fbpx
Whatsapp
Şimdi Ara
Konum
Doğal Taşın Marka Adresi
ERGA GRANİT

Diyorit Taşı Nedir? Özellikleri Nelerdir.

Diyorit Taşı Nedir? Özellikleri Nelerdir.
AÇIKLAMA

Diyorit nerede çıkarılır, Kullanım Alanları, Diyorit taşı Özellikleri, Diyorit Nedir, Gabro nedir Diyorit ne ise yarar, Nasıl Oluşur.

Diyoritler günümüzde çok nadir görülen bir taştır. Bunun nedeni oluşumunun çok uzun sürmesidir, bu nedenle doğada nadir görüldüğünü söylemek de mümkündür. Kıta kabuklarının üzerinde oluşan magma tabakasının yüzeye çıkmasının ardından, alt katmanda yüzyıllar boyunca soğuyarak oluşan diyorit’ler oldukça sert yapısıyla tanınmaktadır.

İşlemek ve kullanılacak hale getirmek de oldukça zordur. Zamanında yaşayan uygarlıklar, diyorit taşını genellikle savunma amacıyla tercih etmiştir. Kalelerin yapılarında, sığınakların duvarlarında, alet ve silah yapımında sertliği ve dayanıklılığı öne çıkartılmıştır. Özellikle bol görüldüğü yerlerde, sıkça tercih edilerek kullanımı genişletilmiştir.

Diyorit Kayalar İçeriğinde Neler Barındırır?

Plutonik kaya olarak bilinen diyorit, fanaritik dokuya sahiptir. İçerisinde birbirinden farklı minerallerin olması, rengini de göreceli olarak değişken yapmaktadır. Açık ve koyu rengini de bu minerallere borçludur. Farklı minerallerin fazlalığı ve azlığı, rengini farklı tonlara çekebilmektedir.

Pembe Taneli

Genellikle doğada bulunduğu noktalarda, gri, koyu gri ve yeşile çalan rengiyle tanınmaktadır. Yapısı araştırıldığında bazalt Taşına çok yakın olduğu bilinmektedir. İçerisinde bulunan bileşenleri arasında hornblend, biyotit ve feldispat plajiyoklaz vardır.

Diyorit Hangi Koşullarda, Nerelerde Bulunur?

Granit ile oldukça sık karıştırılan diyorit taşının rengi daha açık olmasıyla ayrılır. Günümüzde, milyonlarca yıl önce oluşmaya başlamış ve soğuyarak bugüne gelmiş bulunmaktadır.

Güney Amerika’da yer alan And Dağları üzerinde, sarp kayalıklar olarak görülen diyoritler, Kuzey Amerika’da yer yüzeyinde görülmektedir. Bunun neden kıtaların ve dağların birbirinden farklı yüksekliklere sahip olması olarak bilinmektedir.

Günümüzde Diyoritin Bulunduğu Ülkeler hangileridir?

Kuzey ve Güney Amerika’da bulunduğu bilinen dünyamızın üzerinde, farklı noktalarda kendisini göstermektedir. Bileşenleri aynı olsa da mineralleri farklı olduğu için dünyanın dört bir yanından farklı renklerde bulunabilir.

En yaygın bulunduğu alanlar:

  • Ülkemizin kuzeyinde,
  • Yeni Zelanda,
  • Mısır,
  • Finlandiya ve İsveç,
  • İskoçya ve Romanya
Türkiye İneceleme

Bu bölgelerin de en büyük özellikleri arasında, dağlarının dik ve sert yapıda olması yer alır. Kıtanın altında yer alan Ergani?liyim.erin çıkartılması için özel çalışmalar gereklidir. Yerinin tespit edilmesiyse alanında uzmanlar tarafından gerçekleştirilir.

Geçmişte Diyorit Kullanım Alanları Nelerdir?

Günümüze ulaşan en eski Taş larden birisi, Hammurabi kanunlarının yazılı olduğu kitabedir. Hammurabi kanunlarının üzerinde bulunduğu taşı, ne kadar sağlam ve yıkılmaz olarak yüzyıllar sonrasına bile bilginin taşındığı göstermektedir. Bunun yanında geçmişte İnkalar, And dağlarında kurdukları medeniyette kale duvarlarında, sığınaklarda da taşını sıkça tercih etmiştir.

Yapısının sert ve aşılmaz olması, kendilerini koruyama almalarına olanak sağlamıştır. Bunun yanında yeryüzünde bulunan diğer taş ürünleri arasında el aletleri, baltalar, keserler bulunmaktadır. Sanat eserlerinde de tercih edildiği görülmüştür.

Günümüzde Diyorit Kullanım Alanları

Diyorit, günümüzde kaldırım taşı olarak sıkça tercih edilmektedir. Son derece sağlam olması, yapılan kaldırımların da uzun yıllar boyunca bölgeye hizmet vermesini sağlamaktadır. Kesme taş, kiremit, bloklama ve bordür çalışmalarında da sıkça tercih edilmektedir. İnşaatlarda özel bir taş olarak kullanıldığı da bilinmektedir. İç dekorasyon alanında kullanılacağı alanlar genellikle banyo ve mutfak tezgahlarında cilalı olarak işlenmesiyle mümkündür.

İç ve Dış Mimari Alanlarında Diyorit

Cilalı tezgah kaplamasının yanında, yer karolarında da sıkça kullanıldığı görülmektedir. İşletmelerde, evlerde ve kamu kurumlarında tercih edilebilir yapıda olan genellikle granitle karıştırılmaktadır. Özellikle daha açık renkli olarak tercih edildiğinde, taşın diyorit olma olasılığı çok daha fazladır. Beyaz granitle karıştırılabileceği için taş hakkında detaylı bilgiyi işletmelerden edinmeniz gerekir. Evlerin içinde ve dışında yer döşemesinden tezgaha kadar kendisine geniş alan bulan, sanatla da iç içe bir yaşam sürmüştür.

Sanat ve Diyoritin Ortak Alanları Var Mıdır?

Yapılan heykellerin uzun yıllar sonra bile bozulmadan kalmasını sağlayan yapıdaki taş diyorit, zamanında da heykeltıraşlara ilham olmuştur. Bu nedenle pek çok yazıt ve eser bizlere diyorit aracılığıyla ulaşmıştır. Renginin farklılaşması da yine çeşitlilikte insanlara yeni bir ufuk açmıştır.

Büyük taneli Diyorittaşı

Kullanımı ve şekillendirilmesi eski çağlarda oldukça zor olduğu için genellikle olduğu gibi kullanılmış, zaman ve teknik ilerledikçe, diyoritin işlenme sıklığı artmıştır. Ekipmanın gelişmesi ve diyoritin öneminin anlaşılmasıyla birlikte, günümüzde işletmeler gerekli boyutlara uygun olarak diyoritin kesilmesine, üretilmesine ve temin edilmesine katkı sağlamaktadır.

PAYLAŞ
REFERANSLAR
Devam Eden Projeler
Marmaris Küp Taş

Doğa insanlara, çeşitli özelliklerde volkanik taş çeşitleri sunmaktadır. Firmamız, bu taşları kurmuş olduğu madenler ile çıkartarak, kullanım yerlerine göre düzenlemektedir. Marmaris küp taş çeşitleri daha çok granit volkanik taşlarıdır. Granit, insanlar tarafından yüzyıllarca öncesinde bu yana zemin döşeme işlemlerinde sağlam bir malzeme olarak kullanılmaktadır. Küp taşı üretimlerimizi, kare, küp şeklinde yapıyoruz. Küp Taşlar Marmaris küp […]

Diyarbakır Andezit

Andezit taşı, volkanik püskürük taşlarından birisidir ve mor ya da eflatun renklerde bulunmaktadır. Diyarbakır antezit madenlerimizde, grimsi ve siyah renk çeşitlerine de rastlanılabilmektedir. Benekli yapısından dolayı kaymaz zemin oluşturmalarında rahatlıkla kullanılabilmektedir. Aşınmalara karşı dayanıklıdır ve binaları duvarlarının tamamında ya da bir bölümü kaplama işlemlerinde kullanılabilmektedir. Doğal taş özelliklerinden dolayı kullanım alanlarında birçok avantaj sağlamaktadır. Diyarbakır […]

Tunceli Bazalt Taşı Projemiz

Tunceli bazalt taşı projemiz detaylarını siz değerli site ziyaretçilerimiz ve müşterilerimiz ile paylaşmak istedik. Tunceli valiliği ve belediyesi bünyesinde. Tunceli Ovacık Gözeler’de Çevre düzenleme ve peyzaj düzenleme işlerini üstlenerek Gözeleri çevreye uygun tabiyatını bozmadan kısa bir süre içinde Çalışmalarımıza başlamış ve bitirmek için tüm hızı ile ekip ve ekipmanlarımız devam etmektedir. Erga Granit Madencilik Şirketini […]

Haber Bültenimize Kayıt Olun!

Ürünler, özel teklifler ve kampanyalardan haberdar olmak için hemen kayıt olun.