fbpx
Whatsapp
Şimdi Ara
Konum
Doğal Taşın Marka Adresi
ERGA GRANİT

Diyorit Taşı Nedir? Özellikleri Nelerdir.

Diyorit Taşı Nedir? Özellikleri Nelerdir.
AÇIKLAMA

Diyorit nerede çıkarılır, Kullanım Alanları, Diyorit taşı Özellikleri, Diyorit Nedir, Gabro nedir Diyorit ne ise yarar, Nasıl Oluşur.

Diyoritler günümüzde çok nadir görülen bir taştır. Bunun nedeni oluşumunun çok uzun sürmesidir, bu nedenle doğada nadir görüldüğünü söylemek de mümkündür. Kıta kabuklarının üzerinde oluşan magma tabakasının yüzeye çıkmasının ardından, alt katmanda yüzyıllar boyunca soğuyarak oluşan diyorit’ler oldukça sert yapısıyla tanınmaktadır.

İşlemek ve kullanılacak hale getirmek de oldukça zordur. Zamanında yaşayan uygarlıklar, diyorit taşını genellikle savunma amacıyla tercih etmiştir. Kalelerin yapılarında, sığınakların duvarlarında, alet ve silah yapımında sertliği ve dayanıklılığı öne çıkartılmıştır. Özellikle bol görüldüğü yerlerde, sıkça tercih edilerek kullanımı genişletilmiştir.

Diyorit Kayalar İçeriğinde Neler Barındırır?

Plutonik kaya olarak bilinen diyorit, fanaritik dokuya sahiptir. İçerisinde birbirinden farklı minerallerin olması, rengini de göreceli olarak değişken yapmaktadır. Açık ve koyu rengini de bu minerallere borçludur. Farklı minerallerin fazlalığı ve azlığı, rengini farklı tonlara çekebilmektedir.

Pembe Taneli

Genellikle doğada bulunduğu noktalarda, gri, koyu gri ve yeşile çalan rengiyle tanınmaktadır. Yapısı araştırıldığında bazalt Taşına çok yakın olduğu bilinmektedir. İçerisinde bulunan bileşenleri arasında hornblend, biyotit ve feldispat plajiyoklaz vardır.

Diyorit Hangi Koşullarda, Nerelerde Bulunur?

Granit ile oldukça sık karıştırılan diyorit taşının rengi daha açık olmasıyla ayrılır. Günümüzde, milyonlarca yıl önce oluşmaya başlamış ve soğuyarak bugüne gelmiş bulunmaktadır.

Güney Amerika’da yer alan And Dağları üzerinde, sarp kayalıklar olarak görülen diyoritler, Kuzey Amerika’da yer yüzeyinde görülmektedir. Bunun neden kıtaların ve dağların birbirinden farklı yüksekliklere sahip olması olarak bilinmektedir.

Günümüzde Diyoritin Bulunduğu Ülkeler hangileridir?

Kuzey ve Güney Amerika’da bulunduğu bilinen dünyamızın üzerinde, farklı noktalarda kendisini göstermektedir. Bileşenleri aynı olsa da mineralleri farklı olduğu için dünyanın dört bir yanından farklı renklerde bulunabilir.

En yaygın bulunduğu alanlar:

  • Ülkemizin kuzeyinde,
  • Yeni Zelanda,
  • Mısır,
  • Finlandiya ve İsveç,
  • İskoçya ve Romanya
Türkiye İneceleme

Bu bölgelerin de en büyük özellikleri arasında, dağlarının dik ve sert yapıda olması yer alır. Kıtanın altında yer alan Ergani?liyim.erin çıkartılması için özel çalışmalar gereklidir. Yerinin tespit edilmesiyse alanında uzmanlar tarafından gerçekleştirilir.

Geçmişte Diyorit Kullanım Alanları Nelerdir?

Günümüze ulaşan en eski Taş larden birisi, Hammurabi kanunlarının yazılı olduğu kitabedir. Hammurabi kanunlarının üzerinde bulunduğu taşı, ne kadar sağlam ve yıkılmaz olarak yüzyıllar sonrasına bile bilginin taşındığı göstermektedir. Bunun yanında geçmişte İnkalar, And dağlarında kurdukları medeniyette kale duvarlarında, sığınaklarda da taşını sıkça tercih etmiştir.

Yapısının sert ve aşılmaz olması, kendilerini koruyama almalarına olanak sağlamıştır. Bunun yanında yeryüzünde bulunan diğer taş ürünleri arasında el aletleri, baltalar, keserler bulunmaktadır. Sanat eserlerinde de tercih edildiği görülmüştür.

Günümüzde Diyorit Kullanım Alanları

Diyorit, günümüzde kaldırım taşı olarak sıkça tercih edilmektedir. Son derece sağlam olması, yapılan kaldırımların da uzun yıllar boyunca bölgeye hizmet vermesini sağlamaktadır. Kesme taş, kiremit, bloklama ve bordür çalışmalarında da sıkça tercih edilmektedir. İnşaatlarda özel bir taş olarak kullanıldığı da bilinmektedir. İç dekorasyon alanında kullanılacağı alanlar genellikle banyo ve mutfak tezgahlarında cilalı olarak işlenmesiyle mümkündür.

İç ve Dış Mimari Alanlarında Diyorit

Cilalı tezgah kaplamasının yanında, yer karolarında da sıkça kullanıldığı görülmektedir. İşletmelerde, evlerde ve kamu kurumlarında tercih edilebilir yapıda olan genellikle granitle karıştırılmaktadır. Özellikle daha açık renkli olarak tercih edildiğinde, taşın diyorit olma olasılığı çok daha fazladır. Beyaz granitle karıştırılabileceği için taş hakkında detaylı bilgiyi işletmelerden edinmeniz gerekir. Evlerin içinde ve dışında yer döşemesinden tezgaha kadar kendisine geniş alan bulan, sanatla da iç içe bir yaşam sürmüştür.

Sanat ve Diyoritin Ortak Alanları Var Mıdır?

Yapılan heykellerin uzun yıllar sonra bile bozulmadan kalmasını sağlayan yapıdaki taş diyorit, zamanında da heykeltıraşlara ilham olmuştur. Bu nedenle pek çok yazıt ve eser bizlere diyorit aracılığıyla ulaşmıştır. Renginin farklılaşması da yine çeşitlilikte insanlara yeni bir ufuk açmıştır.

Büyük taneli Diyorittaşı

Kullanımı ve şekillendirilmesi eski çağlarda oldukça zor olduğu için genellikle olduğu gibi kullanılmış, zaman ve teknik ilerledikçe, diyoritin işlenme sıklığı artmıştır. Ekipmanın gelişmesi ve diyoritin öneminin anlaşılmasıyla birlikte, günümüzde işletmeler gerekli boyutlara uygun olarak diyoritin kesilmesine, üretilmesine ve temin edilmesine katkı sağlamaktadır.

PAYLAŞ
REFERANSLAR
Sıkça Sorulan Sorular
Işlenmiş Granit Nedir?

Işlenmiş Granit Nedir?  Erga Granit yüksek miktarda granit üretimini yapan ve bloklar halinde kesilip sonradan makinelerden geçerek işlenme sürecine girerek piyasaya sürülmektedir. Ürünler kıtaların ve Dünya’nın imzası olarak tanımlayabileceğimiz bir oluşumdur. Diğer kayalık Merkür, Venüs ve Mars gibi gezegenler, Dünya’nın okyanus tabanında görüldüğü gibi granit ile kaplamışlar’dır. Fakat yalnızca Dünya bol miktarda bu güzel ve ilgi çekici kaya türüne sahiptir. Tüm Projelerinize Uygun ölçülerde granit taşını işlemekteyiz Granit Nedir? Yazımızı takip ede bilirsiniz..

Andezit Taşı Nedir?

Doğal Taşlardan Pembemsi Renkleri olan Andezit, tersiyer ve kuvaterner dönemlerdeki volkanik hareketlere bağlı olarak oluşmuş kor kayaç’tır. Türkiye’de Ankara Gölbaşı’nda en çok üretilen ürünlerdendir. Erga Granit Şirketi Tüm ürünlerini farklı projelerde kullanmaktadır. Andezit taşı ihtiyacınızı karşılayacak potansiyele Sahip Hemen Andezit taşı fiyatları için ziyaret ediniz Andezit taşı nedir?.. Yazımızı Takip edip detaylı bilgi sahibi ola bilirsiniz.

Küp taş İşçiliği Nasıl Yapılır?

Erga Granit Şirketleri Granit küp taşların işçiliğini 4x6x6, 6x8x8 veya 8x10x10 ebatlarında kesilerek döşeme işlemi için hazırlanmaktadırlar. Bu kesim işlemi kırma veya sulu kesim ile gerçekleştirilmektedir. Ancak renklerde solma yaşanmaması adına, granit küp taş ustaları doğal granit küp taşları döşemeyi tercih etmektedirler. Böylelikle granit doğal halini korur ve daha az mekanik işleme maruz kalarak doğal rengini yüzyıllar boyunca kaybetmez. Daha kapsamlı bilgi sahibi olmak istermisiniz. Granit Nedir….? Yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bazalt taşı ne demek?

Bazalt Nedir? Dünyada yer altında binlerce çeşit madeni taş bulunur. Nadir bulunanlar fiyat olarak oldukça fazla değerliyken çok fazla bulunanlar da uygun fiyatlara satılırlar. Örneğin altın ve gümüş gibi madenler diğer madenlere göre hep değerli olmuşlardır. Bu tarihin geçmişinde böyle olduğu gibi günümüzde de aynıdır ve gelecekte de aynı şekilde devam edecektir.

Ancak kömür ve demir gibi madenler yer altında fazla bulunduklarından altın madenine göre daha uygun fiyatlara satılır. Yer altından çıkarılan madenlerden biri olan bazalt taşı da bu kategoriye girer. Lavların yer altından yeryüzüne çıkarak soğuması ve büzülmesi ile meydana gelmiş olan bu kayaç türü de çok fazla bulunabilir olduğundan diğer madenlere göre daha uygun fiyatlara sahip olunabilmektedir. Bazalt nedir?  sayfamızı ziyaret et.

Mermer Çeşitleri Nelerdir?

Mermer Çeşitleri KÜTAHYA SİYAH , DİAGONAL MARMARA | MERMER, AFYON BEYAZI | MERMER, GOLD BEJ | MERMER, DENİZLİ AÇIK TRAVERTEN, EMPERADOR KOYU | MERMER, EMPERADOR AÇIK | MERMER, LOTUS ROSALIA | MERMER, MARON MARINACE | MERMER Daha Fazla Bilgi için ve Fiyatlar için Şirketimizle İletişime Geçiniz.

Devam Eden Projeler
Diyarbakır Bazalt Taş

Diyarbakır Bazalt Taş: Yeryüzünde çeşitli jeolojik olaylar ve afetler sonucunda çok farklı taşlar ortaya çıkar. Bu taşlar farklı içeriklere ve farklı yapılara sahiptir. Bu taşların içeriğinde farklı mineral değerlerinin bulunması farklı alanlarda değerlendirilmesi için işlevsel olur. Bu nedenle her taş yerinde, amacında ve olması gereken işlevinde değerlendirilmelidir. Bu taşlardan bazıları güçlü ve dayanıklı yapısı sayesinde […]

Malatya Granit Taşı

Malatya Granit: Doğal taşlar doğadan çıkarılarak kullanılan temel inşaat malzemeleridir. Bu taşlar üstün mineral yapıları, değerli içerikleri ve sağlam yapıları sayesinde pek çok alanda sıkça kullanılır. Bu alanlarda kullanımı yanında pek çok yardımcı ürünler de ortaya çıkarırlar. Bu alanda yapılan nitelikli madencilik işleri, nitelikli yöntem kullanımı ve modern alt yapı şartları sayesinde birçok firma tarafından […]

Elazığ Bazalt Taşı Ürünleri

Elazığ bazalt: Ülkemiz’de doğal taşlar bakımından oldukça fazla zengindir. Çeşit çeşit taşlar bulunur. Bu taşlar maden ocaklarında çıkarılmayı bekler. Ülkemizde birçok maden ocağı bulunur. Bu ocaklardan doğal bazalt taşlar usta işçiler tarafından özenle ve emekle çıkarılır. Daha sonra bu taşlar uzman ellerde özveri ile işlenir, şekillenir. Bu taşlardan bir tanesi de bazalttır. Ustası tarafından işlendiğinde […]

Haber Bültenimize Kayıt Olun!

Ürünler, özel teklifler ve kampanyalardan haberdar olmak için hemen kayıt olun.