanılır.

Hem kazı yapmak, hem de toprak ve benzeri yığınları taşımak için, ekskavatör kovaları kullanılır. Bu kova türünün idaresi tamamen ekskavatör operatörüne aittir. Kazıyı kolaylaştırmak için, güçlendirilmiş yapıya sahip sivri dişler kullanılabilir. Genellikle yüksek şantiyelerde için tasarlanan kule vinç entegreli hafriyat kovaları ise, kendinden devrilme özelliğini kullanarak hafriyatın güvenli bir şeklide boşaltılmasını sağlar.

Hafriyat Kovası Modelleri Ve Fiyatları
Hafriyat Kovası Modelleri Ve Fiyatları

Hafriyat Kovalarının Özellikleri

Hafriyat kovaları kullanılacak iş makinesine uyum sağlamak amacıyla, farklı modellerde ve kapasitelerde üretilirler. Bu türden kovalar genellikle yüklemeyi ve boşaltmayı kolaylaştıracak şekilde tasarlanır.

Bunun için genellikle iç yüzeyleri pürüzsüz, yan yüzeylerden en az biri eğimlidir. Bu tür kovalarda genellikle hareketli parça bulunmaz. Ağır koşullarda çalışabilmesi için, özel alaşımlı malzemelerle bazı konumlardan desteklenir. Hareketli parçaları bulunmadığı için, hafriyat kovaları bakımda gerektirmez.

Hafriyat Kovalarında Araması Gereken Sertifikalar

İş verimliliğinin ve iş güvenliğinin gereklerini yerine getirmek için, hafriyat kovalarında CE standartları ve EN 14502-1:2010 TS sertifikaları aranmalıdır. Ayrıca pim bağlantı noktalarının güçlendirilmiş yapıda olması, bağlantı kaynaklarının düzenli olması gerekir.

Bu tür kovalar alırken mutlaka üretici firmanın araştırılması, satış yapılan noktalardan istihbarat sağlanması gerekir. Diğer birçok şantiye ekipmanlarına olduğu gibi, bu tür kovaların alımında da firma tarafından sağlanan garanti ölçütlerinin değerlendirilmesi gerekir.

Hafriyat Kovalarının Kapasiteleri

Standart hafriyat kovalarının üretiminde, 5000LT maksimum kapasite öngörülür. Ancak konu kule vinçler için üretilen hafriyat kovaları olunca, kapasite 500 LT ile 2000 TL aralığında değerlendirilir. Müşteri talebi oluştuğu durumlarda ise, 2500 LT ile 3000 TL’ye kadar kapasite arttırılır.

Her ne kadar hafriyat kovaları bu kapasitelerde üretilse de, çalışma koşullarına göre değerlendirilerek taşıma işlemleri yapılması gerekir. Hafriyat kovalarının kapasite artışı sağlandığı durumlarda, fiyatları da o oranda artış sağlar. Özel amaçlı üretilen hafriyat kovalarında ise, fiyat belirlemesi ön görüşmelerle sağlanabilir.

Hafriyat Kovalarını Kullanırken Sık Yapılan Hatalar

Hafriyat kovaları kullanılırken sıklıkla amacı dışında kullanıldığı görülür. Bu türden ekipmanlar, amacına uygun kullanıldığı durumlarda iş verimliliğini ve güvenliğini sağlayabilir. Hiçbir koşulda bu türden kovalarla canlı ve özel taşıma aparatları gerektiren malzemeler taşınamaz.

İş verimliliğinin sağlanabilmesi için, ekskavatör hafriyat kovaları kazı çalışmalarında mutlaka bu amaçla üretilmiş dişlerle kullanılmalıdır. Araç ve ekipmanların periyodik bakımlarına bu türden kovalarda dahil edilmelidir. Özellikle bağlantı noktalarında oluşabilecek çatlaklar, kopmalar ciddi risk oluşturur.

PAYLAŞ
REFERANSLAR
Devam Eden Projeler
En Pahalı Mermer Hangisi? Fiyatları Nedir?

Dünya üzerinde çıkarılan çok sayıda mermer çeşidi vardır ve bu durum en pahalı mermer hangisi? Konusunun araştırılmasına neden olur. Çünkü mermerin değerinin artması kullanıldığı alanların da otomatik olarak değerlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle yapı, dekorasyon veya süsleme sektörlerinde pahalı olan mermerlerin kullanılmasına özen gösterilir. Mermer Nedir? Kalsiyum karbonat ve magnezyum karbonat minerallerinin başkalaşım olayı nedeniyle […]

Marmaris Küp Taş

Doğa insanlara, çeşitli özelliklerde volkanik taş çeşitleri sunmaktadır. Firmamız, bu taşları kurmuş olduğu madenler ile çıkartarak, kullanım yerlerine göre düzenlemektedir. Marmaris küp taş çeşitleri daha çok granit volkanik taşlarıdır. Granit, insanlar tarafından yüzyıllarca öncesinde bu yana zemin döşeme işlemlerinde sağlam bir malzeme olarak kullanılmaktadır. Küp taşı üretimlerimizi, kare, küp şeklinde yapıyoruz. Küp Taşlar Marmaris küp […]

Diyarbakır Andezit

Andezit taşı, volkanik püskürük taşlarından birisidir ve mor ya da eflatun renklerde bulunmaktadır. Diyarbakır antezit madenlerimizde, grimsi ve siyah renk çeşitlerine de rastlanılabilmektedir. Benekli yapısından dolayı kaymaz zemin oluşturmalarında rahatlıkla kullanılabilmektedir. Aşınmalara karşı dayanıklıdır ve binaları duvarlarının tamamında ya da bir bölümü kaplama işlemlerinde kullanılabilmektedir. Doğal taş özelliklerinden dolayı kullanım alanlarında birçok avantaj sağlamaktadır. Diyarbakır […]

Haber Bültenimize Kayıt Olun!

Ürünler, özel teklifler ve kampanyalardan haberdar olmak için hemen kayıt olun.