fbpx
Whatsapp
Şimdi Ara
Konum
Doğal Taşın Marka Adresi
ERGA GRANİT

Evinizi Dönüştürecek Dikey Bahçe Fikirleri

Evinizi Dönüştürecek Dikey Bahçe Fikirleri
AÇIKLAMA

Uygun araçlar kullanıldığında, evinizi dönüştürecek dikey bahçe fikirleri tüm koşullarda uygulama alanı bulabilir. Bu tür uygulamalar için, küçük bir bahçenin avlusu, duvarları, yapının duvarları, kolonlar bitki örtüsü ile kaplanabilir. Hatta bu amaç için çiçeklerde kullanılabilir.

Bu tür uygulamalar için iyi bir planlama yapmak, uygun araçları seçmek, koşullara uygun bitki ve dekoratif ürünleri seçmek gerekir. Bu türden uygulamalar için, dış mekanlar kullanılabileceği gibi, iç mekanlarda kullanılabilir. Dikey bahçe fikirleri her ne kadar yatay bahçe için yeterli alan bulunmadığı konumlar için iyi bir seçenek olsa da, bazı durumlarda yatay bahçenin bir eklentisi olarak da bu türden uygulamalara yer verilebilir.

Dikey Bahçe Nedir?

Dikey bahçe, yapıların dış yüzeylerinde canlı bitki yetiştirmeye olanak tanıyan bir peyzaj düzenlemesidir. Her ne kadar bu tanımıyla ön plana çıksa da, duvardan bağımsız da bazı aparatlarla dikey bahçe oluşturulabilir.

Genellikle bu tür çalışmalar, binaların teras katlarında uygulama alanı bulur. Bunun için topraklı ve topraksız dikey bahçe yöntemleri kullanılabilir. Bazı bitkiler gerekli mineraller bitki köküne ulaştığında, topraksız da yaşamını sürdürebilir.

Dikey Bahçe Türleri

Dikey bahçe sistemlerinde;

  • Modüler dikey bahçe,
  • İç mekan dikey bahçe,
  • Dış mekan dikey bahçe,
  • Havuzlu dikey bahçe,
  • Yosun duvar sistemleri,

Gibi farklı türler kullanılır. Tabi ki bu türden uygulamalar mekana ve müşteriye özel tasarımlar olabileceğinden, yaratıcı fikirlerle çeşitlilik arttırılabilir. Tasarımcı, uygulama alanının özelliklerine ve tercihe göre birkaç dikey bahçe yöntemini benimseyebilir.

İç ve dış mekan duvarlarını gerçek yosunlarla kaplanabileceği gibi, değişime modüle dikey bahçe veya havuzlu dikey bahçe uygulamaları da beraberinde kullanılabilir. Özel amaçlı üretilmiş yosun kaplama dikey bahçe çalışmalarında, görselliğini kaybetmeyen mumyalanmış gerçek yosunlar kullanılır. Bu sayede her mevsim yeşil bir bahçeniz olabilir. Güneş ışınlarına da ihtiyaç duymayacağı için, iç mekanlarda kullanılabilir.

Evinizi Dönüştürecek Dikey Bahçe Fikirleri
Evinizi Dönüştürecek Dikey Bahçe Fikirleri

Dikey Bahçe İçin Bitki Seçimi

Yatay bahçe uygulamalarında olduğu gibi, dikey bahçe uygulamalarında da bitki seçimi oldukça önemlidir. Dikey bahçe için seçtiğiniz konum, yeterince güneş ışığı almaya bilir. Bu gibi durumlarda kuytu ortamları seven bitkilerin seçilmesi gerekir. Gereğinden fazla güneş ışınlarına maruz kalan ortamlar için, güneşe dayanıklı ince yapraklı bitki türleri seçilmelidir. Dikey bahçe uygulama alanları genellikle kısıtla alana sahip oldukları için, bitki seçiminde hızlı büyüme gerçekleştirmeyen, ancak uzun süre canlılığını koruyan bitkiler seçilmelidir.

Dikey Bahçede Sebze Ve Meyve Yetiştirmek

Yatay bahçe uygulamalarında olduğu gibi, dikey bahçenizde de sebze ve meyve yetiştirmek mümkündür. Yaşama koşullarının nasıl oluşturulduğu sebze ve meyveler için fark etmez. Uygun koşul bulduğunda dikey bahçeden sarkaçlar oluşturarak sebze ve meyvelerde etkili bir görsellik oluşturur.

Dikey bahçeler için sebze ve meyve seçiminde, kök yapısı küçük ve meyveleri hafif bitkiler tercih edilmelidir. Çilek, fesleğen, domates, marul gibi bitkiler, bu gibi koşullarda yaşayabilirler. Dikey bahçenizin konumu gereğinden fazla güneş alıyorsa, bunun en kolay çözüm yolu, gölgeleme yöntemlerini kullanmaktır.

Dikey Bahçe Oluşturmasında Kullanılan Bazı Uygulamalar

Her bahçenin gereksinimi farklı olacağı için, dikey bahçe oluşturulmasında da farklı yöntemler kullanılabilir. Merdiven oluşumlu bir bahçe fikri, yeterli alan bulunduğu durumlarda bir yöntem olarak kabul edilebilir. Her basamağa saksı konularak veya basamakların her biri saksı olarak kullanılarak işlem gerçekleştirilebilir.

Keseli dikey bahçe oluşturmak fikri de duvarlarda kullanılabilir. Bu türden uygulamalarda bitkilerin sulama sistemleri ve su taliye kanalları öncelikle tasarlanmalıdır. Aksi durumda kesede biriken su, bitki kökünün çürümesine neden olur. Bu tür uygulamalarda genellikle küçük boyutlu bitki türler kullanılabilir.

Hem dikey bahçe avantajını kullanmak, hem de gerekli durumlarda konumunu değiştirmek için, özel amaçlı üretilmiş modüler raflar kullanılabilir. Zeminle bağlantısını tekerler yardımı sağlayan bu türden araçlar, bitkinin ihtiyacına göre konumunu değiştirme olanağı da sunar. Dekoratif olması nedeniyle de, modüler raflar bulundukları ortama kolayca uyum sağlayabilirler.

PAYLAŞ
REFERANSLAR
Devam Eden Projeler
En Pahalı Mermer Hangisi? Fiyatları Nedir?

Dünya üzerinde çıkarılan çok sayıda mermer çeşidi vardır ve bu durum en pahalı mermer hangisi? Konusunun araştırılmasına neden olur. Çünkü mermerin değerinin artması kullanıldığı alanların da otomatik olarak değerlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle yapı, dekorasyon veya süsleme sektörlerinde pahalı olan mermerlerin kullanılmasına özen gösterilir. Mermer Nedir? Kalsiyum karbonat ve magnezyum karbonat minerallerinin başkalaşım olayı nedeniyle […]

Marmaris Küp Taş

Doğa insanlara, çeşitli özelliklerde volkanik taş çeşitleri sunmaktadır. Firmamız, bu taşları kurmuş olduğu madenler ile çıkartarak, kullanım yerlerine göre düzenlemektedir. Marmaris küp taş çeşitleri daha çok granit volkanik taşlarıdır. Granit, insanlar tarafından yüzyıllarca öncesinde bu yana zemin döşeme işlemlerinde sağlam bir malzeme olarak kullanılmaktadır. Küp taşı üretimlerimizi, kare, küp şeklinde yapıyoruz. Küp Taşlar Marmaris küp […]

Diyarbakır Andezit

Andezit taşı, volkanik püskürük taşlarından birisidir ve mor ya da eflatun renklerde bulunmaktadır. Diyarbakır antezit madenlerimizde, grimsi ve siyah renk çeşitlerine de rastlanılabilmektedir. Benekli yapısından dolayı kaymaz zemin oluşturmalarında rahatlıkla kullanılabilmektedir. Aşınmalara karşı dayanıklıdır ve binaları duvarlarının tamamında ya da bir bölümü kaplama işlemlerinde kullanılabilmektedir. Doğal taş özelliklerinden dolayı kullanım alanlarında birçok avantaj sağlamaktadır. Diyarbakır […]

Haber Bültenimize Kayıt Olun!

Ürünler, özel teklifler ve kampanyalardan haberdar olmak için hemen kayıt olun.