fbpx
Whatsapp
Şimdi Ara
Konum
Doğal Taşın Marka Adresi
ERGA GRANİT

Çimler Ne Sıklıkta Havalandırılmalıdır?

Çimler Ne Sıklıkta Havalandırılmalıdır?
AÇIKLAMA

Bahçeli bir yerde yaşayan kimseler için çimlerin sağlıklı ve bakımlı görüntüsü oldukça önemli olmaktadır. Peki, bunu sağlamak için çimler ne sıklıkta havalandırılmalıdır? Sağlıklı bir çim görüntüsü yakalamak için düzenli bakım gerekir.

Yaygın olarak sağlıklı bir çim bakımı için şu dört şeye dikkat etmek gerekmektedir;

 • Gübreleme
 • Biçme
 • Sulama
 • Havalandırma

Bu üç adımı düzgün ve düzenli bir şekilde yapmak çim yapısını ve görüntüsünü düzeltecek ve daha sağlıklı bir çim görüntüsünü verecektir.

Çim Havalandırma

Havalandırma adımı bir çim için olmazsa olmaz adımlardan birisidir. Bu yöntem ile çimler sürekli su, oksijen ve besin kaynağı sağlayarak eşsiz bir görüntüye ulaşılmasına destek verir. Su, hava ve besinlerin çimlerin köklerine değin nüfuz etmesini sağlayabilen küçük delikler açarak toprağı delme işlemine havalandırma adı verilir.

Toprak doğru adımlar izlenerek havalandırıldığında çim kökleri güçlenir ve toprak daha derinlere değin nüfuz eder. Sıkıştırılmış ve hava almayan topraklar temel besinlerin, havanın ve uygun suyun dolaşımını olumsuz etkileyerek çim yapısında çeşitli bozukluklar meydana getirebilir.

Çimler Ne Sıklıkta Havalandırılmalıdır?
Çimler Ne Sıklıkta Havalandırılmalıdır?

Çimleri Ne Zaman Havalandırılacağını Belirlemek

Çimlerin ne zaman havalandırılacağını belirlemek için bazı yöntemler uygulanabilir.

Bu yöntemler;

 • Çimler yoğun kullanıma maruz kalıyorsa zaman zaman havalandırılmalıdır.
 • Çimler çok daha hızlı kuruyor ve süngerimsi bir yapıda ise, çimlerde aşırı sazlık olabileceğinden kürek kullanarak bir bölüm kaldırılabilir.
 • Yer altının daha önce çok fazla kullanılmasından dolayı yorulmuş yerde bulunan çimler zaman zaman havalandırılmalıdır.

Bu durumlar bahçe içerisinde gözlemlendiğinde arada çimleri havalandırmak en uygun tercihlerden birisi olacaktır.

Çim Havalandırma İçin İdeal Zaman Ne Zamandır?

Çim sağlığı için havalandırmanın yapılacağı en uygun zamanı bulmak önemlidir. Öncelikle çimlerde yetişmiş olan çim türlerinden başlamak gerekir. Çünkü farklı çim türleri farklı havalandırma dönemlerini de beraberinde getirir.

Çimler Bermuda Otu adı verilen sıcak mevsim otlarının da içerisinde bulunduğu çimlerden oluşuyorsa toprak ısınmasından hemen sonra yani ilkbahar mevsiminde havalandırma işlemi için uygundur.

Ancak çimler serin mevsim çimlerinden oluşuyorsa, sonbahar mevsiminde havalandırma yapmak en uygun seçenekler arasındadır.

En iyi ve en ideal havalandırma zamanı donun yabani tüm otları dondurarak öldürdüğü ve toprağın çok sertleşmediği zamanlardır. Kumlu topraklara sahip olan çimler 2 ila 3 yıl da bir havalandırmaya ihtiyaç duyar.

Çim Havalandırma Yöntemleri

Sıkıştırılmış halde bulunan çim toprağı çimlerin hava almasını ve bu nedenle de düzgün büyümesini engeller. Manuel yöntemler ile yapılacak olan havalandırma işlemi herhangi bir araç kullanılarakta çok rahat yapılabilir.

Çimler El İle Nasıl Havalandırılır?

Çimleri el ile havalandırma yöntemleri şöyledir;

 • Çim Havalandırma Ayakkabıları
 • Manuel Delikli Bir Havalandırıcı
 • Manuel Silindir Havalandırıcı
 • Çim Çatalı

Yöntemleri ile çim makineye ihtiyaç duymadan kolayca havalandırılabilir.

Kuruyan Çimler Tekrar Nasıl Canlandırılır?

Çimler gerekli tedbirler ve önlemler sonucunda tekrar eski canlılığına kavuşturulabilir. İlk olarak belirli bir aralık belirlenerek toprağın havalandırması işlemi toprağa tırmık batırılarak düzenli olarak uygulanır.

Eğer çimlerin solmasının ve kurumasının nedeni aşırı ve yanlış sulama yöntemlerinden biri sebebiyle değilse sabah ve akşam düzenli sulamaya devam edilmelidir. Bu yöntemlerin devamı sonucunda kuruyan ve solan çimlerin yeniden canlı ve normal yeşil bir görüntüye kavuşacağı gözlemlenir.

Neden Çim Havalandırılır?

Havalandırma işlemi sağlıklı ve yeşil görüme sahip bir çim için ilk ve en önemli adımdır. Havalandırma toprağın bir kısmının çıkarılarak çimlerin tekrar hava almasına ve çimin köklerinin büyümesine yardımcı olur. Sağlıklı bir köke sahip çim kuraklık ve ısıdan kaynaklanan strese karşı daha toleranslıdır.

PAYLAŞ
REFERANSLAR
Devam Eden Projeler
En Pahalı Mermer Hangisi? Fiyatları Nedir?

Dünya üzerinde çıkarılan çok sayıda mermer çeşidi vardır ve bu durum en pahalı mermer hangisi? Konusunun araştırılmasına neden olur. Çünkü mermerin değerinin artması kullanıldığı alanların da otomatik olarak değerlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle yapı, dekorasyon veya süsleme sektörlerinde pahalı olan mermerlerin kullanılmasına özen gösterilir. Mermer Nedir? Kalsiyum karbonat ve magnezyum karbonat minerallerinin başkalaşım olayı nedeniyle […]

Marmaris Küp Taş

Doğa insanlara, çeşitli özelliklerde volkanik taş çeşitleri sunmaktadır. Firmamız, bu taşları kurmuş olduğu madenler ile çıkartarak, kullanım yerlerine göre düzenlemektedir. Marmaris küp taş çeşitleri daha çok granit volkanik taşlarıdır. Granit, insanlar tarafından yüzyıllarca öncesinde bu yana zemin döşeme işlemlerinde sağlam bir malzeme olarak kullanılmaktadır. Küp taşı üretimlerimizi, kare, küp şeklinde yapıyoruz. Küp Taşlar Marmaris küp […]

Diyarbakır Andezit

Andezit taşı, volkanik püskürük taşlarından birisidir ve mor ya da eflatun renklerde bulunmaktadır. Diyarbakır antezit madenlerimizde, grimsi ve siyah renk çeşitlerine de rastlanılabilmektedir. Benekli yapısından dolayı kaymaz zemin oluşturmalarında rahatlıkla kullanılabilmektedir. Aşınmalara karşı dayanıklıdır ve binaları duvarlarının tamamında ya da bir bölümü kaplama işlemlerinde kullanılabilmektedir. Doğal taş özelliklerinden dolayı kullanım alanlarında birçok avantaj sağlamaktadır. Diyarbakır […]

Haber Bültenimize Kayıt Olun!

Ürünler, özel teklifler ve kampanyalardan haberdar olmak için hemen kayıt olun.