fbpx
Whatsapp
Şimdi Ara
Konum
Doğal Taşın Marka Adresi
ERGA GRANİT

Granit Çeşitleri ve Özelikleri

Granit Çeşitleri ve Özelikleri
AÇIKLAMA

Granit, granit görünümlü magmatik bir kayadır ve sert, kristalin minerallerden oluşur. Yerinde granitin sıcaklığı 400 dereceye ulaşır ve soğuması birkaç bin yıl alır.

Bu ısı jeotermal suların kaynağıdır. Sızan suyun granit çatlakları arasındaki hareketi, hem yüksek granit sıcaklığında su sıcaklığının artmasına hem de çözünür minerallerin artmasına neden olur. Jeotermal sular böyle oluşur.

Doğal bir taş olan granit çeşitleri ve özellikleri bakımından oldukça zengindir. Bu taşları Türkiye’nin en büyük ocaklarında işleyerek kullanıma hazır hale getiriyoruz.

Granit Çeşitleri

Ana mineralleri ortoklaz feldispat ve az miktarda plajiyoklaz ve kuvarstır. Ayrıca ikinci gruba ait mika, hornblend, piroksen ve turmalin, apatit, zirkon, granat, manyetit gibi mineraller de bulabilirsiniz.

Granitlerin rengi genellikle hafiftir ancak feldispatların ve diğer minerallerin cinsine ve miktarına bağlı olarak gri, pembe veya kırmızımsı olabilir.

Granit Çeşitleri
Granit Çeşitleri

Granitler yeryüzünde çok yaygındır. Çeşitli kabuk modellerinde gelir. Toprağın temelini onun yarattığı varsayılır. Doğada dayk, silika ve batolitler olarak bulunur.

Granit Taş Özellikleri

 • Sağlam ve dayanıklıdır.
 • Basınç dayanımı 1600 ~ 2400 kg/cm’dir.
 • Kuru granitin erime noktası 1215-1260°C’dir.
 • Granitin rengi esas olarak içerdiği feldispatın renginden kaynaklanır ve açık pembe griden pembeye veya pembe sarıdan güçlü kırmızıya değişir. Çoğunlukla gri ve yeşil-gri renklidirler.
 • Nem içeriği nedeniyle fırından ilk çıktıklarında kesilmeleri kolay olmalarına rağmen zamanla bu nemi kaybederler ve daha da zorlaşırlar.
 • Dış koşullara ve aşınmaya dayanıklı bir taş olup rengini değişmez şekilde korur.
 • İyi bir parlaklığı kabul ederler ve diğer kayalara göre renk ve parlaklıklarını uzun süre bozulmadan korurlar.
 • Neme dayanıklıdır.
 • Doğal ve göz alıcıdır.
 • Çizik, çatlak, pas görülmez.
 • Tüm hava koşullarına uyum sağlar.

Taşıdığı özellikler sayesinde firmamızdan en çok talep edilen taş türü olmayı başarmıştır. Uzun yıllardır birçok proje için granit taş işleyerek hazır hale getirdik.

Granit Taş Kullanım Alanları Granit, tarihi ve modern mimaride binaları dış etkilerden koruması, iç iklimi muhafaza etmesi, minimum periyodik bakım gerektirmesi ve yıllarca ilk günkü görünümünü korumasından dolayı iç ve dış mekanlarda yapı malzemeleri arasında bir prestij sembolü haline gelmiştir. Granit ağırlıklı olarak taşıt ve yaya geçidi, merdiven, duvar kaplaması ve bordür taşı olarak kullanılır. Özellikle tarihi mekanlarda kullanıma uygun bir doğal taştır.

PAYLAŞ
REFERANSLAR
Sıkça Sorulan Sorular
Işlenmiş Granit Nedir?

Işlenmiş Granit Nedir?  Erga Granit yüksek miktarda granit üretimini yapan ve bloklar halinde kesilip sonradan makinelerden geçerek işlenme sürecine girerek piyasaya sürülmektedir. Ürünler kıtaların ve Dünya’nın imzası olarak tanımlayabileceğimiz bir oluşumdur. Diğer kayalık Merkür, Venüs ve Mars gibi gezegenler, Dünya’nın okyanus tabanında görüldüğü gibi granit ile kaplamışlar’dır. Fakat yalnızca Dünya bol miktarda bu güzel ve ilgi çekici kaya türüne sahiptir. Tüm Projelerinize Uygun ölçülerde granit taşını işlemekteyiz Granit Nedir? Yazımızı takip ede bilirsiniz..

Andezit Taşı Nedir?

Doğal Taşlardan Pembemsi Renkleri olan Andezit, tersiyer ve kuvaterner dönemlerdeki volkanik hareketlere bağlı olarak oluşmuş kor kayaç’tır. Türkiye’de Ankara Gölbaşı’nda en çok üretilen ürünlerdendir. Erga Granit Şirketi Tüm ürünlerini farklı projelerde kullanmaktadır. Andezit taşı ihtiyacınızı karşılayacak potansiyele Sahip Hemen Andezit taşı fiyatları için ziyaret ediniz Andezit taşı nedir?.. Yazımızı Takip edip detaylı bilgi sahibi ola bilirsiniz.

Küp taş İşçiliği Nasıl Yapılır?

Erga Granit Şirketleri Granit küp taşların işçiliğini 4x6x6, 6x8x8 veya 8x10x10 ebatlarında kesilerek döşeme işlemi için hazırlanmaktadırlar. Bu kesim işlemi kırma veya sulu kesim ile gerçekleştirilmektedir. Ancak renklerde solma yaşanmaması adına, granit küp taş ustaları doğal granit küp taşları döşemeyi tercih etmektedirler. Böylelikle granit doğal halini korur ve daha az mekanik işleme maruz kalarak doğal rengini yüzyıllar boyunca kaybetmez. Daha kapsamlı bilgi sahibi olmak istermisiniz. Granit Nedir….? Yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bazalt taşı ne demek?

Bazalt Nedir? Dünyada yer altında binlerce çeşit madeni taş bulunur. Nadir bulunanlar fiyat olarak oldukça fazla değerliyken çok fazla bulunanlar da uygun fiyatlara satılırlar. Örneğin altın ve gümüş gibi madenler diğer madenlere göre hep değerli olmuşlardır. Bu tarihin geçmişinde böyle olduğu gibi günümüzde de aynıdır ve gelecekte de aynı şekilde devam edecektir.

Ancak kömür ve demir gibi madenler yer altında fazla bulunduklarından altın madenine göre daha uygun fiyatlara satılır. Yer altından çıkarılan madenlerden biri olan bazalt taşı da bu kategoriye girer. Lavların yer altından yeryüzüne çıkarak soğuması ve büzülmesi ile meydana gelmiş olan bu kayaç türü de çok fazla bulunabilir olduğundan diğer madenlere göre daha uygun fiyatlara sahip olunabilmektedir. Bazalt nedir?  sayfamızı ziyaret et.

Mermer Çeşitleri Nelerdir?

Mermer Çeşitleri KÜTAHYA SİYAH , DİAGONAL MARMARA | MERMER, AFYON BEYAZI | MERMER, GOLD BEJ | MERMER, DENİZLİ AÇIK TRAVERTEN, EMPERADOR KOYU | MERMER, EMPERADOR AÇIK | MERMER, LOTUS ROSALIA | MERMER, MARON MARINACE | MERMER Daha Fazla Bilgi için ve Fiyatlar için Şirketimizle İletişime Geçiniz.

Devam Eden Projeler
Diyarbakır Bazalt Taş

Diyarbakır Bazalt Taş: Yeryüzünde çeşitli jeolojik olaylar ve afetler sonucunda çok farklı taşlar ortaya çıkar. Bu taşlar farklı içeriklere ve farklı yapılara sahiptir. Bu taşların içeriğinde farklı mineral değerlerinin bulunması farklı alanlarda değerlendirilmesi için işlevsel olur. Bu nedenle her taş yerinde, amacında ve olması gereken işlevinde değerlendirilmelidir. Bu taşlardan bazıları güçlü ve dayanıklı yapısı sayesinde […]

Malatya Granit Taşı

Malatya Granit: Doğal taşlar doğadan çıkarılarak kullanılan temel inşaat malzemeleridir. Bu taşlar üstün mineral yapıları, değerli içerikleri ve sağlam yapıları sayesinde pek çok alanda sıkça kullanılır. Bu alanlarda kullanımı yanında pek çok yardımcı ürünler de ortaya çıkarırlar. Bu alanda yapılan nitelikli madencilik işleri, nitelikli yöntem kullanımı ve modern alt yapı şartları sayesinde birçok firma tarafından […]

Elazığ Bazalt Taşı Ürünleri

Elazığ bazalt: Ülkemiz’de doğal taşlar bakımından oldukça fazla zengindir. Çeşit çeşit taşlar bulunur. Bu taşlar maden ocaklarında çıkarılmayı bekler. Ülkemizde birçok maden ocağı bulunur. Bu ocaklardan doğal bazalt taşlar usta işçiler tarafından özenle ve emekle çıkarılır. Daha sonra bu taşlar uzman ellerde özveri ile işlenir, şekillenir. Bu taşlardan bir tanesi de bazalttır. Ustası tarafından işlendiğinde […]

Haber Bültenimize Kayıt Olun!

Ürünler, özel teklifler ve kampanyalardan haberdar olmak için hemen kayıt olun.